79. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu
- Chcemy w tym miejscu nie tylko przywracać pamięć o społeczności żydowskiej, ale również pokazać do czego prowadzi pogarda wobec życia ludzkiego, do czego prowadzi bierność wobec zła, nienawiść do drugiego człowieka, do czego prowadzi dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, mówienie o gorszym sorcie, jakie bywają skutki niebezpiecznych ideologii politycznych! Pamiętając o przeszłości, wyciągnijmy lekcję z historii, budując nową, lepszą przyszłość. Przyszłość Śląska Cieszyńskiego, przyszłość Polski i Europy. Zróbmy to tak, by kolejne pokolenia nie musiały się za nas wstydzić, ale by mogły powiedzieć o nas tak jak o Polakach, którzy w czasie II Wojny Światowej nieśli pomoc Żydom, że zachowali się jak trzeba, że byli przyzwoitymi ludźmi. Niech to będzie nasze największe współczesne wyzwanie. - powiedział w czasie uroczystości Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.
Tradycyjnie, oprócz odczytania Apelu Pamięci, czyli odczytania 77 nazwisk ustrońskich ofiar Holocaustu, odmówione zostały też modlitwy przez duchownych Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, a także Wiceprzewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Katowic. Uroczystościom towarzyszyła muzyka żydowska w wykonaniu Pana Daniela Cieślara (saksofon) oraz Rafała Korzenia (gitara, wokal), a także utwory muzyki klasycznej w wykonaniu skrzypaczki Anny Chraściny.
W wyniku Holocaustu śmierć poniosło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% całej ich ówczesnej społeczności. Ostatni przedstawiciel ustrońskiej społeczności żydowskiej - Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. Był on jednym z inicjatorów wystawienia pomnika, stojącego dziś na miejscu spalonej synagogi.
Obchody rocznicy spalenia synagogi organizowane są w Ustroniu od 2014 r. Po raz trzeci organizatorem uroczystości jest Instytut Śląska Cieszyńskiego, który za jeden z celów funkcjonowania obrał przywrócenie pamięci o dziedzictwie i historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Śląsk Cieszyński.
(red./mat.pras)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.