Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Architektura i alchemia

Prawo kościelne, architektura i alchemia były tematem drugiego z kolei pokazu w cyklu ''Cymelia i osobliwości''. Ci, którzy przyszli do Książnicy Cieszyńskiej 8 stycznia mieli okazję zobaczyć najstarsze rękopisy znajdujące się w zbiorach placówki.

Prelegenci opowiadali, w jaki sposób owe manuskrypty trafiły do cieszyńskiej biblioteki Leopolda Jana Szersznika, a także czym są dekretały. Słuchacze dowiedzieli się, jakim tajemniczym rozrywkom już od czasów starożytnych oddawali się niektórzy władcy i wielu uczonych mężów. Obejrzeć też mogli jeden lekko osmalony rękopis mówiący sporo o losach cieszyńskiego klasztoru dominikanów. Dowiedzieli się, jak ważna była mrówcza praca średniowiecznych kopistów utrwalających dla przyszłych wieków nie tylko literaturę swojego czasu, ale także najważniejsze dzieła starożytności.

Prelekcje z cyklu "Cymelia i osobliwości" wpisują się w program wystawy „Najstarsze, największe, najcenniejsze…” zorganizowanej dla uczczenia przypadającej na ten rok dwudziestej rocznicy istnienia biblioteki, a ukazującej najciekawsze druki i rękopisy ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

22 stycznia wysłuchać będzie można kolejnej prelekcji cyklu "Cymelia i osobliwości". Tym razem dowiemy się kim był św. Ambroży, który święty jest patronem Internetu i o czym najchętniej czytano w średniowieczu. Zobaczymy też najstarsze książki drukowane znajdujące się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej. Prelekcję poprowadzą Jolanta Sztuchlik i K. Kleczek.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: