Bez (dużych) kolejek do 500+
Bez większych kolejek i niepotrzebnego stresu – tak wygląda sytuacja z realizacją rządowego programu Rodzina 500 plus. Sprawdziliśmy w kilku gminach, zainteresowanie jest duże, ale nie ma tłoku w instytucjach, które tym tematem się zajmują.
W Skoczowie uruchomiono dwa miejsca, w których można złożyć wnioski. To Miejski Ośrodek Pomocy oraz urząd gminy. Ten drugi punkt czynny będzie do końca kwietnia, na sali sesyjnej można odebrać druki oraz złożyć już wypełnione. Są tam trzy osoby do dyspozycji w godzinach pracy urzędu. W siedzibie OPS również są trzy osoby oddelegowane do rządowego programu. Ilość stanowisk jest wystarczająca, nie ma żadnych zastojów - informuje Teresa Setnicka kierownik OPS w Skoczowie. Punkty w ośrodku są czynne w godzinach jego pracy. Ale dodatkowo w kwietniu w środy i czwartki wnioski programu 500+ będzie można składać w OPS do godziny 18.00. To ważna informacja dla osób, które pracują. Będą bez problemu mogły odebrać i złożyć wnioski. - dodaje Setnicka.
W Cieszynie w pierwszym dniu obowiązywania Programu 500+ do godziny 13.00 przyjęto 300 wniosków złożonych w formie papierowej. Największy ruch był pomiędzy 9.00 i 10.00, kiedy to do wszystkich pięciu czynnych stanowisk tworzyły się kolejki po 10 - 15 osób. W pozostałych godzinach obsługa odbywała się na bieżąco. Stała obsługa prowadzona jest przez 4 osoby, piąte stanowisko uruchamiane jest tylko w przypadku tworzenia się nadmiernych kolejek. Na bieżąco przyjmowano też wnioski drogą elektroniczną. - komentuje Renata Karpińska, Kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki UM w Cieszynie.
W Ustroniu w pierwszy dzień składania wniosków ponad 50 osób złożyło je w wersji papierowej. Drugie tyle wpłynęło drogą elektroniczną. Większych kolejek przy stanowiskach nie było. Niestety, w ten dzień wystąpiła awaria prądu w części Ustronia, gdzie znajduje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ale wszystkie wnioski wysłane przez internet trafiły do ośrodka, kiedy zasilanie powróciło – mówi burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. Teraz wnioski zostaną wprowadzone do systemu. Szacunkowe dane mówią, że w Ustroniu uprawnionych do otrzymania tego świadczenia jest około 1700 rodzin.
Daniel Kroczek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy w Zebrzydowicach nie ukrywa, że w ośrodku liczono na większe zainteresowanie programem. Korytarz pusty, nikt nie czeka. Aktualnie mamy złożonych 208 wniosków. 30% to wnioski złożone elektronicznie. - mówi. W Zebrzydowicach można składać formularze w dwóch miejscach, oprócz GOPSu, wyznaczono także miejsce w Kaczycach. To najbardziej oddalone sołectwo od urzędu gminy, dlatego tam w Domu Ludowym przyjmowane są wnioski – informuje Kroczek. W Zebrzydowicach dzieci do 18. roku życia jest 2700. Jednak nie wszystkie będą uprawnione do otrzymania świadczenia, zależeć to będzie m.in. od stanu zarobków opiekunów. Jak szacuje kierownik, do gminy w sumie może wpłynąć około tysiąca wniosków.
Kiedy wnioskodawcy otrzymają środki? Samorządowcy przewidują, że może być to już w maju. Wszystko zależy też od tego, czy wnioski były dobrze wypełnione, czy nie zostaniemy wezwani do uzupełnienia braków. Trzeba je przeanalizować, są pewne procedury, które trwają, jak chociażby uprawomocnienie decyzji. - wyjaśnia burmistrz Ustronia.
O programie 500 plus i miejscach składania wniosków pisaliśmy w materiałach:
- Gdzie po 500+
- 500+ również dla dzieci z rodzinnych domów dziecka czy rodzin zastępczych
- 500+ wiele pytań
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.