Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zamkowe spotkania z hoistorią

W sobotni wieczór 29 kwietnia Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozpoczyna realizację cyklu imprez „Zamkowe spotkania z historią”. Planują organizację w nadchodzącym sezonie  turystycznym  pięciu imprez plenerowych, popularyzujących historię regionu i upamiętniających wybitne osobistości oraz zdarzenia historyczne związane z cieszyńskim zamkiem.

Najbliższe spotkanie (29.04-1.05.2006) poświęcone będzie czasom kiedy tereny Śląska Cieszyńskiego zamieszkiwało słowiańskie plemię Golęszyców, którym od południowego zachodu zagrażało Państwo Wielkomorawskie. W programie imprezy przewidziano spektakl w wykonaniu aktorów Cieszyńskiego Studia Teatralnego i grupy muzycznej „Ovo” pt. „Książę Wiślan”.

Przez dwa kolejne dni (30 IV-1V) publiczność pozna jak wyglądało życie w dawnej osadzie słowiańskiej. Wojowie i niewiasty z Drużyny Słowian i Wikingów „Golęszyce” wraz z Sojuszem Drużyn Wczesnośredniowiecznych pod kierownictwem artystycznym Jolanty Wozikom przedstawią inscenizacje dawnych wierzeń i obyczajów słowiańskich (cykl życia Słowian od narodzin, poprzez inicjacja, zaślubiny  i pogrzeb całopalny) oraz pokazy życia domowego w osadzie słowiańskiej, w tym wytwory rękodzielników: brązownika, skórnika, garncarza, plecionkarza, kowala, bartnika, bursztyniarza, rogownika i tkaczy. W chacie wiedźmy zadomowi się słowiańska magia i wierzenia z elementami mitologii, wróżbiarstwa i zielarstwa. Publiczność będzie miała także okazję zobaczenia zaimprowizowanej inscenizacji najazdu wojsk Świętopełka Wielkomorawskiego na gród w Podborze i posłuchania prelekcji Wiesława Kusia (archeologa z Muzeum Śląska Cieszyńskiego) poświęconej osadom słowiańskim na Śląsku Cieszyńskim.


Pozostałe „Zamkowe spotkania z historią” zaplanowano:
* 3 – 4 VI 2006 „W koronie św. Wacława” XIV-XV wiek.
* 1 – 2 VII 2006 „Jarmark książęcy” XIV –XVII wiek
* 6 VIII 2006 „Schyłek epoki Piastów” XVII wiek
* 3 IX 2006 „Pod panowaniem Habsburgów i 200-lecie drukarstwa” XIX - XX wiek
źródło: ŚZSiP
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: