Zaolzie. Wspominano górniczą tragedię sprzed stu lat
W niedzielę procesja z orkiestrą górniczą ze Stonawy wyruszyła spod kościoła pw. św. Piotra z Alkantary w Karwinie na pobliski cmentarz, gdzie spoczywa dwanaście ofiar w zbiorowej mogile. Przy grobie zabrzmiały hymny górniczy, polski i czeski, a kwiaty złożyły oficjalne delegacje, m.in. Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, Senatu RC oraz władz województwa i miasta.
Następnie odprawiona została msza w intencji ofiar tragedii w kościele pw. św. Piotra z Alkantary.
Pozostałe trzy ofiary pochowane sprzed stu lat spoczywają na cmentarzu ewangelickim w Karwinie-Meksyku, gdzie również odbyły się uroczystości.
Poniedziałkowa kontynuacja obchodów odbyła się w „Krzywym Kościele”. Wystąpiły połączone chóry męskie „Hejnał-Echo” z Karwiny i „Gorol” z Jabłonkowa. Odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne. Trzech prelegentów przypomniało tragiczne wydarzenia sprzed stu lat.
Po uroczystościach uczestnicy przenieśli się do Domu PZKO w Karwinie-Frysztacie, gdzie kontynuowano przypominanie tragicznej historii sprzed stu lat.
Uroczystości zorganizowało Koło Umundurowanych Górników Kopalni Gabriela, Stowarzyszenie „Olza Pro” oraz Stowarzyszenie Pożytku Publicznego Koexistncia. Oerganizatorzy, jak i przybyli na uroczystości podkreślali, jak ważne jest kultywowaniem pamięci o dawnych mieszkańcach regionu.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.