Zebrzydowice na 25 miejscu w rankingu ZPP
Gmina Zebrzydowice zajęła 25 miejsce (za 2009 rok) w Rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii gmin wiejskich. Jest to najwyższe miejsce spośród gmin Powiatu Cieszyńskiego. Na 139 miejscu znalazł się Goleszów. W rankingu powiatów, Cieszyn uplasował się na 213 pozycji. W kategorii Gmin miejskich i miejsko-wiejskich Skoczów był 146. a Ustroń i Cieszyn ex-equo na pozycji 164.
Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku zgodnie z regulaminem pozwoli mu uzyskać tytuł „Dobrego Polskiego Samorządu”.
Udział w Rankingu ZPP jest bezpłatny, a mogą w nim uczestniczyć wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu z całej Polski. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego: 1) powiaty, 2) miasta na prawach powiatu, 3) gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz 4) gminy wiejskie. Ranking trwa cały czas, natomiast na koniec każdego roku przyznawane są puchary i okolicznościowe dyplomy dla zwycięzców. Nagrody te wręczana są corocznie podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.
Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności.
Również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojego samorządu zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej zostaną one następnie zgłoszone do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.