Artystycznie na koniec ferii
Jak wyjaśniła Monika Śliwka z Biblioteki Miejskiej w Wiśle, która na zakończenie tygodnia ferii w „Prażakówce” przyjechała ze swoim teatrzykiem w walizeczce, jest to w dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego, skąd ta forma pochodzi, papierowa sztuka. Polega na przekładaniu obrazków ilustrujących mówiony tekst w specjalnej drewnianej skrzyneczce. - Każda historia miała być pouczająca, i tak jest do dziś – stwierdziła Monika Śliwka. Podczas zajęć w „Prażakówce” cel był inny, a mianowicie promowanie czytelnictwa. - Podczas naszych czterodniowych zajęć miedzy innymi promowaliśmy czytelnictwo właśnie poprzez teatrzyk Kamishibai – wyjaśnia prowadząca zajęcie Sławomira Kalisz ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.
- Podczas całych zajęć chodziło o spędzenie czasu artystyczne i rekreacyjne zarazem, naukę różnych ciekawych rzeczy przez zabawę. Chcielibyśmy, aby dzieci patrzyły na świat w sposób poszukujący. Jeden wiersz przeczytany może się dziecku podobać, ale gdy jeszcze można do niego zrobić serię obrazków i wystawić jako teatrzyk obrazkowy zamknięty w walizce, to zaczyna to być twórcza przygoda. Chcemy zachęcać dzieci, żeby samodzielnie działały – mówi Sławomira Kalisz podkreślając, że dzieci uczestniczące w zajęciach miały pełne ręce roboty, gdyż aby zilustrować jeden wiersz potrzeba dwudziestu, a czasem i czterdziestu obrazków. A przecież nie było to jedyne, czym dzieci zajmowały się od poniedziałku do czwartku. Zajęcia plastyczne i rękodzielnicze przeplątane były bowiem nauką żonglerki takimi cyrklowymi rekwizytami, jak poi, flowerstick, talerzami.
Zwieńczeniem zajęć był występ, jaki dzieci zaprezentowały przybyłym członkom swych rodzin w piątek, 31 stycznia, w ostatnim dniu zajęć. Dzieci przygotowywały się do spektaklu przez cztery dni. Podzielone na grupy wybrały wiersz, który chcą przedstawić i starannie przygotowały obrazki, a widownie obejrzała gotowe już mini spektakle. Drugą część występu stanowił pokaz nabytych przez te cztery dni umiejętności zręcznościowych, żonglerki, zabawa hula-hopem. Na koniec dyrektor „Prażakówki” Barbara Żmijewska wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy udziału, a prowadzącym zajęcia dyplomy uznania.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.