Buszowanie (z myszką) po zbiorach
Książnica Cieszyńska chlubi się przede wszystkim księgozbiorami zabytkowymi. Ale ta biblioteka naukowa to nie tylko starocie. Przed kilku miesiącami informowaliśmy o utworzeniu Cieszyńskiej Biblioteki Wirtualnej, z której można korzystać bezpłatnie za pośrednictwem internetu.
To nie jedyny przykład wykorzystania nowoczesnej techniki do upowszechniania zbiorów. Od niedawna są również dostępne w internecie (pod adresem www.ata.com.pl/ksiaznica.htm) katalogi zbiorów rękopiśmiennych Książnicy Cieszyńskiej. Można, nie ruszając się z domu, sprawdzić, jakie rękopisy wchodzą w skład bibliotek Leopolda Szersznika, Tadeusza Regera, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Dekanatu i Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Cieszynie.
Ale to dopiero początek, przewiduje się bowiem udostępnienie za pośrednictwem internetu pełnych katalogów wszystkich zabytkowych księgozbiorów biblioteki. Na pierwszy ogień poszła kolekcja Szersznika.
- Obecnie katalogowe bazy danych druków zwartych, rękopisów, dokumentów życia społecznego, dokumentów kartograficznych i ikonograficznych obejmują około trzydziestu procent calości zasobów naszej biblioteki - mówi dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong.
- Z uwagi na szczupłość zespolu, który zajmuje się komputerowym katalogowaniem historycznych zasobów, zadanie to zostanie zakończone nie wcześniej niż za kilkanaście lat.
- Obecnie skanują zbiory i katalogi, a następnie przygotowują ich prezentację w internecie informatycy, którzy odbywają u nas staże absolwenckie -dodaje dyrektor. - To ważne, gdyż nie obciąża naszego budżetu,
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
