Zaolzie. Muzeum Historii Wojskowej, czyli bunkry udostępnione do zwiedzania
Dni otwarte w kocobędzkich bunkrach organizowane są cztery razy w roku. Możliwość taka ostatnio była 14 stycznia. Dzień otwarty w kocobędzkich bunkrach stanowiących Muzeum Historii Wojskowej zorganizowali działacze Klubu Historii Wojskowej Kocobędz (Klub vojenské historie Chotěbuz). Zwiedzanie było nieodpłatne i przyciągnęło tłumy turystów zainteresowanych XX-wieczną historią wojskową lub po prostu chcących ciekawie i poznawczo spędzić piękny niedzielny dzień.
Każdy spośród trzech udostępnionych zwiedzającym bunkrów swym wyposażeniem obrazuje obiekt z innego okres. Pierwszy – LO vz. 37 D2 – okres międzywojenny. Jego wyposażenie obrazuje stan z czasów I Republiki. Drugi obiekt – LO vz. 37 A-160 – obrazuje stan z roku 1945, kiedy bunkry w tej okolicy wykorzystywane były przez wycofujące się wojska niemieckie. Trzeci — LO vz. 37 A-160 – obrazuje stan bunkrów i ich wyposażenia z lat 70. i 80. XX wieku. Takie bunkry znajdowały się głównie na południowej i południowo-zachodniej granicy byłej Czechosłowacji. Przygotowano je na wypadek III wojny światowej.
Podczas dni otwartych przy każdym obiekcie dyżurują rekonstruktorzy historyczni z Klubu Historii Wojskowej Kocobędz (Klub vojenské historie Chotěbuz) w mundurach z epok adekwatnych do obiektu, po którym oprowadzają. Opowiadają o wyposażeniu, o tym, jak w takim bunkrze funkcjonowała załoga. Pośród oprowadzających są także osoby dwujęzyczne, kiedy więc przychodzą zwiedzający polskojęzyczni, dyżurujący przy obiekcie przewodnicy starają się zawołać członka Klubu, który potrafi oprowadzić gości w języku polskim.
Kolejny dzież otwarty w bunkrach w Kocobędzu Klub Historii Wojskowej Kocobędz (Klub vojenské historie Chotěbuz) zaplanował na 20 kwietnia.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.