Asystent pomaga godnie żyć
8.05.2014 13:07
Wykluczenie społeczne, brak zrozumienia, trudności w nauce, kłopoty ze znalezieniem pracy. To tylko niektóre z problemów, z jakimi muszą zmierzyć się osoby z upośledzeniem umysłowym. Aby poradzić sobie w życiu ważna jest pomoc nie tylko bliskich. Coraz częściej osoby niepełnosprawne korzystają ze wsparcia asystenta. O jego roli w życiu osoby niepełnosprawnej rozmawiano na konferencji w Cieszynie.
W Cieszynie asystentów osób niepełnopsrawnych nie brakuje. Można się było o tym przekonać na konferencji zorganizowanej w murach Uniwersytetu Śląskiego. Było to już 5-te spotkanie w ramach cyklu - asystent osoby niepełnosprawnej - tym razem głównym tematem było wsparcie w edukacji.
Konferencja zapoczątkowała również szereg wydarzeń kulturalnych związanych z Miedzynarodowym Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przez prawie 4 godziny doktoranci, studenci oraz zaproszeni goście rozmawiali na temat roli, jaką odgrywa w życiu osoby niepełnosprawnej - asystent. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, nie tylko jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej, ale również na czym ta praca polega. Jest to specyficzna praca. Jeżeli ktoś nie miał do czynienia z osobą niepełnosprawną, moim zdaniem nie do końca sprosta temu zadaniu. Jednak jeżeli ktoś czuje sie na siłach, posiada takie cechy osobowości jak: cierpliwość, wyrozumiałosć, czy tolerancję, to w zupełności wystarczy i powinien sobie poradzić. Przyznaje Ewelina Waligóra z Uniwersytetu Śląskiego, asystent osoby niepełnosprawnej.
O swojej współpracy z podopiecznym mowiła również Katarzyna Dustor studentka Uniwersytetu Śląskiego. Jestem asystentem Patryka, który jest osobą z lekkim upośledzeniem. Głównie spotykam się z nim na jego zajeciach. Pomagam mu w przedmiotach, z którymi ma największy problem. Odwiedzam go 4 razy w tygodniu. Jeżeli jest potrzeba to spotykamy się częściej na przykład przed zajęciami żeby nadrobić zaleglości, czy też przygotować się do kolejnych lekcji. Jeżeli Patryk uczy się w domu, to w razie potrzeby jestem pod telefonem i rozwiązujemy wszystkie kłopoty na bieżąco.
Podopieczny Pani Katarzyny ma 17 lat i uczy sie zawodu kucharza. Początkowo obecność aststenta, zwłaszcza w szkole budziła sporo emocji równie wśród kolegów przyznaje Pani Katarzyna. Na poczatku trudno było się Patrykowi przełamać. Może dlatego, że jest on teraz w takim wieku buntu, dojrzewania. Jednak nie chodziło tylo i wyłącznie o Patryka. Jego koledzy z klasy również musieli się przyzwyczaić do mnie, do osoby trzeciej. To były początki, teraz Patryk otworzył się i współpraca bardzo dobrze nam się układa. Zbliżający się koniec roku szkolnego, to również zakończenie pracy Pani Katarzyny ze swoim obecnym podopiecznym. Jednak jak przyznaje, na pewno dalej będzie pomagać osobom, które potrzebować będą jej wsparcia. Po zakończeniu studiów mam nadzieję dalej pracować z osobami niepełnosprawnymi. Uważam, że wybrałam bardzo dobry kierunek. Wiem, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na takich asystentów i że ten kierunek będzie się rozwijał. Jest też niestety coraz więcej ludzi, którzy potrzebują pomocy. Są potrzebni zarówno asystenci edukacyjni, jak i asystenci do codziennych czynności.
O tym jak trudne jest życie wtedy kiedy trzeba borykać się z różnego rodzaju upośledzeniem doskonale wie Łukasz Matusiak - student Uniwersytetu Ślaskiego z niepełnosprawnością ruchową. Na studiach Panu Łukaszowi pomaga jego asystent, a jednocześnie kolega Anton Dragomiletskii.Ta współpraca jest bardzo dobra. Znałem mojego asystenta już przed rozpoczęciem studiów. Anton pomaga mi głównie w kwestiach związanych z poruszaniem się po uczelni, nosi książki, kiedy jest ich dużo. Pomaga mi również w takich codzinnych sprawach, jak chociażby robienie zakupów.
Jednym z prelegentów na konferencji była Irena Cechowa - wicedyrektor Szkół Diakonii Śląskiej w Czeskim Cieszynie. Podczas swojego 10-minutowego wystąpienia Pani Irena starała się przybliżyć słuchaczom jak wygląda praca asystenta w czeskim szkolnictwie.W Republice Czeskiej funkcjonuje asystent pedagoga. Taką osobę możemy spotkać chociażby w szkołach specjalnych o obniżonej liczbie uczniów. Gdzie w klasach uczy sie od 4 do 6 osób. w takiej klasie pracuje oprócz nauczyciela właśnie asystent pedagoga. Jak przyznaje Pani Irena w Republice Czeskiej jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu pracowników, zwłaszcza w szkołach ogolnodostępnych i specjalnych.
Podczas konferencji poruszono rownież kwestie związane z dostępem do opieki zdrowotnej, ze sportem oraz edukacją miedzykulturową osób niepełnosprawnych. W przerwie pomiędzy wystąpieniami władze Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie oficjalnie oddały do użytku windę, która ułatwi osobą niepełnosprawnym poruszanie się na terenie ośrodka. Po uroczystm przecięciu wstęgi w drugiej części spotkania, zaproszonych gości, prelegentów oraz słuchaczy przywitali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie. Wychowankowie placówki zaprezentowali przed publicznością bajkę "O grzecznym rycerzu".
Marta Szymik
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: