Zaolzie. Polska szkoła w Nydku powstała 180 lat temu. Czeska 100 lat temu
Polską szkołę ewangelicką upamiętniono ustawieniem w miejscu, w którym stał do 1969 roku budynek szkoły, dwujęzycznej, czesko-polskiej tablicy pamiątkowej. Na tablicy w kształcie domu z umieszczoną w środku tablicą szkolną przechodnie przeczytają krótką historię placówki i szkolnictwa w Nydku.
Tablicę uroczyście odsłonięto 10 września. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz polskich i czeskich. Była m.in. konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej RP Paweł Hut czy wicehetman województwa morawsko-śląskiego ds. szkolnictwa Stanisław Folwarczny. Nie zabrakło działaczy polskich organizacji, dawnych nauczycieli, osób, z sentymentem wspominających nydecką placówkę. Uroczystości uświetnił występ dzieci z zespołu folklorystycznego „Łączka” ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. S. Hadyny w Bystrzycy.
Z okazji jubileuszu wydany został także dwujęzyczny biuletyn okolicznościowy.
Kolejnym punktem obchodów jubileuszu nydeckich szkół było otwarcie wystawy „Z dziejów szkolnictwa w Nydku”. Przygotował ją historyk Józef Szymeczek, który podczas otwarcia wystawy zwrócił uwagę na kilka ciekawostek związanych z historią nieistniejących już polskich szkół w Nydku i jego części Głuchowej oraz czynnej szkoły czeskiej. Samą wystawę oglądać można natomiast przez najbliższe dwa miesiące w zrekonstruowanej „Drzewionce” mieszczącej się przy głównej ulicy biegnącej przez Nydek.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
![](/files/ox-news.png)