Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Za porzucone śmieci płacimy my wszyscy

Problem porzucania odpadów w regionie jest wciąż aktualny. Nie zawsze chodzi o odpady niebezpieczne jak na przykład w Chybiu, czy w Wiślicy. Prawdziwym utrapieniem lokalnych samorządów są podrzucane w ustronne miejsca domowe śmieci, które wystarczyło wrzucić do przydomowego śmietnika…

Niestety, nie wszyscy mają świadomość, że porzucanie śmieci w miejsce „niczyje”, czyli na przykład przy drodze, w lesie, czy na obrzeżach miasta, szkodzi nam wszystkim. Nie chodzi tylko o zanieczyszczanie środowiska, ale również o generowanie dodatkowych kosztów dla samorządów. Worki z odpadami porzucane są praktycznie w każdej gminie. O kolejnym podrzucaniu odpadów poinformowała zbulwersowana burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz - Wczoraj podrzucone przy ulicy Frysztackiej worki ze śmieciami zostały uprzątnięte, a my mieszkańcy za to zapłacimy. Dzisiaj w nocy na przystanku przy oczyszczalni przy Frysztackiej zostały podrzucone kolejne worki. Plastikowe odpady w worku na szkło kolorowe. I znowu wszyscy za to zapłacimy... brak słów – napisała w mediach społecznościowych.

Niestety, worki z odpadami to częsty widok przy drogach, czy w lasach. Informacje o problemach (i kosztach), związanych z ich usuwaniem co jakiś czas publikują włodarze miast. Jakiś czas temu głos w sprawie zabrał wójt Hażlacha Grzegorz Sikorski (o sprawie pisaliśmy tutaj). Niestety, takie apele na nic się nie zdają – w Hażlachu, przy jednej z głównych dróg znów można znaleźć porzucone worki. Pytanie brzmi – dlaczego? Przecież obecnie nie ma limitu odbioru śmieci, każdy mieszkaniec może oddać dowolną ilość odpadów. Co więcej, za zaśmiecanie grozi kara – nawet 500 złotych. Nawet zakup dodatkowego pojemnika na odpady w takiej sytuacji jest tańszym przedsięwzięciem…

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-02 11:29:16
św. Patryk.: niestety płacimy wszyscy za wszystkie śmieci, a najwięcej za burdel jaki nam banda złodziei i oszustów z PiS w Polsce od kilku lat urządza - za wszystkich tych Kaczyńskich, Obajtków, Banasiów, Rydzyków, Kurskich, Kuchcińskich, Szumowskich, za Szydła i Przyłębskie, już nie wspominając o naszych lokalnych partyjnych dziadach
2021-03-02 12:32:26
tom lem: ...."ekolodzy" na wysokich stołkach w gminie, typu burmistrz albo wójt, nie potrafią wyegzekwować od swoich mieszkańców opłat za odbiór odpadów, bo to problem dla nich porównanie ilości zameldowanych w gminie - z deklaracjami odbioru nieczystości. Wygodniej jest biadolić w mediach i przy okazji kreować się na obrońcę nieuzasadnionych podwyżek, za zbieranie śmieci ;-)
2021-03-02 12:51:28
Władek na skuterze: Ja sie wcale nie dziwie ze tak jest a malo tego bedzie jeszcze gorzej,podam przyklad --gmina hazlach byly worki brazowe na bio odpady i teraz majac do wyboru zalozyc kompostownik placac mniej albo placac wiecej i zostalem zmuszony do zakupu kosza ,koszt okolo 150 zloty ,kupilem 2 kubly ,i teraz majac trawe z ogrodka albo liscie z drzewa wygodnie bylo dac do worka ,a teraz to te liscie bede palic bo sie nie zmieszcza w 2 kubelkach ,wszelakie galezie to tez pójdą z dymem ,nastepny przyklad odbior gabarytów byl 2 razy do roku a jest 1 raz czyli co mam czekac caly rok zeby oddac gabaryty nie ,ktos wyrzuci gdzie popadnie,jakies kody kreskowe no sory ,ale dlaczego ceny smieci szybuja o 80%, w gore ,ciekawi mnie ile firm startuje do przetargow z okolic ,moge sie zalozyc ze w danych regionach tylko 1 rozumiem ,ze segregacja ze ekologia ok ale nie drenujac moja kieszeń
2021-03-02 13:10:48
altacet: W systemie odbioru odpadów urząd miasta może sprawdzić,z którego gospodarstwa odbierane są śmieci i nie powinno być sytuacji,że jest budynek ,który nie ma umowy na odbieranie śmieci.Wystarczy tylko chcieć.
2021-03-02 13:11:09
miriam11: Śmieci pochodzą z domów letniskowych i tych na wynajem krótko terminowych ( weekendowych) których jest coraz więcej.
2021-03-02 13:12:16
: Uwaga, uwaga.... za niepodrzucone śmieci też płacimy my. W tej chwili już nawet kilkukrotnie więcej niż za podatek od nieruchomości.
2021-03-02 13:22:30
tom lem: Uwaga, uwaga wojtoj: czyżbyś oczekiwał kolejnej podwyżki, bo Pani Burmistrz zamiast "pracować" udziela się w mediach.
2021-03-02 14:38:00
Szantrapa: W Ustroniu mieszkańcy płacą za śmieci pozostawione po weekendowych hanysach i wszyscy siedzą cicho, a nasz szanowny burmistrzunio zaprasza turystów i chce żeby mieszkańcy płacili ponad 30 zł od osoby. Jak se ich zapraszasz to za nich płać !!!
2021-03-02 15:06:27
tom lem: ... nie przesadzaj Szantrapa ;-) za to Cieszyn ma podstawy do podwyżek, bo w Ustroniu tak kosztuje.
2021-03-02 20:01:33
wyśmienity cwaniaczek: KTO NIGDY NIE WYRZUCIŁ ŚMIECIA NIECH PIERWSZY ---teraz wyrzuci .....a huj gmina pozbiera ---W KOŃCU ZA CO PŁACIMY ??????? ja zawsze do słoików wkładam plastik i innne syfy aby ten nasz cieszyński śmieciowy MAHARADŻŻŻA NIE MIAŁ TAK ŁATWO :)
2021-03-03 08:58:08
Mach: Powiem banalnie, że śmieci i wszelkie odpady to problem światowy i dotyczy nas wszystkich i właściwa gospodarka odpadami to problem ponad podziałami politycznymi. Nasz zachwyt nad pięknem przyrody zawsze łamany jest obrazem zdegradowanego środowiska kiedy w nieoczekiwanych miejscach znajdujemy porzucane są śmieci czy odpady. Tracimy wiarę w "człowieka rozumnego." Mam jednak kilka uwag jeżeli chodzi o odpady: 1) należy skończyć z wychowywaniem dorosłych ludzi ,że odpady mają być lokowane we właściwych przystosowanych do tego miejscach. Skoro nie da się wychować ,należy ludzi wytresować- poprzez bardzo wysokie kary kary nie 500 ale 5000 zł za porzucenie śmieci komunalnych i 50 000 mandatu za porzucenie śmieci i odpadów przemysłowych plus koszty utylizacji; 2) należy dać możliwość osobistego dostarczenia śmieci i odpadów do miejsc zbiórki ale w tym celu należy je odbierać także w godzinach popołudniowych w wyznaczonych terminach tj. w środku tygodnia i w soboty kiedy ludzie robią porządki wokół obejść domowych, tak to funkcjonuje w Cz. Cieszynie. Śmieci tam są odbierane za okazaniem dowodu ,że jest się mieszkańcem gminy. Śmieci i odpady odbierane latem raz na dwa tygodnie to z punktu widzenia sanitarnego zbyt długi przedział czasowy. Poza tym pakowanie za każdym razem w worki foliowe odpadów to również wytwarzanie plastikowych odpadów bo worki też ktoś musi z utylizować a np. z przyczepki można je przerzucać wprost do kontenera. Śmieci pozostawione pod bramą oczyszczalni to pewnie pozostawił mieszkaniec ,któremu nie udało się je dostarczyć na czas zbiórki odpadów przez ZGK pewnie dotkniętego covidem.
2021-03-03 10:33:25
tom lem: ...pewnie i byś miał rację Mach'u, gdyby ZGK nie traktowało się i przez włodarzy, jak księstwo na włościach i obowiązki gminy wypełniało dla dobra gminy i mieszkańców. Jednak okrojone usługi w formie PSZOK to wrzód na d... miejskiej spółki, która jest przyzwyczajona do życia z opłat, ustalanych w formie podatków, które dla własnego bezpieczeństwa określane są z " górką " by przypadkiem się nie okazało że brakuje. Gdy jest za wiele, wtedy końcem roku znajdzie się lista nagród dla przewidujących "gospodarzy" by bilans wyszedł zerowy ;-) nie licz na darmowe przyjmowanie odpadów w formie jaką proponujesz, bo nikt nie potrafi wycenić odbioru odpadów w tej gminie, chyba że przez kopiowanie z innej.
2021-03-03 12:07:17
Po Prostu: można narzekać na władze, że je mieszkańcy oszukują - ale czy to jednak nie wina mieszkańców, po prostu?
2021-03-03 13:09:42
tom lem: ... Po Prostu, twoja przede wszystkim ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: