Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

80. rocznica spalenia synagogi w Ustroniu

80 lat temu Niemcy spalili ustrońską synagogę. Znajdowała się przy ulicy Ogrodowej 10. W 1997 roku w miejscu w którym stała odsłonięto pamiątkowy obelisk z napisem polskim i hebrajskim. Ustroniacy pamiętają o tych tragicznych wydarzeniach. Co roku w połowie września spotykają się przed pomnikiem, by wspomnieć tych którzy zginęli.

Wczoraj (14.09) przed pomnikiem synagogi w Ustroniu odbyła się uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy spalenia ustrońskiej synagogi. Przybyłych gości przywitał  Janusz Hudziec, I Wiceprezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego. Uroczystość obwieścił dźwięk szofaru - ceremonialny róg żydowski. Następnie głos zabrał Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.

Spotykamy się w miejscu symbolicznym. W miejscu w którym przed 80 laty stała ustrońska synagoga. Była symbolem wielowyznaniowości i wielokulturowości naszego miasta. Symbolem tolerancji i zgodnego współżycia. Ziemię naszą zamieszkiwali obok siebie od wieków katolicy, protestanci i żydzi. Niestety Holokaust oraz wojenna pożoga zmiotły prawie całkowicie tych ostatnich wraz z ich kulturą i tradycjami. Ustroń, jak i cały Śląsk Cieszyński, który słynie z tolerancji, stracił istotną część swojej tożsamości. (…) Dziś chcemy nie tylko przywracać pamięć o społeczności żydowskiej, ale również pokazać do czego prowadzi pogarda wobec życia ludzkiego, bierność wobec zła. Jakie bywają skutki niebezpiecznych ideologii politycznych. Do jakiej tragedii może doprowadzić ksenofobia, szowinizm i antysemityzm. Nie możemy zapomnieć o okrucieństwie wojny, o zbrodniach, o tym iż zabijano i gnębiono niewinnych ludzi z powodu odmiennej religii, bądź przynależności do innego narodu. (…) Pamiętając o przeszłości wyciągajmy lekcję z historii. Budując nową, lepszą przyszłość. Przyszłość śląska cieszyńskiego, Polski, Europy. Zróbmy to tak, by kolejne pokolenia nie musiały się za nas wstydzić – mówił Christian Jaworski.

Głos zabrał również Henryk Wieja, Dyrektor Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja w Ustroniu. Dziś obchody mają jeden dzień. Od przyszłego roku naszym planem jest, aby były to obchody kilkudniowe połączone z innymi elementami przywołania obecności społeczności żydowskiej w Ustroniu – zapowiedział planowane rozszerzenie tego wydarzenia Wieja.

O wystąpienie została poproszona również Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej – Dorota Wiewióra. Przemówienie wygłosił także patron uroczystości – Mirosław Suchoń, Poseł na Sejm RP oraz  Burmistrza Miasta Ustroń – Przemysław Korcz. Ustrońską synagogę zburzyli Niemcy. O tym musimy pamiętać, jako mieszkańcy naszego miasta i będziemy to przypominać. Najpierw jesienią 1939 roku żołnierze niemieccy spalili synagogę. W kolejnych latach 77 ustrońskich żydów zginęło w obozach pracy, zagłady i zostało rozstrzelanych. Tragiczną jest informacja, która nie jest podawana w żadnych podręcznikach, że niedaleko stąd, spalono starszą żydowską kobietę żywcem. Pozostała część wyemigrowała pozostawiając swoją małą ojczyznę z którą wielu utożsamiało się i dalej się utożsamia – podkreślał Korcz.

Warto dodać, że przerywnikiem pomiędzy wystąpieniami gości była część muzyczna. W tym roku również po raz pierwszy w uroczystości wzięła udział delegacja z Izraela. Ważnym punktem programu był apel pamięci - odczytanie nazwisk 77 ustrońskich ofiar Holocaustu, a także modlitwy ekumeniczne. Nie zabrakło duchownych Kościoła Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Zielonoświątkowego oraz przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem oraz zapalono znicze.  

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-15 10:08:01
donekT: cytat "W miejscu w którym przed 80 laty stała ustrońska synagoga. Była symbolem wielowyznaniowości i wielokulturowości naszego miasta." koniec cytatu - 80 lat temu Ustroń NIE BYŁ MIASTEM... Synagoga z całą pewnością była dowodem obecności...
2019-09-15 10:13:24
donekT: Bardziej historyczne jest określenie "Shoah" albo "Ostateczne Rozwiązanie". Termin Holokaust na określenie Zagłady ma już konotacje powojenne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: