Złowieni w sieć
W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości czynna jest od piątku wystawa „W Sieci - inwestycja w dizajn, inwestycja w ludzi" podsumowująca realizację trzyletniego programu Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa.
Przedsięwzięcie przez ostatnie lata wspierało odradzające się w Polsce wzornictwo – branżę z pogranicza przemysłu i sztuki. Bez względu na nieufność przedsiębiorców i niedowierzanie projektantów grupa ludzi zatrudnionych przy realizacji Śląskiej Sieci na Rzecz Wzornictwa starała się ugruntować pojęcie profesjonalnego projektowania jako inwestycji w rozwój przedsiębiorczości. – Chcieliśmy pokazać śląskim przedsiębiorcom, jak wielki potencjał kryje się we współpracy biznesu z wzornictwem – mówi Ewa Gołębiowska, koordynatora projektu i szefowa Zamku.
Głównym celem projektu było promowanie wzornictwa przemysłowego oraz ułatwienie współpracy między środowiskami producentów i projektantów. Sieć stymulowała kreowanie nowych marek, innowacyjnych rozwiązań i nowych produktów oraz wpływała na umacnianie pozycji rynkowej śląskich firm.
Projekt trwa od 1 listopada 2005 roku do końca grudnia 2007. Kosztował 1,2 mln zł. Pieniądze pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego (75 proc.) i budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (25 proc.). W wydarzeniach organizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad 30 tys. ludzi. Zorganizowano dwa konkursy Śląska Rzecz, do których zgłoszono 65 prac. Odbyło się 14 wystaw designu (obejrzało je 27.350 osób) i 10 ogólnopolskich konferencji, 6 dni otwartych, 8 warsztatów projektowych i technologicznych, 21 spotkań informacyjno-doradczych. W szkoleniach dla firm organizowanych w ramach projektu wzięło udział 995 uczestników i 327 firm. W internetowej bazie danych zarejestrowano 155 firm projektowych i projektantów oraz 67 przedsiębiorstw produkcyjnych. Bazę odwiedziło 13.420 internautów.
Piątkowa konferencja była okazją do podsumowania projektu. Podobny cel ma wystawa „W Sieci - inwestycja w dizajn, inwestycja w ludzi", która trwa w Zamku. Wystawa i piątkowa konferencja kończące realizację projektu są jednocześnie impulsem do dalszej pracy, nad tym, by rodzime wzornictwo zaczęło się liczyć w Europie.
Zobacz też:
W sieci. Inwestycja w ludzi, inwestycja w dizajn - fotorelacja
Reklama:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
