Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zadziałali razem

Już po raz czwarty w wiślańskim amfiteatrze odbył się festiwal integracyjny, którego pomysłodawcą jest cieszyńskie Stowarzyszenie „Działajmy Razem". Na scenie pojawiło się około trzystu wykonawców z całej Polski.


- W tym roku byliśmy zmuszeni ograniczyć liczbę wykonawców, ze względu na braki finansowe - powiedziała Ewa Gagat, prezes stowarzyszenia. - Chcieliśmy zorganizować festiwal nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Zaprosiliśmy wszystkich', którzy chcą się po prostu dobrze bawić, pobyć ze sobą. Tutaj zatracają się różnice między zdrowymi a niepełnosprawnymi. Przez te cztery lata pojawiły się już przyjaźnie.
Na festiwal przyjeżdżają nie tylko grupy dzieci niepełnosprawnych, które występują z różnymi programami artystycznymi przed publicznością. Organizatorzy przewidzieli rajdy samochodów wyścigowych, pokaz judo, pokaz profesjonalnego tańca towarzyskiego, warsztaty tkackie i malarskie. - Gdyby nie pomoc sponsorów i życzliwość włodarzy Wisły, przypuszczam, że nie udałoby się zorganizować tego festiwalu - cieszy się Ewa Gagat, która, jak sama przyznaje, niezwykle osobiście traktuje te spotkania, gdyż sama jest matką autystycznego chłopca. - Chciałabym, aby rodzice dzieci niepełnosprawnych nie czuli się osamotnieni, zostawieni sami sobie.


W tym roku po raz pierwszy w organizacji imprezy pomagała ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów LO im. Osuchowskiego w Cieszynie, dla których stowarzyszenie zorganizowało specjalne szkolenie; dzięki współpracy nawiązanej ze Związkiem Katolików Polskich w Szwecji pojadą tam na wymianę. -To dla nas nowe doświadczenie - mówi Aleksandra Bochenek ze Skoczowa, uczennica „Osucha". - Od dawna chciałam być wolontariuszem, pomagać innym ludziom, szukałam tylko miejsca, w którym mogłabym to moje marzenie zrealizować. To dla nas wielkie wyzwanie.

 

Dawid Pustówka z Goleszowa ma 10 lat. On także zaangażował się w organizację. - Jak dziwnie ci niepełnosprawni się muszą czuć, kiedy ludzie przechodzą obok nich obojętnie. Coś z tym trzeba zrobić, coś zmienić - mówi niezwykle dojrzale chłopak.

 

         FOTORELACJA Z FESTIWALU

źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: