Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ballady Zegadłowicza na UTW

W czwartek (08.11.2018) w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem prof. Zw. Dr hab. Marian Kisiel opowiedział słuchaczom o poezji, w trakcie wykładu zatytułowanego „Ballady Emila Zegadłowicza”.

Emil Zegadłowicz, którego dotyczył wykład, to żyjący na przełomie XIX i XX wieku polski poeta, prozaik i tłumacz. Zadebiutował w 1908 roku, zaś w 1921 założył z Edwardem Kozikowskim grupę poetycką „Czartak”, z kolei w 1928 roku był współzałożycielem poznańskiego kabaretu Ździebko. W swoim życiu nie tylko pisał, ale również organizował spotkania artystów i gromadził liczne dzieła artystyczne. Działał również, jako tłumacz z języka niemieckiego, przetłumaczył m.in. Fausta Geothego. - Zegadłowicz jest takim dosyć kłopotliwym pisarzem w wieku XX. Kłopotliwym dlatego, że bywał oskarżony o deprawacje rozmaitego rodzaju, ale także o to, że jest grafomanem. Kiedy zaczynał, a zaczynał w roku 1908, debiutował tomikiem „Tententy”, to już wtedy widać było, że ta fraza jego poetycka, jest frazą, która nie mieści się zupełnie na kartce papieru – tłumaczył prof. Kisiel.

W trakcie trwania wydarzenia można było również dowiedzieć się wielu ciekawostek, nie tylko na temat samego Zegadłowicza, ale również do polskiej poezji XX wieku. Prof. Marian Kisiel z zapałem opowiadał o polskiej myśli poetyckiej XX wieku, o Staffie, o wpływach filozoficznych i wreszcie o samym Zegadłowiczu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: