Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2068komentarzy: 1

Przypominają o swojej godności

11-05-2013 19:40

10 maja obchodzony jest Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jak co roku cieszyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zorganizowało na cieszyńskim Rynku imprezę
fot: (indi) fot: (indi)

Obchody rozpoczęto z hukiem. Dosłownie. Salwę armatnią oddało Bractwo Kurkowe. Później przyszedł czas na występ aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie, którzy wspólnie z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. i ekipą z Alternatywnej Szkoły Podstawowej przedstawili scenę Debaty sejmowej – żywy obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”.

 Wyrazy uznania dla osób pracujących z tą grupą niepełnosprawnych, a także dla samych niepełnosprawnych wytrwale walczących o swe godne miejsce w społeczeństwie poprzez pokazywanie, że również "coś potrafią" wyrazili obecni przedstawiciele władz miejskich i powiatowych z Burmistrzem Cieszyna Mieczysławem Szczurkiem i Starostą Powiatu Cieszyńskiego Jerzym Nogowczykiem na czele. Objęli też honorowy patronat nad obchodami Dnia Godnośc.

Wychowankowie OREW w Cieszynie odtańczyli poloneza. Część na scenie, natomiast tych na wózkach sprawniejsi koledzy i opiekunowie prowadzili pod sceną. Bogaty był prezentowany na scenie program artystyczny. Występowali zarówno podopieczni ośrodków rehabilitacyjnych, jak i profesjonalni artyści oraz sympatycy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym chcący wspomóc działania stowarzyszenia. Było także trochę atrakcji dla wszystkich odwiedzających Rynek, jak robienie olbrzymich baniek, czy skakanie przez linę organizowane przez wolontariuszy Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. 

Wokół Rynku ustawione były stragany, przy których można było zarówno smacznie i zdrowo zjeść, jak i zakupić prace podopiecznych wykonane z godną podziwu starannością i artyzmem. Dodawszy do tego wspaniałą, letnią pogodę, jaka towarzyszyła świętu, obchodoy Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną stały się miłym, wspólnym piknikiem na Rynku z udziałem mieszkańców miasta, podopiecznych i ich opiekunów.

Warto dodać, że w Muzeum Drukarstwa otwarto wystawę zdjęć przedstawiających w artystycznym ujęciu obiektywu jednego z wychowawców podopiecznych cieszyńskiego ośrodka oraz prac wykonanych przez tych podopiecznych ośrodka, którzy regularnie uczestniczą w zajęciach warsztatowych w Muzeum Drukarstwa. Wystawę można nadal tam oglądać. Również w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jak co roku, prezentowane są prace wychowanków dwóch Ośrodków Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczych z Cieszyna oraz Ustronia Nierodzimia.

(indi)

zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR 11-05-2013 19:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

zainteresowany2
11-05-2013 22:25
zainteresowany2
Jesteśmy z Wami. Kochamy Was.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 458komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 402komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 842komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 202komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 276komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2800komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1231komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 731komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 503komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 298komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .