Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zdrowie Seniora - spotkanie wieńczące rok

To było ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Zdrowie Seniora, którego organizatorem jest Szpital Śląski w Cieszynie. Tym razem zaproszeni goście mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób radzić sobie z zaburzeniami zachowań w Chorobie Alzheimera, ''zakosztować'' siły masażu i posłuchać o różnych formach aktywności.

W sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie dobyło się kolejne spotkanie z cyklu "Zdrowie Seniora". O zaburzeniach zachowań w Chorobie Alzheimera oraz o tym, w jaki sposób sobie z nimi radzić opowiedziała lek. med. Barbara Molin-Wiencek.

Zaawansowany wiek, przebyte urazy głowy, problemy zdrowotne ze strony układu sercowo-naczyniowego, na przykład nie leczone nadciśnienie tętnicze, przebyte udary mózgu, a także cukrzyca i hiperlipidemia – to czynniki, które sprzyjają zachorowaniu na Alzheimera. Dochodzi do nich również palenie tytoniu, a według niektórych doniesień także infekcja opryszczki zwykłej.

Co powinno nas zaniepokoić, jakie są pierwsze objawy choroby ? Czasami początek jest podstępny i członkowie rodziny nie zauważają pierwszych objawów, a sam chory tłumaczy kłopoty z pamięcią swoim wiekiem. - Pierwszym sygnałem są zaburzenia pamięci... Początkowo jest to zanik pamięci świeżej. Chory doskonale pamięta wydarzenia ze swojej młodości, natomiast ma problem z zapamiętaniem spraw bieżących. Stopniowo zanikają funkcje poznawcze, czyli zdolności do liczenia, uczenia się, rozumienia... - pojawia się ograniczenie zdolności do oceny i podejmowania decyzji, oraz osłabienie koncentracji uwagi. W Chorobie Alzheimera występują także często trudności w myśleniu abstrakcyjnym. Chory nie rozumie znaczenia specjalnych świąt, daty swoich urodzin...- wyjaśnia prowadząca wykład  lek. med. Barbara Molin-Wiencek.

W 1901 roku Alois Alzheimer opisał przypadek swojej pacjentki, 51-letniej j Augusty D. która była jego służącą i u której obserwował narastające zaburzenia pamięci, orientacji w czasie oraz w przestrzeni, a także napady lęku i agresji. - Jednym z zaobserwowanych objawów były urojenia związane z silnym uczuciem zazdrości o męża. Alzheimera obserwował pacjentkę przez 4 lata. 3 lata po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych pacjentka nie rozpoznawała ani siebie, ani swoich bliskich. W 4,5 roku trwania choroby pacjentka zmarła...- przybliżyła rys historyczny Barbara Molin-Wiencek.

Co zrobić , gdy chory lub otoczenie zaobserwuje niepokojące objawy? Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza specjalisty (neurolog, psychiatra). - Ważne, żeby rozpoznać chorobę wcześnie. Pomóc może nam w tym działająca w Cieszynie Poradnia Geriatryczna - podkreśla prowadząca wykład.

Uczestnicy spotkania Zdrowie Seniora tego dnia mieli również okazję zobaczyć film edukacyjny "Jak dbać o zdrowie psychiczne w okresie późnej dojrzałości", nie zabrakło również leczniczego działania masażu, który omówili i zademonstrowali przedstawiciele Meridian Centrum Zdrowia z Istebnej. Spotkanie zakończyło się świątecznymi życzeniami.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: