Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny wznowił wykłady

MUR, czyli Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej po spowodowanej przeciwpandemicznymi obostrzeniami przerwie wznowił działalność. W czwartek 3 czerwca wykład na temat życia i poezji ludowej pisarki Anieli Kupiec wygłosił prof. Daniel Kadłubiec. Ci, którzy znają wykłady profesora Kadłubca wiedzą, że potrafi on mówić barwnie i niezwykle interesująco. Jeśli dodamy do tego fakt, iż utwory poetki czytał wybitny aktor Karol Suszka, z powodzeniem możemy stwierdzić, że MUR powrócił w wielkim stylu.

Nie wszyscy chętni mogli jednak prelekcji wysłuchać. Obowiązywał bowiem limit 30 osób. - Ale mam coś na pociechę dla tych, którzy nie zmieścili się w limicie. Panowie zgodzili się powtórzyć prelekcję w środę 30 czerwca o godz. 17 w Czytelni i kawiarni AVION. Miejsca można rezerwować mailowo pod adresem mur.pzko@gmail.com albo telefonicznie +420 705 114 048. Na razie nie wiadomo, ile osób będzie mogło wziąć udział, wszystko zależy bowiem od obowiązujących końcem czerwca przepisów – wyjaśnia Ewa Sikora, kierownik MUR-u.

Aniela Kupiec to ludowa pisarka pochodząca z Nydku. Urodziła się w 5 kwietnia 1920 w Nydku. Zmarła w sędziwym wieku - w nocy z 10 na 11 września 2019. Niewiele zabrakło jej więc do setki. I do samego końca była bardzo aktywna. Jej gwarowa twórczość literacka cieszy się wielkim uznaniem wśród czytelników ze Śląska Cieszyńskiego. Jej wiersze i proza gwarowa publikowane były w prasie zaolziańskiej, Kalendarzach Sląskich, w „Głosie Ziemi Cieszyńskiej" i "Panoramie Goleszowskiej". Zebrane także zostały w kilku wydaniach książkowych. Wspólnie z Ewą Milerską i Anną Filipek w 1987 roku wydała tomik poezji gwarowej „Korzenie”. Kolejne publikacje książkowe jej autorstwa to: „Malinowy świat” (1988), „Połotane żywobyci” (1997) oraz ostatnia, zawierająca tak poezję (na skrzidłach), jak i prozę (pieszo) - „Po naszymu pieszo i na skrzydłach” (2005). Podczas prelekcji w ramach MUR-u Karol Suszka z aktorskim mistrzostwem zinterpretuje kilka wybranych utworów Anieli Kupiec.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: