Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie list do burmistrza w obronie Słupczyńskiego (aktualizacja)

Nie milkną dyskusje po poniedziałkowym dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy z Domu Narodowego Bogusława Słupczyńskiego, animatora kultury i kierownika artystycznego Teatru CST. W środę spotkało się środowisko związane z cieszyńskim Kongresem Kultury i Komunikacji, które wyraziło poparcie dla zwolnionego artysty.

Przypomnijmy, w Bogusław Słupczyński w poniedziałek z rąk nowo wybranej dyrektor Domu Narodowego Cecylii Gasz-Płońskiej otrzymał dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Pracodawca podaje 3 powody: 1. nieprzestrzeganie ustalonego porządku pracy i regulaminu pracy poprzez opuszczanie bez usprawiedliwienia miejsca pracy, 2. nieprzestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych poprzez wynoszenia poza teren budynku COK dziennika zajęć oraz 3. udostępnienie kluczy do pomieszczeń Domu Narodowego osobom trzecim. W naganie, którą jednocześnie otrzymał Bogusław Słupczyński znalazł się zarzut o niesubordynację wobec wykonującego kontrolę w dniach od 11.02.13 do 22.02.2013.

W środę w Krytyce Politycznej odbyło się spotkanie środowiska związanego z cieszyńskim Kongresem Kultury i Komunikacji (na sali znaleźli się studenci, mieszkańcy miasta, przedstawiciele cieszyńskich organizacji pozarządowych, dziennikarze; w sumie niemal 60 osób). W spotkaniu uczestniczył Bogusław Słupczyński, który przedstawił swój punkt widzenia na okoliczności zwolnienia. Środowisko Kongresu Kultury i Komunikacji stoi na stanowisku, że wskazane powody są jedynie pretekstem (a nie prawdziwym powodem) zwolnienia zasłużonego artysty. Zdecydowano o napisaniu listu otwartego do burmistrza Mieczysława Szczurka z żądaniem m. in. przywrócenia do pracy Bogusława Słupczyńskiego. Pod dokumentem będzie można podpisać się od najbliższej soboty. Jednocześnie Bogusław Słupczyński zapewnił, że decyzję o zwolnieniu zaskarży do sądu pracy.

W sprawie zwolnienia Bogusława Słupczyńskiego wypowiedział się sam burmistrz Mieczysław Szczurek. - Dyrektor COK "Dom Narodowy" podjęła decyzję o zwolnieniu swojego pracownika Bogdana Słupczyńskiego. Nie mogę podać konkretnych zarzutów, aby nie naruszyć dóbr osobistych pracownika. Jeżeli pan Słupczyński nie zgadza się z nimi, tak jak każdy, może zwrócić się do sądu pracy - uważa burmistrz Cieszyna. - Mam świadomość, że jest to ważna postać dla cieszyńskiej kultury i w żadnej mierze nie chcę umniejszać jego zasług, lecz skoro został zwolniony znaczy to, że pani dyrektor stwierdziła, iż zaistniały ku temu ważne powody. Pragnę dodać, że decyzja ta nie ma wpływu na współpracę Miasta z Teatrem CST, deklaruję dalsze wsparcie dla stowarzyszenia Sałasz i teatru - zapewnia Mieczysław Szczurek. Burmistrz przypomina: - Miasto wspierało, wspiera i będzie wspierać cieszyńską kulturę, czego przykładem są niedawno podjęte przeze mnie działa, dotyczące dofinansowania m.in Galerii Szara oraz Festiwalu "Kino na Granicy".

(łg)

-----------------

AKTUALIZACJ A: 08.03.2013

W związku ze słowami wypowiedzianymi przez Burmistrza Miasta Cieszyn o współpracy Miasta z Teatrem CST i Stowarzyszeniem SAŁASZ stowarzyszenie przysłało oświadczenie, ktore publikujemy poniżej:

.
Dnia 7 marca 2013 roku na portalu OX.pl ukazał się artykuł („Będzie list do Burmistrza w obronie Słupczyńskiego”), w którym umieszona została wypowiedź pana Burmistrza Mieczysława Szczurka w związku ze sprawą zwolnienia Bogusława Słupczyńskiego z COK Dom Narodowy. W wypowiedzi tej znajduje sie poniższy fragment:
„(...)Pragnę dodać, że decyzja ta nie ma wpływu na współpracę Miasta z Teatrem CST, deklaruję dalsze wsparcie dla stowarzyszenia Sałasz i teatru - zapewnia Mieczysław Szczurek.”

Jako Zarząd Stowarzyszenia SAŁASZ oraz osoby wchodzące w skład zespołu Teatru CST uważamy, iż słowa wypowiedziane przez pana Burmistrza znacznie mijają się z prawdą oraz wypowiedziane w obecnej sytuacji mogą wprowadzać odbiorców w błąd.

Jako Stowarzyszenie SAŁASZ oraz Teatr CST NIGDY NIE OTRZYMYWALIŚMY ŻADNEJ STAŁEJ DOTACJI od Urzędu Miasta. Nigdy też tak naprawdę nie zaistniała między nami a Urzędem żadna współpraca, pomimo licznych z naszej strony prób ubiegania się o wsparcie (które to próby spotykały się w większości z odmową, poza 2-3 razami, kiedy to udzielono nam stosunkowo niskiej dotacji w kwocie 1000 oraz 2000 zł na zadania projektowe, a nie na działalność). W roku 2006 usiłowano przystosować do naszej pracy małą piwnicę pod COK, w której, ze względu na wilgoć i grzyb, nie można było pracować ani przechowywać rzeczy. W październiku 2012 roku otrzymaliśmy grant w wysokości 2700 zł na realizację dwóch spektakli. Ponieważ dużą wagę przywiązujemy do rezultatu artystycznego, niestety, do końca grudnia zdążyliśmy zrealizować tylko jeden z przewidzianych. Nie udało się przedłużyć czasu na realizację drugiego, w związku z tym musieliśmy oddać całą kwotę.  Oczywiście wiemy, że możemy aplikować jeszcze raz, ale tak naprawdę trzeba stwierdzić, że są to tak małe środki, że bardzo trudno jest przygotować za nie nawet jeden spektakl.  Wszystkie nasze propozycje rozwiązania trudnej sytuacji organizacyjnej teatru, który od 2000 roku reprezentuje Miasto Cieszyn, poza wymienionymi wyżej drobnymi sumami, były oddalane lub tłumaczone tym, że to nie jest sprawa miasta. Taki stan rzeczy trwa 13 lat.

Większą dotację Miasto wyłożyło tylko RAZ. ZBM Cieszyn przeznaczył ją na remont sali przy ulicy Wyspiańskiego 2. Na ten cel przewidziano 35 tys. zł netto.  Z własnych, prywatnych środków wyłożyliśmy 18 tys. Pomieszczenie NIE NALEŻY DO NAS! Wynajmujemy je jedynie. Zatem także i wkład miasta (owe 35 tys.) de facto nie jest dotacją dla NAS, ale dla miejsca, którego właścicielem jest ZBM. Należy dodać, iż przed zagospodarowaniem przez nas sali, pomieszczenie było zdewastowane, więc i tak wymagało remontu. Chcąc je komukolwiek wynająć, trzeba byłoby i tak je wyremontować.  Od kilku lat sami je utrzymujemy, płacimy czynsz i rachunki za media oraz prowadzimy prace konserwatorskie.

W związku z powyższym prosimy o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej, gdyż jest to nie w porządku względem nas, jako osób bezpośrednio zaangażowanych w sprawę i utrzymujących miejsce, w którym odbywają się spektakle oraz inne wydarzenia kulturalne, względem czytelników, a także - i przede wszystkim - względem naszych odbiorców i  widzów.

Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur SAŁASZ
Łukasz Matuszek, Monika Serafin, Tomasz Majorek
 

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: