Bezpłatny parking i wydłużone godziny handlu, czyli pomysły kupców z Cieszyna
Na minionej (26.02) sesji Rady Miejskiej Cieszyna w punkcie wystąpienia zaproszonych gości, głos w imieniu całego Stowarzyszenia Cieszyńskiej Rady Kupców zabrała Jolanta Gibiec, wiceprzewodnicząca. Wystąpienie miało na celu bliższe zaprezentowanie nowej radzie oraz władzom Cieszyna wspomnianego Stowarzyszenia. Gibiec przypomniała w jakich okolicznościach nastąpiło zrzeszenie kupców, wspomniała także o tym co udało się osiągnąć jak również o planach na przyszłość.
Przypomnijmy, iż Stowarzyszenie Cieszyńska Rada Kupców zostało założone we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie zrzesza ponad 100 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Śródmieściu Cieszyna. Jego zawiązanie się było efektem przeciągających się w mieście prac związanych z przebudową kanalizacji i brakiem dialogu w tej sprawie z ówczesnymi władzami Cieszyna. Przeprowadzona inwestycja jakkolwiek bardzo potrzebna, znacznie pogorszyła sytuację finansową wielu handlowców i usługodawców ze ścisłego centrum. Nie uwzględniono bowiem oczywistych, negatywnych skutków ubocznych. Sprawa była o tyle kontrowersyjna, iż w większości miast pomoc dla przedsiębiorców przy tego typu inwestycjach jest sprawą priorytetową. Podejmowane przez przedsiębiorców w pojedynkę próby dialogu spotkały się z ignorancją władz miasta Cieszyna. Dlatego w związku z brakiem zrozumienia i poczucia niesprawiedliwości przedsiębiorcy postanowili połączyć swoje siły i jako Stowarzyszenie rozpocząć działania mające na celu poprawę tej trudnej sytuacji – mówiła Gibiec.
Jolanta Gibiec zaznaczyła, iż kiedy kupcy wzięli sprawę w swoje ręce szybko okazało się, że problemów gnębiących lokalną przedsiębiorczość jest znacznie więcej. Pierwsze działanie podjęte przez Stowarzyszenie to próba uzyskania rekompensat za straty poniesione w wyniku przeprowadzanych prac kanalizacyjnych. Jednym z efektów naszych działań jest wprowadzona w styczniu tego roku uchwała Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie, która umożliwia otrzymanie rekompensaty w postaci obniżki czynszów dla przedsiębiorców wynajmujących lokale miejskie. Uzyskany kompromis po wspólnych rozmowach z Burmistrzem i Prezes Zakładu Budynków Miejskich daje szansę na niewielką, ale jednak pomoc dla określonej grupy przedsiębiorców – podkreśla Gibiec.
Gibiec wspomniała również o działaniach podjęty przez Stowarzyszenie w celu wstrzymania inwestycji jaką miała być Galeria Garncarska. Inwestycja ta mogła uderzyć w naszą i tak słabą kondycję finansową. Chcemy wyrazić więc nasze zadowolenie, iż bardzo szybko podjęta została, jedyna naszym zdaniem, słuszna decyzja o wstrzymaniu tej inwestycji. Chcemy zwrócić jednak szczególną uwagę obecnym radnym aby w przyszłości śledzili działania Urzędu Miasta. Z naszych spostrzeżeń wynika, iż radni poprzedniej kadencji dopiero od nas dowiedzieli się o inwestycji – zaznaczyła Gibiec.
Wiceprzewodnicząca przyznała również, iż Stowarzyszenie z wielkim rozgoryczeniem przyjęło decyzję o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla Boguszowic. Jesteśmy przekonani o przyszłym negatywnym oddziaływaniu tej decyzji na sytuację finansową i społeczną miasta. Nie jest już tajemnicą, iż samorządy pozwalając na budowę centrów handlowych w śródmieściach, czy bliskim sąsiedztwie niszczą tkankę miejską. Sami też pozbawiają się pokaźnych wpływów do budżetu, gdyż miasto to największy właściciel lokali usługowych, a przychody z czynszów służą również wspieraniu polityki socjalnej, czy mieszkaniowej. Mitem jest teza, że uruchomienie galerii w mieście, wielkości Cieszyna to dodatkowe miejsca pracy. Owszem wprawdzie powstanie około 100 nowych miejsc pracy ale jednocześnie 150 - 200 zniknie. Według szacunków Izby Handlowej jedno miejsce w handlu nowoczesnym odbiera od 4 - 5 miejsc pracy w handlu tradycyjnym. Cieszyn miał jeszcze ostatnią szansę na to by nie powielać błędów innych miast i stawać w opozycji do trendu, który właśnie zaczyna być w odwrocie. Takie decyzje samorządowców tak naprawdę wspierają głównie zagranicznych właścicieli dużych centrum handlowych i międzynarodowe fundusze inwestycyjne. Przynosząc miejscowej społeczności jedynie podwyżki oraz brak wspólnej polityki socjalnej – mówiła Gibiec.
Podczas wystąpienia Gibiec wskazała również na działania, które Stowarzyszenie zamierza podjąć. Zaznaczając jak ważna w tej kwestii jest współpraca z samorządem. Gibiec przyznała, iż Stowarzyszenie jest w trakcie przygotowania akcji marketingowej. W wyniku zaobserwowanego odpływu klientów wiceprzewodnicząca wspomniała o przygotowaniu akcji, która miałaby przyciągnąć ich z powrotem. Jako jedną z możliwości wymieniła bezpłatne parkowanie w centrum przy jednoczesnym wydłużeniu godzin handlu. Akcja miałaby potrwać dwa miesiące tj. kwiecień i maj br. i dotyczyć jednego dnia w tygodniu, a mianowicie piątku. W tym celu zwracamy się do Państwa z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeprowadzenie takiej akcji – przyznała Gibiec.
Kolejne działania, które zamierza podjąć Stowarzyszenie to współpraca z samorządem pod kątem promocji miasta oraz przywrócenia ruchu turystycznego. Być może nasza wiedza i doświadczenie okażą się dużo bardziej przydatne niż dotychczasowe pomysły na promowanie Cieszyna. Chciałam również zakomunikować, iż to co mają do zaoferowania przedsiębiorcy w centrum jest silnie konkurencyjne w stosunku do ofert np. galerii handlowych. Jest to głównie podkreślane przez osoby przyjezdne i turystów – dodała Gibiec.
Dyskusja w tej sprawie nie rozwinęła się jednak na sesji. Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Surzycki zaznaczył, iż radni pochylą się nad tymi problemami i będą interesować się sytuacją cieszyńskich kupców. Nie będziemy dziś otwierać dyskusji ale zapewniam, iż takie rozmowy będą prowadzone na komisjach – dodał Surzycki.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.