Za tydzień uczczą św. Melchiora
Ta pielgrzymka co roku łączy wiernych z Polski i Zaolzia. Już za tydzień wierni będą czcić świętego Melchiora Grodzieckiego. Uroczystości rozpoczną się nabożeństwem w w Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej początek o godz. 15.30. Następnie wierni udadzą się na dawne przejście graniczne na moście Przyjaźni, gdzie spotkają się z mieszkańcami diecezji ostrawsko-opawskiej. Następnie procesja uda się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa Františka Lobkowicza.
Do udziału w uroczystościach zachęca bp Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy – Zapraszam delegacje w strojach regionalnych, poczty sztandarowe, członków grup formacyjnych i apostolskich , nauczycieli, wychowawców, młodzież i dzieci z rodzicami. Niech to będzie okazja do wspólnej modlitwy dziękczynienia za miniony czas wakacji oraz prośbą o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny – napisał w liście do wiernych biskup.
Melchior Grodziecki wspominany jest jako człowiek, który bezkompromisowo i z poświęceniem niósł świadectwo wiary. Urodził się w Cieszynie w 1584 r. Ukończył jezuickie kolegium w Wiedniu, a następnie wstąpił do jezuickiego nowicjatu w Brnie. W 1614 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był duszpasterzem w Pradze i niedalekiej wsi Kopanina. Po wypędzeniu jezuitów z Czech w 1618 r. wyruszył na Węgry. Po krótkim pobycie w Brnie znalazł się w 1619 r. w Homonnie, skąd w tym samym roku udał się do Koszyc jako kapelan wojskowy. Tam też we wrześniu 1619 r. - wraz z dwoma innymi kapłanami - Chorwatem Markiem Kriżem i Węgrem Stefanem Pongraczem - dostał się w ręce żołnierzy Betlena Gabora, księcia Siedmiogrodu. Po okrutnych torturach, połączonych z próbami nakłonienia do rezygnacji z wiary katolickiej, wszyscy trzej kapłani zostali zamordowani, a ich zwłoki zbezczeszczono. W styczniu 1905 r. papież Pius X ogłosił beatyfikację trzech Męczenników Koszyckich, a w lipcu 1995 r. w Koszycach Jan Paweł II dokonał ich kanonizacji.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
