Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Brenna razem z Wędrynią i Babinem

Na wrześniowej sesji Rady Gminy Brenna radni zdecydowali się podjąć współpracę z dwoma przygranicznymi miejscowościami - Babinem na Słowacji i Wędrynią w Czechach. W ramach projektów ma powstać wiele ciekawych inicjatyw turystycznych.

Babin

Ze słowackim Babinem Brenna zamierza realizować projekt "Za wonim drzewa". Łączna wartość tej inicjatywy ma wynieść ponad 630 tys. euro, z czego blisko 540 tys. euro będzie pochodzić z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Umowa ma zostać podpisana w listopadzie.

Na czym będzie polegała współpraca? Planuje się, że od listopada br. do końca października 2021 na terenie obu miejscowości przeprowadzane będą liczne warsztaty (plecionkarstwo, gra na instrumentach drewnianych, plenery rzeźbiarskie i malarskie, przedstawienia teatralne etc.). Co więcej, powstać ma szlak samochodowy łączący miejsca związane z zapachem drewna, Transgraniczny Ogród Zielin (ma znajdować się w Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej) oraz Transgraniczna Strefa Kultury (w Górkach Wielkich).

Wspomniany szlak samochodowy ma łączyć aż 18 miejsc znajdujących się na polskim i słowackim przygraniczu. Są to:

 • Brenna – Centrum Park Turystyki, Kozia Zagroda, Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”, Dworek Myśliwski „Konczakówka”
 • Górki Małe – Chlebowa Chata
 • Górki Wielkie – Transgraniczne Centrum Kultury, Dwór Kossaków
 • Ustroń – pomnik przyrody dąb Sobieskiego
 • Wisła – Aleja legend i podań
 • Szczyrk – Szlak Jakubowy
 • Istebna – Kurna Chata Kawuloków
 • Milówka – Stara Chałupa muzeum
 • Pewel Wielka – Państwo Łoboz (zabawki drewniane)
 • Oravská Polhora – Múzeum Gajdošov
 • Rabčice – Hviezdoslavova Hájovňa
 • Námestovo – Slanický ostrov umenia
 • Vavrečka – Vavrekova lipa
 • Babín – Galéria ľudového rezbárstva

 - Turysta, który wybierze się na szlak będzie miał możliwość skorzystania z bogatej oferty atrakcji turystycznych. Wybrano miejsca na szlaku, w których prowadzone są ciekawe warsztaty, organizuje się wystawy, bądź też można z bliska przyjrzeć się pracy rzemieślników i twórców ludowych - mówi nam Jerzy Pilch, wójt Brennej.

Wędrynia

Na wstępnym etapie są prace związane z projektem współpracy z czeską Wędrynią. Projekt nazwany został "Aktywnie w naturze". - Będzie bazował na zasobach przyrodniczych obu gmin, których udostępnianie i promocja zwiększy odwiedzalność regionu, wpłynie również pozytywnie na ruch turystyczny na pograniczu - czytamy w uzasadnieniu uchwały, jaką podjęli radni.

W jego ramach planuje się utworzyć m.in. sprawnościowy plac zabaw w Brennej Leśnicy, czy park sensoryczny z tarasem relaksacyjnym i fontanną solankową w Wędryni. Współpraca ma także zaowocować stworzeniem programu lojalnościowego. - Na ten moment nie ma dokładnych informacji, na czym będzie on polegał. Sam program, a także wspólny polsko-czeski produkt turystyczny będzie wypracowany podczas specjalnych warsztatów budowania produktu turystycznego, które będą realizowane w ramach projektu - tłumaczy Jerzy Pilch.

W przypadku pozyskania dofinansowania unijnego (którego maksymalna wysokość wynosi 85% całości kosztów), projekt "Aktywnie w naturze" będzie realizowany od lutego 2020 do kwietnia 2021.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: