Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Prelekcja o Koperniku

Sporo zainteresowanych przyciągnął niedawny wykład Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w RC. 15 lutego w Centrum Polskim w Czeskim Cieszynie przy ul. Strzelniczej Roman Strzondała wygłosił wykład: „Od Kopernika po Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba”.

Prelegent: RNDr. Roman Strzondała urodził się w Karwinie, maturę zdał w Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Orłowej-Łazach. Po studiach fizyki i astrofizyki na dzisiejszym Uniwersytecie Masaryka w Brnie rozpoczął pracę na swojej Alma Mater, w ramach której w 1990 r. przeniósł się do Opawy, gdzie uczestniczył w założeniu i rozwijaniu Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Prowadził wykłady z fizyki i astrofizyki oraz z historii nauk ścisłych. Zajmował się badaniem gwiazd węglowych, ciasnych układów podwójnych i elementarnych procesów zachodzących w plazmie astrofizycznej. Zwraca uwagę na coraz większe zanieczyszczenie środowiska światłem i wspiera działania na rzecz ochrony ciemnego nocnego nieba. Od gimnazjalnych lat poświęca się popularyzacji nauk ścisłych. Swe liczne artykuły o astronomii i astronautyce publikował w „Ogniwie”, „Naszej Gazetce” i „Głosie Ludu”. Ostatnio współpracuje ze „Zwrotem” i portalem zwrot.cz.

Środowy wykład MUR-u poświęcił postaci Mikołaja Kopernika oraz najnowszym badaniom i wiedzy astronautycznej. Omawiając postać tego wybitnego polskiego astronoma, o którym zwykło się mówić, że wstrzymał słońce, ruszył ziemię, gdyż był twórcą heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego podkreślił, że choć najbardziej znany jest jako astronom, to jego podstawowym zawodem było bycie urzędnikiem. Był także doktorem prawa kanonicznego i lekarzem, zajmował się również ekonomią, geometrią, kartografią. Natomiast jego wiekopomne dzieło, które zupełnie zrewolucjonizowało naukę i wiedzę o świecie, czyli „O obrotach sfer niebieskich” zostało opublikowane już po śmierci Mikołaja Kopernika.

Na koniec nie zabrakło pytań z sali. Słuchaczy interesowało m.in. przy pomocy jakiego teleskopu i z jakich miejsc w regionie prelegent obserwuje niebo. - Teleskop mam stary, ten sam, którym posługiwałem się jeszcze na uczelni. Najlepiej obserwuje się gołym okiem. Co do miejsc, z których obserwować można niebo, faktycznie nie jest to proste. Mieszkam obecnie w Mostach koło Jabłonkowa i do niedawna chodziłem obserwować niebo na Szańce, ale odkąd stare umocnienia naprawiono i podświetlono, to już tam nie chodzę – stwierdził.

Następny wykład MUR-u zaplanowano na 8 marca. Prof. Karol Daniel Kadłubiec będzie mówił o Jerzym Cieńciale. Był to żyjący w latach 1834-1913 gospodarz i wójt Mistrzowic, zwany Królem Polskim. Należał do najwybitniejszych polskich działaczy Śląska Cieszyńskiego w 2. połowie XIX wieku. Był m. in. posłem do Sejmu Krajowego Śląskiego w Opawie, także pierwszym polskim posłem do austriackiej Rady Państwa z Księstwa Cieszyńskiego. Założył i prezesował przez 40 lat Towarzystwu Rolniczemu dla Księstwa
Cieszyńskiego, współorganizował niezwykle ważne Zabawy Narodowe, był członkiem wielu organizacji i instytucji na ziemi cieszyńskiej. Docenił jego bogatą działalność cesarz Franciszek Józef I, odznaczając go Krzyżem Kawalerskim Orderu Franciszka Józefa I.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-02-19 18:13:58
św. Patryk.: i pomyśleć, że po dziś dzień w Polsce jakaś 1/4 populacji ogółem i 99% episkopatu mentalnie i intelektualnie jest na poziomie tysięcy lat przed Kopernikiem
2023-02-19 19:29:07
Sla: A od kiedy Nicolaus Copernig jest polskim astronomem? Chyba zaledwie od czasu, od kiedy polską jest Ziemia Cieszyńska. Kabaret... Widać polonizacja trwa w najlepsze po dziś dzień.
2023-02-20 01:20:43
perpetua: że podobnie z Mickiewicza Polaka zrobili to jeszcze drobiazg, ale z Wojtyły świętego to przegięcie na maksa i chwała bogu już się prostuje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: