Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Brzezówka: Usunęli czarną substancję - ślad pozostał

Wczoraj (03.11) kilka osób spotkało się przy Pomniku Dzieci Utraconych w Brzezówce. Udało im się usunąć czarną substancję. Pozostały jednak odbarwienia, których można pozbyć się tylko mechanicznie. Koszt przywrócenia pomnika do stanu sprzed dewastacji, wstępnie oszacowano w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych.

Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski poinformował w mediach społecznościowych o efekcie prac związanych z oczyszczeniem zniszczonego Pomnika Dzieci Utraconych. Kilka godzin pracy, litry benzyny ekstrakcyjnej (i rozpuszczalnika NITRO) oraz wiara, że można jeszcze uratować zniszczony PomnikDzieciUtraconych w Brzezówce. Całość farby udało się usunąć. Niestety pozostały odbarwienia, dlatego konieczne będą dalsze prace renowacyjne – napisał Sikorski i podziękował za pomoc oraz wsparcie Beacie Białowąs – członkowi Zarządu Województwa Śląskiego, Mirosławowi Hołubkowi z firmy kamieniarskiej, sołtysowi Leszkowi Banotowi oraz Państwu Szweda.  

Usunięcie czarnej substancji to jednak początek prac renowacyjnych przy pomniku. Teraz czas na mozolną, wymagającą czasu i cierpliwości pracę - zdradza w rozmowie z OX.PL Mirosław Hołubek wykonawca Pomnika Dzieci Utraconych. Udało nam się usunąć wierzchnią warstwę tego aktu wandalizmu. Niestety kamień z racji tego, że jest to materiał porowaty, w tych miejscach został odbarwiony. Nie jesteśmy w stanie jakimkolwiek środkiem chemicznym tego doczyścić. Pozostaje nam tylko usunięcie w sposób mechaniczny, aby wyrównać kolory. Prawdopodobnie będę musiał usunąć mikrofragmenty na całej objętości tej rzeźby – tłumaczy Hołubek.   

Odsłanianie fragmentu po fragmencie, do momentu uzyskania powierzchni wolnej od przebarwień, wymaga jednak czasu i precyzji. Trudność polega na tym żeby zachować kształt, detale, formę rzeźby. Jest to poniekąd tworzenie jej od nowa. Dołożę wszelkich starań żeby to się udało – zapewnia Hołubek.

Jak się okazuje nie tylko rzeźba wymaga renowacji, ale również płyta która stanowi jej podstawę - także jest odbarwiona. Mirosław Hołubek prace chce rozpocząć jak najszybciej. Pozostawienie pomnika w takim stanie na zimę nie jest dobry rozwiązaniem. Figura została w sposób profesjonalny zabezpieczona impregnatami, które chronią kamień. Siłą rzeczy musieliśmy impregnat usunąć. Te prace trzeba będzie więc powtórzyć. Muszą nam jednak sprzyjać warunki atmosferyczne – brak opadów i odpowiednia temperatura – dodaje Hołubek.

Wstępnie koszty całego przedsięwzięcia, czyli przywrócenia rzeźby do jej pierwotnego stanu, wahają się w granicach od 3 do 5 tysięcy złotych. Ta rozbieżność wynika z tego że jesteśmy na takim etapie, iż trudno nam przewidzieć już teraz jak duże są to zniszczenia. Jak głęboko przebarwienie weszło w kamień oraz w jakim stopniu zniszczona jest płyta stanowiąca podstawę pod rzeźbę – tłumaczy Hołubek.

Ślad na pomniku, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uda się usunąć, ale ten w sercach "aniołkowych" mam pozostanie na zawsze.  

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-04 22:06:35
donekT: Osobiście pozostawiłbym te zniszczenia, pomnik przeniósł w inne miejsce i nazwałbym mianem "POMNIKA NIENAWIŚCI 2020".
2020-11-04 22:12:13
donekT: Parę lat temu w ten sposób zrobiono z cegłą, którą ktoś stłukł szybę wystawową, gdzie widniały trzy tomy książki Adama Michnika "Przeciw antysemityzmowi 1936-2009".
2020-11-05 06:30:27
inigo: To jest dzicz, która nie szanuje niczego wychowana na robta co chceta i wolterowskim "zabrania się zabraniać".
2020-11-05 07:27:34
Antykler Forte: ja bym ten pomnik też zostawił pomalowany i poczekał, aż ten PiS-minister gamoń Wójcik się pojawi go oczyścić co naobiecywał - a potem zdjęcie mu zrobił przy pracy, zatytułował "Pokuta Prowokatora" i w formie banerów na jego koszt w całym powiecie na kościelnych płotach porozwieszał
2020-11-05 07:38:50
Antykler Forte: a jak już jesteśmy na cmentarzu - kilka godzin przed ogłoszeniem przez Morawieckiego zamknięcia cmentarzy z powodu pandemii Mateuszek był na jednej z wrocławskich nekropolii, gdzie wziął udział w pogrzebie swojego przyjaciela - przyleciał oczywiście rządowym samolotem ze statusem HEAD, na nasz koszt i na nasz wkurw - to bezczelne i bezkarne panowanie PiS już się kończy, razem z bezczelnym rozpasaniem i bezkarnością pysznego i chciwego kleru
2020-11-05 07:59:00
wyśmienity cwaniaczek: na 99 % to gównarzeria w przedziale wieku 16-23 !!!! palanty siedzące od 7 miesięcy na dupie w domu i od czasu do czasu wychodzące po fajki, piwsko i ostatnio powrzeszczeć na mieście w sprawach o których nie mają pojęcia
2020-11-05 09:49:58
krzysztof.mm: na 100% bulczysz chłopie
2020-11-05 14:16:24
ktoś: Nie wiem czy czyszczenie rozpuszczalnikiem było dobrym rozwiązaniem. Zabarwiony rozpuszczalnik znacznie głębiej spenetrował kamień niż sama farba. Lepiej było zewnętrzną powierzchnię zmrozić, żeby farba stała się krucha, a następnie wypiaskować.
2020-11-05 14:58:53
censor: krzy-sio+Antykler Forte+wyśmienity cwaniaczek, Piszesz sam ze sobą, o czym, a raczej o kim to świadczy? O Tobie, czy o Redakcji?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: