Życie duchwe Słowian - prelekcja
Organizatorem wydarzenia była grupa „Cieszyński ród z Gołęszyc”, która na co dzień zajmuje się właśnie wierzeniami dawnych Słowian oraz rekonstrukcjami historycznymi dotyczącymi czasów wczesnego średniowiecza. Prezentacja została przygotowana między innymi na podstawie literatury i prac badawczych dotyczących dawnych wierzeń. Jak podkreślał prowadzący, niestety nie wszystko jest w tym przypadku oczywiste, czasem w opracowaniach pojawia się kilka odmiennych teorii na temat określonych bóstw.
Mit o stworzeniu świata, od którego rozpoczęła się prezentacja, opowiada historię dwóch braci – Peruna i Welesa, którzy stoczyli między sobą walkę. Ostateczne starcie to sytuacja, kiedy Weles, postać trójgłowa, potroiła swoje ciało i zaczęła osaczać brata. Zgodnie z podaniami ziemia wtedy drżała a niebo było przeszywane błyskawicami. Bracia toczyli walkę o to, który będzie panował nad światem. Ostatecznie, na górze zwanej Trygłów, Perun powalił dwóch Welesów, trzeciemu jednak udało się uciec. Zwycięzca wziął srebrny łańcuch i spętał schwytanych Welesów i wtrącił ich do rozpadliny – zgodnie z wierzeniami, do dziś Weles siedzi, skuty srebrnym łańcuchem. Kiedy uda mu się rozpętać więzy, świat ma się skończyć. Dlatego właśnie każdego roku Perun, uderzeniem błyskawicy, ponownie skuwa łańcuch, aby do tego nie dopuścić. W dawnych czasach wierzono, że pierwsza wiosenna błyskawica to właśnie działanie Peruna, który nie chce dopuścić do ucieczki brata – wyjaśniał podczas spotkania prowadzący.
Ciekawa jest również historia, którą dawni Słownie tłumaczyli sobie stworzenie człowieka. Zgodnie z tym, ludzie nie powstali z gliny. Po pokonaniu Welesa, Perun odpoczywał w łaźni, gdzie spocił się i otarł wiechciem. Rzucił go na ziemię. Trzeci Weles (ten, któremu udało się uciec), pochwycił wiecheć, splunął na niego i patykiem zaczął wiercić w nim dziury. Perun przepędził postać i podniósł wiecheć. Uznał, że jest dobry i tchnął w niego życie, w ten sposób tworząc ludzki.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.