Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

1 maja zgodnie z dawną tradycją

Dziś 1 maja, czyli Święto Pracy. Dawniej w regionie również tego dnia świętowano, jednak nie zawsze miało to związek z międzynarodowym świętem, które zostało ustanowione w 1890 roku.

Święto Pracy zostało ustanowione w 1890 roku, w Polsce świętem państwowym jest od 1950 roku. W ludowej tradycji jednak można mówić o alternatywie – 1 maja to również dzień św. Józefa Rzemieślnika (robotnika) - Jest ono alternatywą dla laickiego święta pracy, które to wcześniej, drogą protestów i strajków, krwawo zresztą tłumionych, wywalczyli sobie robotnicy na całym świecie. Święto to ma też podkreślić godność pracy i błogosławieństwo dla robotników – wyjaśnia Czesław Stuchlik miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

1 maja kojarzy nam się dziś najczęściej z pochodami, które w czasach PRL były obowiązkowe – pracownicy i uczniowie szkół nie mieli możliwości pozostania tego dnia w domu. Po rozwiązaniu pochodu robotnicy spotykali się w swoich zakładach pracy, gdzie czekał na nich poczęstunek – najczęściej kiełbasa na gorąco. Wieczorem z kolei organizowano zabawy taneczne.

Tego dnia rano również panny dowiadywały się, która jest w centrum zainteresowania, ponieważ w nocy kawalerowie stawiali "moja".

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-01 15:53:41
jasper: 1 maja 2021 ruszyla rzadowa akcja "Zaszczep sie w majowke". Od rana w wielu miastach ( a w niektorych juz od nocy) staly dlugie kolejki chetnych. Ten sam styl jak majowka za PRL - zamiast normalnej organizacji w dni pracy, spedy i czyny spoleczne w dni wolne i swieta. PiS =PRL bis
2021-05-01 17:53:22
Oko: Czyli dobrze że szczepią, tylko noty za styl mizerne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: