Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

79. rocznica spalenia Synagogi w Ustroniu

Wrzesień każdego roku to okres, w którym wspominamy wydarzenia, które miały miejsce na przełomie lata i jesieni 1939 r., kiedy to Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, a następnie również przez Związek Sowiecki. Jednakże nim nastąpiła radziecka agresja, w dniu 15 września, 79 lat temu, spłonęła ustrońska synagoga. W kolejną rocznicę tego smutnego wydarzenia, dokładnie w miejscu, gdzie niegdyś stała wspomniana świątynia, odbyła się uroczystość zorganizowana przez Instytut Śląska Cieszyńskiego z udziałem duchowieństwa różnych wyznań, przedstawicieli władz miasta i powiatu, młodzieży szkolnej oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Wsparcie w organizacji uroczystości ofiarowało Miasto Ustroń oraz Gminy Wyznaniowe Żydowskie w Bielsku Białej i Katowicach. Wydarzenie rozpoczął dźwięk szofaru, ceremonialnego rogu żydowskiego

- Chcemy w tym miejscu nie tylko przywracać pamięć o społeczności żydowskiej, ale również pokazać do czego prowadzi pogarda wobec życia ludzkiego, do czego prowadzi bierność wobec zła, nienawiść do drugiego człowieka, do czego prowadzi dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, mówienie o gorszym sorcie, jakie bywają skutki niebezpiecznych ideologii politycznych! Pamiętając o przeszłości, wyciągnijmy lekcję z historii, budując nową, lepszą przyszłość. Przyszłość Śląska Cieszyńskiego, przyszłość Polski i Europy. Zróbmy to tak, by kolejne pokolenia nie musiały się za nas wstydzić, ale by mogły powiedzieć o nas tak jak o Polakach, którzy w czasie II Wojny Światowej nieśli pomoc Żydom, że zachowali się jak trzeba, że byli przyzwoitymi ludźmi. Niech to będzie nasze największe współczesne wyzwanie. - powiedział w czasie uroczystości Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski.

Tradycyjnie, oprócz odczytania Apelu Pamięci, czyli odczytania 77 nazwisk ustrońskich ofiar Holocaustu, odmówione zostały też modlitwy przez duchownych Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, a także Wiceprzewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Katowic. Uroczystościom towarzyszyła muzyka żydowska w wykonaniu Pana Daniela Cieślara (saksofon) oraz Rafała Korzenia (gitara, wokal), a także utwory muzyki klasycznej w wykonaniu skrzypaczki Anny Chraściny.

W wyniku Holocaustu śmierć poniosło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% całej ich ówczesnej społeczności. Ostatni przedstawiciel ustrońskiej społeczności żydowskiej - Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. Był on jednym z inicjatorów wystawienia pomnika, stojącego dziś na miejscu spalonej synagogi.
Obchody rocznicy spalenia synagogi organizowane są w Ustroniu od 2014 r. Po raz trzeci organizatorem uroczystości jest Instytut Śląska Cieszyńskiego, który za jeden z celów funkcjonowania obrał przywrócenie pamięci o dziedzictwie i historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Śląsk Cieszyński.

(red./mat.pras)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-24 20:11:19
bronek91: Tak się zastanawiam, jak wyglądałaby współczesna Polska gdyby nie odbył się tak bestialski i godny potępienia proceder, jaki stanowił Holokaust.
2018-09-24 20:20:17
bronek91: Za pewnik należy jednak uznać, iż gdyby Polska w 1939r. zastosowałaby się do zasad geopolityki i swego bezpieczeństwa nie opierała na egzotycznym sojuszu z państwem morskim, skutki II światowej byłyby dla terenu ziem polskich prawdopodobnie dużo bardziej znośniejsze i z dużym prawdopodobieństwem ocalilibyśmy sporą grupę obywateli wyznania mojżeszowego i pochodzenia.
2018-09-25 07:23:25
wyśmienity cwaniaczek: to proste bronek - mówił byś po niemiecku, wypłatę miałbyś w euro, szanowali by cię na świecie, miałbyś godną emeryturę za którą mógłbyś zwiedzić kawał świata a tak ??? masz ten polski grajdołek
2018-09-25 08:18:17
alouette: To piękne momenty, kiedy ludzie różnych wyznań się jednoczą w dobrej sprawie. Tutaj dla solidarności z kolejnym wyznaniem.
2018-09-25 09:04:18
pavcio: Javorski, wstydu nie masz.
2018-09-25 21:34:35
bronek91: wyśmienity cwaniaczek: Obawiam się, iż w przypadku zwycięstwa niemieckiego nazizmu Twoje dzisiejsze marzenia wyparowałyby przez komin. W pewnym okresie nie pomogłaby Ci nawet Volkslista. Dramat Polski nie polegał na wejściu do walki z Niemcami, uczyniliśmy to tylko na niewłaściwym etapie wojny. Festung Europa coś Ci mówi?
2018-09-26 13:14:16
wyśmienity cwaniaczek: no cóż takiemu imbecylowi nie da się przemówić do rozumu bo po prostu go nie ma. Swoje wierzenia opiera na pierdołach wyczytanych w badziewnych wypocinach , które ukształtowały jego zwichrowane poglądy. .. jakim trzeba być chorym koniem aby napisać taką wypocinę " dramat polski nie polegał na wejściu do walki z niemcami " :):):) a qwa na czym polegał , że nie było guru bronka , który zatrzymał by bieg wydarzeń :):) ??? chyba tylko większym dramatem jesteś tY - zastanów się co czytasz i jak owe pierdoły w swym chorym mózgu interpretujesz....
2018-09-27 16:07:50
bronek91: Szanowny wyśmienity cwaniaczek. Z analizy Twojej wypowiedzi wynika, można odnieść wrażenie, iż nie tyle II RP powinna się poddać III Rzeszy, co wyjść wobec niemieckiego totalitaryzmu z prośbą o dobrowolne zaanektowanie? W imię czego? Nieszczęście Polski polegało również na tym, iż nie zdołaliśmy uchronić sporej części naszych obywateli, zwłaszcza członków wspólnot wyznania mojżeszowego, przed represjami i nawet zagładą. Myślisz, iż dobrowolne poddanie się aneksji Polski przez III Rzeszę zmieniłoby sytuację? Dlaczego podważasz znaczenie przedstawionej w artykule inicjatywy? Przecież Twoje słowa ewidentnie godzą w organizację tego typu wydarzeń, co prezentowane.
2018-09-27 16:12:51
bronek91: wyśmienity cwaniaczek, pisałem Ci już o terminie Festung Europa a teraz porównaj sobie potencjał ekonomiczny stron konfliktu II światowej. To ekonomia stanowi jeden z głównych czynników potęgotwórczych. Dlaczego manipulujesz moją wypowiedzią? Gdzie drugi człon? Polska weszła do walki z Niemcami w nieodpowiednim okresie wojny. Jakoś Piłsudskiemu ten manewr w czasie wcześniejszego konfliktu się powiódł a przykład Włoch, zwłaszcza Węgier, Finlandii i innych państw nie zaprzecza temu scenariuszowi.
2018-09-27 16:17:43
bronek91: wyśmienity cwaniaczek, proszę nie obrażać imbecylów, a zdaje się, iż umiejętność dokonywania interpretacji→ na co wskazujesz→ z samej natury rzeczy zakłada posiadanie rozumu. Dlaczego tworzysz wewnętrznie fałszywe wypowiedzi? Jakie to Twoim zdaniem czytam „badziewne wypociny”→ widocznie wiesz, skoro oceniasz. Zatem co Ty zalecasz? Jestem ciekaw, w oparciu o co Ty opierasz swoje wierzenia? Proponuję Ci się przyjrzeć otoczeniu Angeli Merkel, zwłaszcza z pierwszych lat piastowania stanowiska kanclerza. Postać Gudrun Burwitz coś Ci mówi?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: