Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zabytek popada w ruinę

We wtorek upłynął termin składania ofert na odrestaurowanie stojącego w centrum miejscowości zabytkowego, dawnego domu zdrojowego. Pierwszy przetarg, który miał wyłonić  wykonawcę, zakończył się jednak fiaskiem.

 Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców upłynął wczoraj. - Nie wpłynęła żadna oferta. Przetarg zostanie unieważniony i  rozpoczniemy negocjacje w sprawie wyłonienia wykonawcy - powiedział  Ostałkiewicz. Jego zdaniem renowacja to koszt ok. 4 mln zł. Samorząd Jaworza zamierza ogłosić kolejny przetarg.

W przeszłości w obiekcie mieszkali lokatorzy. Obecnie stoi pusty.  Jego stan jest bardzo zły.  Fundamenty nie spełniają swojej roli i zagrażają statyce budynku, a  ściany oraz sufity są wilgotne i spękane. Samorząd chciałby, aby  budynek został gruntownie odrestaurowany, przy zachowaniu walorów  historycznych, estetycznych oraz formy architektonicznej.

Wójt chciałby, aby w budynku, znajdującym się przy zabytkowym parku,  po rewitalizacji miałyby być realizowane usługi publiczne. W  piwnicy znalazłaby się m.in. sale - wykładowa i komputerowa, a także 
pomieszczenia socjalne i techniczne. Na parterze ulokowane będą sale  integracyjne, punkt informacji turystycznej i biura, a na pierwszym  piętrze izba regionalna, sala dla seniorów i gabinet logopedyczny. 
Zagospodarowane zostanie też poddasze.

Dwukondygnacyjny budynek stoi w centralnym miejscu Jaworza. Ściany zewnętrzne zdobią drewniane belki. Obiekt jest integralną częścią zabytkowego układu urbanistycznego Jaworza. Został wybudowany ok. 1890 r., czyli w czasach, gdy Jaworze było  jeszcze uzdrowiskiem. W 1862 r. właściciel dóbr hr. Maurycy  Saint-Genois założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku  Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie.

W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol,  Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim,  Ignacy Daszyński, czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu  część "Nocy i dni".

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-17 12:11:57
krzysztof.mm: nikt jak konserwatorzy zabytków plus fanatycznie i bezrozumnie egzekwowane przez nich idiotyczne przepisy prawa nie przyczynił się w Polsce bardziej do dewastacji niezliczonych zabytków architektury
2019-07-17 14:21:26
utopiec: Będzie tak samo jak w Wilamowicach.
2019-07-17 18:49:00
donekT: Raczej przypomina to nieco sytuację pewnej kamienicy, znanej jako Rynek 3 w Skoczowie. W takich sytuacjach zawsze zastanawia mnie, czy liczy się dobro obiektu, czy raczej poszczególne samorządy próbują się wyzbyć odpowiedzialności za stan techniczny budynku i zwolnić się z obowiązku remontu. Oczywiście, jak zwykle, deweloperka i miejscowa spekulacja psioczyć będą na konserwatora.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: