Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Blind tenis czyli niewidomi na korcie

Gra w blind tenisa (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących)  przypomina bieganie za grzechotką po autostradzie. Lecąca piłka wydaje charakterystyczne dźwięki, a zawodnicy poruszają się po pasach ograniczonych taśmami, które pomagają się zorientować, że przekroczyli linię. Jest to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, a także od pewnego czasu w Polsce.

 

Blind tenis to stosunkowo młody sport, który narodził się w Kawagoe w Japonii w 1984 roku. Jego prekursorem był niewidomy student Miyoshi Takei, który razem ze swoim nauczycielem wychowania fizycznego wpadł na pomysł, aby dostosować dyscyplinę, jaką jest tenis ziemny, do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty. Osoba całkowicie niewidoma ma prawo do trzech odbić, lepiej widzący - 2, a ci z niewielkimi wadami - do jednego.

Na turniejach linie kortu wyklejane są specjalną taśmą, tak by grający mógł pod stopami wyczuć, w której części kortu się znajduje. Punktacja jest taka sama jak w standardowym tenisie.

Nad wszystkim czuwa IBTA (International Blind Tennis Association), organizacja zajmująca się blind tenisem na arenie międzynarodowej. Polska dołączyła w 2015 roku i od tego czasu grono graczy stale się powiększa. W dniach 20-21 maja 2023 r. odbyły się w Toruniu IV Mistrzostwa Polski w Blind Tennisie.

Blind tenis jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków, itp.

AK/mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: