Bp Pieronek w Cieszynie
Bp Tadeusz Pieronek znany jest z wypowiedzi, które może nie wprost, ale w swoim przesłaniu w jakiś sposób popierają opozycję. Jest to zdanie prywatne Biskupa i jak zauważył Olbrycht, również osoby duchowne w sprawach politycznych głos zabierać mogą, ponieważ są takimi samymi obywatelami, jak wszyscy inni. Sam Pieronek wielokrotnie negował kaznodziejów, którzy w czasie kazań kościelnych mają dygresje polityczne.
W czasie trwania spotkania można było posłuchać zarówno poglądów na aktualną sytuację w kraju, jak i rozważań, dotyczących historii Polski – jeżeli chodzi o moje boje, jeżeli mogę się tak wyrazić, trzeba sięgnąć czasów, kiedy byłem Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Były to pierwsze lata po roku 1989, w związku z czym wiele rzeczy ulegało zmianom (…) była praca przy Konkordacie, na którego ratyfikację trzeba było czekać wiele lat (…) później była praca przy Konstytucji, przy której trzeba było szukać dobrych rozwiązań i kompromisów – wspominał Pieronek.
Spotkanie było w rzeczywistości rozmową przeplataną dużą ilością wspomnień. Jak wskazywano, zaangażowanie kościoła w Politykę w pewnym stopniu zawsze istniało. Środowiska kościelne wielokrotnie pełniły funkcje doradcze, istnieją również kwestie wspólne rządów świeckich oraz kościelnych, takich jak na przykład wspomniany Konkordat. Ważne jednak jest, aby państwo działało zgodnie z prawem, które jest prawem demokratycznym i w żaden sposób nie godzi w ludzkie wolności (oczywiście, jeżeli wolność jednego człowieka nie narusza dóbr osobistych drugiego).
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.