Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Burmistrz Wisły apeluje o wykaszanie traw i chwastów na terenie miasta

Burmistrz Wisły apeluje do mieszkańców o koszenie traw i chwastów. - Z uwagi na wczasowo-turystyczny charakter naszej miejscowości, w sposób szczególny chronić musimy nasze środowisko naturalne, dbać o czystość i porządek w każdym zakątku Wisły - zauważa Tomasz Bujok.

Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok wystąpił z apelem do mieszkańców, żeby nie zaniedbywali wykaszania traw i chwastów: - W trosce o estetyczny wygląd miasta, środowisko rolnicze i bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bardzo proszę wszystkich o bieżące wykaszanie traw i chwastów – apeluje włodarz i dodaje : - Chociaż wiele osób dostrzega pozytywne zmiany w tym zakresie, przyznać trzeba, że mamy jeszcze wiele niewykoszonych gruntów rolnych, działek, przydomowych ogrodów i terenów do nich przylegających.

Jak zauważa Burmistrz, nie posądza mieszkańców o złą wolę, a nawał obowiązków: - Jestem przekonany, że nie realizowane przez mieszkańców wykaszanie, podyktowane jest nawałem pracy, ogromem ciążących na nas obowiązków, lub nie do końca świadomym zaniechaniem, a nie celowym zaniedbaniem. Należy jednak podkreślić, że zachwaszczone grunty stanowią zagrożenie dla upraw rolniczych, ogrodniczych oraz dla nas samych, gdyż są siedliskiem szkodników glebowych, gryzoni, ślimaków, itp. Ponadto wysiew chwastów z zaniedbanych terenów stanowi dużą uciążliwość dla gruntów sąsiednich. Suche chwasty zwiększają też zagrożenie pożarowe.

Bujok ostrzega, że oporni odczują konsekwencje: - Mimo, że nie jestem zwolennikiem wyciągania konsekwencji czy karania osób winnych zaniedbań, nie mogę jednak zaniechać rozpatrywania składanych wniosków interwencyjnych w tych sprawach. Chciałbym maksymalnie ograniczyć potrzebę takich interwencji, apeluję więc do wszystkich, aby zadbać o swoje ogródki, działki i tereny gruntów rolnych, kosząc znajdujące się na nich chwasty i chaszcze przez cały rok, systematycznie od wiosny do wczesnej jesieni.

I przypomina, że wykaszanie jest obowiązkiem: - Nieprawdą jest to, iż nie ma uregulowań prawnych, podejmujących ten problem. Obowiązek taki wynika bowiem z ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz Kodeksu Wykroczeń. Ponadto rolnicy składający wnioski do ARiMR o otrzymanie płatności obszarowych, w przypadku zgłaszania użytków zielonych lub tzw. „ugorów zielonych”, mają obowiązek spełniania minimalnych wymogów odnośnie przestrzegania zasad dobrej kultury rolnej na tych użytkach rolnych. Warunki i zasady zagospodarowania i utrzymania zieleni w gminie może też określić i wprowadzić Rada Miasta.

Na koniec Burmistrz dodaje: - Jeżeli wspólnie zadbamy o wizerunek miasta, to nie tylko będziemy jako Wiślanie lepiej postrzegani, ale też lepiej będzie się nam tu żyło. Wszystkim, którzy dbają o estetykę naszego miasta i porządek oraz realizują na bieżąco wykaszanie swoich terenów, serdecznie dziękuję.

Jednocześnie z apelem Burmistrz Wisły podaje tez harmonogram wykaszania terenów utrzymywanych przez miasto

Termin: 03-05.08., 10-12.08.2016, 17-19.08., 24-26.08
Zakres: koszenie - Centrum, Park Kopczyńskiego, zieleniec przy „bunkrach”, teren przed szkołą, Ślązaczka, skwer Oaza, rondo, plaża pod Gołębiem, Bulwar Księżycowy;

Termin: 03-05.08., 10-12.08., 24-26.08.
Zakres: pozostałe tereny gminne przeznaczone do koszenia tj.: ul. Dębowa (boisko, pobocze, działka gminna), ul. Ustrońska (teren wokół parkingu i przystanku autobusowego Wisła Obłaziec), Jawornik skrzyżowanie, pas zieleni pod reklamami przy ul. Ustrońskiej, Bulwar Słoneczny, ścieżka rowerowa (od ul. Żwirowej do ul. Cichej), boisko na Pile, teren przy PKS i PKP (koło postoju TAXI, zieleniec), ul. Kolejowa (nasyp do skrzyżowania z ul. Boczną), działka przy ul. Ochorowicza (przed cmentarzem komunalnym), zieleniec przy ul. Kopydło, zieleniec przy ul. Konopnickiej, bulwar Braci Cieńciałów, ul. Wyzwolenia wraz ze ścieżką rowerową, Nowa Osada (działka na osiedlu oraz nad sklepem motoryzacyjnym, plac zabaw, ścieżka rowerowa za Polonią), Jonidło, ścieżka Malinka (od skoczni do Hotelu Vestina);

Termin: 10-12.08.
Zakres: koszenie poboczy dróg powiatowych – ul. Czarne, Zameczek, Turystyczna, Jawornik, Bukowa, Gościejów, Dziechcinka, Dworcowa.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-06 14:16:57
góry: Wizerunek tej waszej wiochy to psują głównie te wszystkie reklamy których jest tysiące na każdym kroku,za to sie panie burmistrz weź w końcu, już tym szajsem przegoniliście Zakopane.
2016-08-06 17:14:04
adam 2: ciekawe czy chłopi z gminy juz wykosili pilchowke
2016-08-06 20:43:47
EuSa: UM powinny same sobie mandaty powystawiać.Przykład Cieszyna.Takich zarośli dawno nie było.
2016-08-07 06:37:39
tedan: Dobrze,ze burmistrz pisze o obowiazku wykaszania ,bo SM Cieszyn ,mowi co innego,ze nie ma takiego czegos .Cieszyn dawno tak nie byl zachwaszczony ,ale wszyscy zajeci SDM .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: