Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Akademia Niepodległości znów w Książnicy

W piątek (22.11.2019) w Książnicy Cieszyńskiej odbyła się kolejna, dziesiąta już sesja wykładowa Akademii Niepodległości, organizowanej w Cieszynie przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, przy współpracy cieszyńskiej książnicy. Tym razem podczas wykładów można było dowiedzieć się nieco więcej o wyprawie wileńskiej oraz sojusznikach RP w walce z bolszewicką Rosją.

Podczas 10 sesji wykładowej Akademii Niepodległości, w progi Książnicy Cieszyńskiej zawitali: prof. zw. dr hab. Grzegorz Łukomski i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosił wykład zatytułowany „Wyprawa wileńska z perspektywy geopolitycznej Józefa Piłsudskiego” oraz prof. zw. dr hab. Michał Klimecki z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który przybliżył temat „Sojusznicy Rzeczypospolitej w wojnie 1919-1920 z bolszewicką Rosją – oddziały ukraińskie, rosyjskie, białoruskie i Gruzini”.

Oba wykłady przybliżały określone pojęcia i wyjaśniały prawidłowości związane z okresem po I wojnie światowej, dzięki którym słuchacze mogli lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia - Geopolityka, jak wszyscy wiemy, to specyficzna dziedzina wiedzy, która łączy politykę danego państwa z określonym obszarem. Interesy państwa wiążą się nie tylko z jego terytorium, ale również z pewnym obszarem innym. Właśnie taka koncepcja Józefa Piłsudskiego pojawiła się w okresie restytucji państwa, w latach 1919-1922, bo ten okres uważamy za związany z restytucją państwa – wyjaśniali prelegenci.

W przypadku obu wykładów nie brakowało pytań, które prelegenci zadawali, aby skłonić publiczność do przemyśleń. W przypadku oceny faktów historycznych, zarówno tych dotyczących geopolityki prowadzonej przez Józefa Piłsudskiego, jak i w przypadku sojuszników RP można spotkać się z różnymi opiniami, zarówno wśród amatorów, jak i wśród środowiska naukowego. Podczas prelekcji jednak skupiano się przede wszystkim na faktach historycznych, które w tamtym okresie były stosunkowo dobrze udokumentowane.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: