Zasłużył na wyróżnienie
Krzysztof Neścior chociaż jest człowiekiem bardzo młodym (33 lata) to niewątpliwie poprzez swoje działania, propaguje pozytywne wartości, wartości godne naśladowania i stanowiące wzór dla innych. Jego imponująca działalność sprzyja podtrzymywaniu tradycji, pielęgnowaniu patriotyzmu, rozwojowi świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, dlatego też bez wątpienia zasłużył na wyróżnienie Laurem Srebrnej Cieszynianki przyznawanym przez Radę Miasta Cieszyn.
Decyzja o wyróżnieniu Krzysztofa Neściora zapadła podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej.
Krzysztof Neścior jest jednym z najmłodszych odznaczonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Posiada również odznaczenie Sekretarza NATO „In Servis Peace And Freedom”, które otrzymał za swą służbę w Kosowie. Wyróżniony został Pierścieniem „Hetmana Kolekcjonerów Polskich” przez Muzeum Regionalne w Krośniewicach.
Krzysztof Neścior jest mieszkańcem Cieszyna, działa i ma zasługi w obszarze społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości patriotycznych, wartości uniwersalnych, pracy z młodzieżą, a nawet promocji regionu.
Od 1993 roku jest członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. W 1994 roku przy Klubie Hobbystów założył Sekcję Miłośników Militariów. W ciągu kilku ostatnich lat zorganizował szereg wystaw oraz prelekcji na temat historii najnowszej Ziemi Cieszyńskiej. Jest również autorem szeregu publikacji prasowych.
W 2003 roku z jego inicjatywy w Cieszynie – Boguszowicach społecznie odrestaurowano polski schron bojowy pochodzący z 1939 roku. Przy schronie K. Neścior organizuje cieszące się olbrzymim zainteresowaniem, coroczne pikniki militarne, którym towarzyszy szereg interesujących imprez.
W lutym 2008 roku K. Neścior utworzył prywatne muzeum poświęcone 4 Pułkowi Strzelców Podhalańskich, który w okresie międzywojennym stacjonował w Cieszynie. W muzeum udostępnionym dla zwiedzających nieodpłatnie odbywają się również lekcje historii dla młodzieży.
W listopadzie 2008 roku wraz z Bogdanem Jakubiak K. Neścior założył Archiwum Historii Wojskowej w Jabłonkowie, gdzie znalazły się również ekspozycje ukazujące udział mieszkańców Zaolzia w II wojnie światowej.
W 2009 roku wraz z Urzędem Miasta Bochnia organizował uroczystości 70-tej rocznicy wybuchu wojny oraz odsłonięcia obelisku na mogile żołnierzy poległych w 1939 roku, wśród poległych znaleźli się żołnierze cieszyńskiego Pułku.
Pan Krzysztof czynnie wspomagał również budowę Pomnika Legionistom Ślązakom poległym za Polskę, budowę Domu Żwirki i Wigury w Cierlicku i Domu Spadochroniarza w Goleszowie.
BSK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.