Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

31 maja - czas na bulani moja

„Boże daj, aby wiecznie trwał maj” – to jedno z przysłów majowych, które pokazują, jak pięknym zwykle miesiącem jest ten przedsmak lata. Chociaż w tym roku pogoda nas nie rozpieszczała, natura i tak budzi się do życia. Maj niestety jednak się kończy, a z jego ostatnim dniem wiążą się określone tradycje w regionie.

Tradycje majowe w regionie zwykle wiążą się z początkiem lub końcem miesiąca. Maj uznawany jest za miesiąc miłości, więc kawalerowie w jakiś sposób wyrażali uczucia. Początkiem miesiąca stawiali moja, najczęściej w ogródkach kobiet, które im się podobały. Drzewko nie mogło jednak stać tam wiecznie, dlatego końcem miesiąca trzeba było się go pozbyć - W ostatnim dniu maja, po nabożeństwie majowym grupki panien i kawalerów zbierały się przed domem panny, której zolytnik (zalotnik) lub galan (narzeczony) postawił moja. W odpowiednim miejscu rozpalano ognisko, a panna przed której domem przez cały miesiąc stał mój częstuje zgromadzonych gości kołaczami, piwem, a także wódką. Gdy nastanie zmierzch, kawalerowie obalają moja. Po obaleniu, piłą obcinają suchy już wierzchołek. Żerdź pozostawiają gospodarzowi. Wieniec spalają w ognisku, a z wierzchołka po obraniu go przez dziewczyny ze wstążek, kawalerowie strugają rogulki (mątewki), które ofiarowują owej pannie, a ta powinna je zachować i włączyć do swej weselnej wybawy (wyprawy ślubnej). – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, uzupełniając, że w niektórych miejscach, tradycja przetrwała do dziś, jednak w nieco zmienionej formie. Tak jak w przypadku stawiania moja (o tradycji pisaliśmy tutaj), zasięg działań kawalerów został ograniczony. Moja ustawia się bowiem tylko jednego, dla wszystkich panien w miejscowości, najczęściej jest on zlokalizowany w okolicy urzędu gminy, gospody, czy też remizy. Wtedy bulani moja jest zwyczajnie zabawą taneczną, dla wszystkich mieszkańców miejscowości.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-31 17:17:17
donekT: Tak przy okazji, dzisiaj jest #Zesłanie Ducha Świętego...
2020-05-31 17:20:06
Donek: To jest moj i był wystawiany tylko i wyłącznie przez kawalerów 1 maja pannie która mu się podobała.
2020-05-31 19:08:36
jasper: Ten ciekawy zwyczaj istnieje rowniez w Niemczech. Udekorowane kolorowymi wstazkami drzewko ( przewaznie mloda brzozka) stawiana jest w nocy przed domem ukochanej.
2020-05-31 21:46:30
politykier: A co ma powiedzieć Biedroń? Co on mógłby postawić przed domem...
2020-06-01 11:07:52
hanbes: Jeśli by mógł coś postawić pod domem to tylko takiego fallusa jak jak ty...
2020-06-01 14:49:47
krzysztof.nm: ...a tymczasem nadchodzi czas bulanio kato-bolszwickiej dyktatury, czerwono-czarnej pajęczyny bandy złodziei i oszustów, tych w sutannach i tych z PiS, oplatającej Polskę od 5 lat - dzień ich upadku będzie pierwszym dniem surowego rozliczenia tych targowickich dziadów
2020-06-01 17:06:10
politykier: Krzysio+ BOOMERSIE, i gdzie dziś byś był, gdyby nie GRUBA KRESKA Tadeusza Mazowieckiego? Z pewnością wychwalałbyś rumuńskie porządki… Gdzie wówczas byłeś, kiedy rozstrzeliwali Ceaușescu? Zdaje się, że wtedy w ten sposób nie chojrakowałeś…
2020-06-01 17:06:58
politykier: hanbes-Q, przynajmniej go mam… Tobie pozostaje tylko przygotować cztery litery… Bo Biedroń nadchodzi!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: