Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1511komentarzy: 3

Comenius w cieszyńskim Gimnazjum

09-06-2014 07:30

Rumunia, Turcja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania - delegacje z tych europejskich krajów odwiedziły Polskę, a dokładnie Cieszyn. W dniach od 2 do 6 czerwca na zaproszenie Katolickiego Gimnazjum im. Św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie ponad 40 osobowa grupa młodzieży i nauczycieli z różnych krajów spotkała się z cieszyńskimi gimnazjalistami biorącymi udział w międzynarodowym programie Comenius.
Comenius w cieszyńskim Gimnazjum / fot. MSZ Comenius w cieszyńskim Gimnazjum / fot. MSZ

“THY AMAIZING GAME OF ANCIENT EUROPEAN TRAILS” to tytuł projektu realizowanego w ramach międzynarodowego program Comenius, w którym współpracuje ze sobą 8 europejskich krajów: Rumunia, Turcja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Belgia, Grecja oraz Polska. Katolickie Gimnazjum z Cieszyna w tym projekcie uczestniczy po raz pierwszy. Przez 5 dni od 2 do 6 czerwca uczniowie z wyżej wymienionych europejskich krajów wraz z opiekunami i nauczycielami zwiedzali Cieszyn. Wśród delegacji zabrakło jedynie przedstawicieli z Grecji i Belgii. W całym przedsięwzięciu wzięła również udział polska młodzież z cieszyńskiego Katolickiego Gimnazjum. W sumie do Cieszyna przyjechała ponad 40 osobowa grupa uczniów i nauczycieli. Wizyta w Cieszynie obfitowała w szereg atrakcji i niespodzianek. Uczniowie zobaczyli miedzy innymi Wzgórze Zamkowe, które zrobiło na nich duże wrażenie - przyznała koordynatorka projektu Magdalena Woźniak-Chroboczek. Delegacje odwiedziły również inne miejsca, jak na przykład Pętlę Beskidzką.

Celem projektu jest zbudowanie gry, która będzie pomagać w poznawaniu różnych ciekawych miejsc i kultur Europy. W Polsce wybraliśmy Cieszyn, natomiast w pozostałych krajach też są wybrane miasta i na podstawie tego tworzymy grę, która będzie dotyczyć właśnie tych miejsc – tłumaczy koordynatorka.

Efektem tej współpracy będą dwie gry: komputerowa i żywa. Nad grą komputerową będą pracować przedstawiciele z Wielkiej Brytanii. Będzie to gra, która mam nadzieję, spodoba się wszystkim uczniom, bo będzie w niej wszystko to, co najbardziej w grach przyciąga młodych ludzi – mówi Magdalena Woźniak-Chroboczek. Ciekawym rozwiązaniem jest również przygotowanie żywej gry. Gra żywych pionków zaplanowana jest na przyszły rok. Prawdopodobnie we Włoszech. W rozgrywkach tych wezmą udział uczniowie biorący udział w projekcie. Nie zabraknie również przedstawicieli z Polski – dodaje  koordynatorka.

W ramach wizyty w Cieszynie uczestnicy projektu spotkali się również z Burmistrzem Miasta Cieszyn, Mieczysławem Szczurkiem. Włodarz Cieszyna przywitał gości w sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego. Oprócz wymiany wzajemnych serdeczności, upominków i wspólnych pamiątkowych zdjęć, uczniowie wysłuchali również ciekawych opowieści na temat Urzędu oraz historii Miasta. Naszym gościom bardzo podoba się Cieszyn,jak i okolice. Są pod wrażeniem tego, co tutaj do tej pory zobaczyli – przyznała Pani Magdalena.

Również polscy uczniowie biorący udział w projekcie nie kryli radości z wizyty zagranicznych kolegów. Są bardzo podekscytowani całą sytuacją. Ja jestem przede wszystkim nauczycielem języka angielskiego więc uważam, że jest to ogromna możliwość językowa dla nich i świetnie się w tym sprawdzają. Myślę, że również zmotywuje to  ich do dalszej nauki języka - mówi Magdalena Woźniak-Chroboczek.

 

Marta Szymik

źródło: ox
dodał: MSZ 09-06-2014 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Ludwik16
09-06-2014 09:39
Ludwik16
Dlaczego taki mały ten krzyż.
wislanin135
09-06-2014 12:33
wislanin135
@Ludwik16
Szanowny uzytkowniku ?Ludwik16?
Pisze Pan dlaczego ten krzyz taki maly...
Zna Pan Zygmunta Freund? mysle ze jego teoria w sprawie megalomania mogla by Pana zainteresowac....
Pozdrawiam i zycze przyjemnego dnia
[konto zostało usunięte]
09-06-2014 15:25
[konto zostało usunięte]
Jan Amos Komensky, Jan Amos Komeński, Comenius, Komeniusz (ur. 28 marca 1592 w Nivnicy[, zm. 15 listopada 1670 w Amsterdamie) ? czeski pedagog, filozof, reformator i myśliciel protestancki, senior generalny braci czeskich w latach 1648?1670.

A teraz katole Tańczące Z Nikodemem - do ataku..
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 201komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 813komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 319komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1614komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 544komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 540komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .