Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

24 gitary i 52 metry zdjęć

W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w otoczeniu 52 metrów unikatowych zdjęć, spotkali się sympatycy i pasjonaci życia i myśli Karola Wojtyły. - To była jakaś magia, coś niezwykłego. Chcieliśmy w ten sposób przygotować się do kanonizacji Jana Pawła II. Myślę, że przed nami cykliczne spotkania tego typu. - Zapewniała Sandra Kawulka, przewodnicząca Koła Naukowego Dydaktyki Eksperymentalnej UŚ w Cieszynie, które wraz z Transgranicznym Centrum Wolontariatu przygotowało semi

Niezwyczajnie zebranych przywitała orkiestra gitarowa Mariusza Śniegulskiego, który dysponuje nie tylko autorskim repertuarem poświęconym Janowi Pawłowi II, ale liczny, międzypokoleniowy zespół gitarzystów.  Młodzi muzycy akompaniowali do występów trzech prelegentów, na co dzień pracowników cieszyńskiej Alma Mater. – Jestem pod wrażeniem atmosfery seminarium. Była przesycona człowieczeństwem. Najważniejsze jest to, że Jan Paweł II nadal nas inspiruje, zachęca nas i młodych do dyskusji. Mam nadzieję, że tego typu spotkania staną się na naszym Wydziale czymś naturalnym. – mówiła dr Anastazja Sorkowicz.

Unikatowe zdjęcia Karola Wojtyły z lat 50 tych ubiegłego wieku zabrały uczestników w świat przygód młodego Wojtyły. – Odwiedziłem w Krakowie Panią Danutę Ciesielską i po krótkiej rozmowie okazało się, że w pawlaczu przechowuje pudełeczko z negatywami filmów. Zrobił je Sługa Boży Jerzy Ciesielski, przyjaciel Księdza Wojtyły. Przez ostatnie trzy tygodnie w Cieszynie, w dużym formacie mogliśmy zobaczyć ich wspólne przygody na kajakach, rowerach i w górach. – mówił kurator wystaw papieskich Ksiądz Paweł Danek.

Organizatorzy poza częścią artystyczną, zaproponowali trzy rodzaje przemówień. Wersję akademickiego wykładu dotyczącego personalizmu, prowadzonego przez dr hab. Marka Rembierza, osobistych refleksji związanych z małżeństwem i rodziną dr Anastazji Sorkowicz oraz pogłębionej analizy fenomenologicznej człowieka w Edenie zaproponowanej przez Michała Palucha. – W swojej narracji opartej o Księgę Rodzaju chciałem powrócić do ogrodów Edenu rozumując i tłumacząc człowieka w tym, co istotowo ludzkie. Tak filozof Karol Wojtyła definiował stworzoną przez siebie antropologię adekwatną. – Mówił Michał Paluch, asystent w Instytucie Nauk  o Edukacji cieszyńskiego UŚ. – To właśnie w atmosferze podróżowania z młodzieżą, kontemplacji na łonie natury, analizowania ludzkich zachowań i wspólnych pasji Karol Wojtyła przygotowywał się do habilitacji z filozofii. Dziś mało kto o tym pamięta, dlatego spotkanie z Wojtyłą jako naukowcem a nie tyko teologiem traktuję jako niezwykle cenne. – Dodał Dr Rembierz.

Ze względu na duże zainteresowanie tematem młodzież z Transgranicznego Centrum Wolontariatu prosi wszystkie osoby, które chciałyby przyłączyć się do tego typu spotkań o kontakt pod adresem mailowym: transgraniczni@gmail.com




 

źródło: mat.pras.
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: