Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2541komentarzy: 0

Już jest Kalendarz Ustroński

30-11-2014 13:55

Do rąk Czytelników trafił właśnie kolejny z regionalnych kalendarzy - Kalendarz Ustroński na rok 2015. Znajdziemy w nim solidną porcję podanej w ciekawy sposób wiedzy o regionie interesującej nie tylko dla ludzi związanych z Ustroniem, ale dla wszystkich fascynujących się regionem Śląska Cieszyńskiego.
Kalendarz Ustroński na rok 2015 omówił Krzysztof Krysta, fot. indi Kalendarz Ustroński na rok 2015 omówił Krzysztof Krysta, fot. indi

Promocję Kalendarza Ustrońskiego zorganizowano w sobotnie popołudnie 29 listopada w Muzeum Ustrońskim. Siedemnasty już rocznik Kalendarza Ustrońskiego przedstawił Czytelnikom dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ustroniu Krzysztof Krysta. Na wstępie swej prezentacji kalendarza zacytował, prócz definicji, czym jest kalendarz, spostrzeżenie Jana Szczepańskiego zamieszczone w pierwszym roczniku kalendarza Ustrońskiego brzmiące: „rzućmy jeszcze krótkie spojrzenie na rolę kalendarza jako środka wychowawczego. W ciągu wieków ukształtowała się jego funkcja pedagogiczna wynikająca z pośrodkowania pomiędzy podręcznikiem, instrukcją praktyczną, dziełem literatury pięknej, materiałem historycznym, pismem propagandowym. To wyliczenie pokazuje wielość możliwych funkcji wynikających z wielości zadań. (…) Kalendarze wydzielają fragmenty czasu, przekazując je ludziom do „obróbki” do tworzenia na nowo”.

- Myślę, że jest to znakomite podsumowanie roli i wagi kalendarza w naszym życiu – stwierdził Krzysztof Krysta wyliczając wszystkie kalendarze wydawane w gminach powiatu cieszyńskiego. - W dobie ciągłego narzekania i permanentnego pesymizmu zauważmy to, czym możemy się co roku cieszyć, czym możemy się pochwalić. To, że mamy kalendarz wcale nie jest takie zwykłe i powszechne. Doceńmy to – stwierdził Krzysztof Krysta.

Omawiając Kalendarz Ustroński Krzysztof Krysta zauważył, że pomijając ten najnowszy, prezentowany, dotychczas na łamach kalendarza Ustrońskiego gościło 330 twórców, a gros z nich wzbogacało kalendarz wielokrotnie.- Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że tak znaczące prezentacja prac najmłodszych mieszkańców naszego miasta pojawia się po raz pierwszy. W czasach wiecznego, często nieuzasadnionego narzekania na dzieci i młodzież warto choć na chwilę pochylić się nad ich talentem i go dostrzec – zauważył Krzysztof Krysta.

Tegoroczny kalendarz Ustroński powstał pod redakcją Moniki Niemiec i Kazimierza Heczki przy współpracy Danuty Koenig. Okładkę zdobi akwarela Bogusława Heczki, a całość publikacji nie ujrzałaby światła dziennego bez wsparcia sponsorów i społecznego zaangażowania wielu osób.

Podczas spotkania w Muzeum nie zabrakło także programu artystycznego. Postawiono na młode talenty i wybór okazał się bardzo trafny, bo zarówno gitarzysta Radek Stojda z SP 2 w Ustroniu, jak i piosenkarka Milena Szypuła z SP 6 wzbudzili zachwyt publiczności. Na koniec spotkania dyskutowano już w luźnej formie przy kawie, herbacie i ciastkach o sprawach kalendarza, Ustronia, Śląska Cieszyńskiego.

A co znajdziemy w Kalendarzu Ustrońskim na rok 2015? Oprócz kalendarium najważniejszych ustrońskich dat znajdziemy szereg ciekawych artykułów. Przeczytamy m.inn. artykuły o początkach samorządności w Ustroniu Andrzeja Georga, o Bolko Kantorze Andrzeja Drobika, jak rodziło się muzeum w Ustroniu Lidii Szkaradnik, gwarowy tekst o targu Marii Nowak, wspomnienia o ludoznawcy Janie Szymiku Jerzego Brannego, o działalności kół gospodyń wiejskich Moniki Niemiec, ale też sporo romantyzmu, czyli tekst o miłości Juliana Tuwima Ireny Maliborskiej czy miłość nad rozlewiskiem Marii Nowak, a także sporo przydatnej wiedzy praktycznej, jak ta o dzikich grzybach spisana dla czytelników Kalendarza Ustrońskiego przez Aleksandra Dordę. Nie brakuje także poezji. Słowem – zapraszamy do lektury, bo każdy w Kalendarzu Ustrońskim z pewnością znajdzie coś, co go zainteresuje!

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 30-11-2014 13:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 812komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .