Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z-ca burmistrza znów przed sądem

W kwietniu przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej ruszy apelacja w sprawie Przemysława Majora, drugiego zastępcy burmistrza Cieszyna.

Rozprawę wyznaczono na 20 kwietnia. Informację potwierdził sędzia Jarosław Sablik, rzecznik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Apelację złożyła żywiecka prokuratura. - Co do zasady z warunkowym umorzeniem się zgodziliśmy, ale uznaliśmy, że doszło jednak do naruszenia prawa materialnego. wyjaśnił Piotr Sowa, z-ca zastępca prokuratora rejonowego w Żywcu.

To dalszy ciąg sprawy dotyczącej wypowiedzi Przemysława Majora z października 2021 r., którą opublikował na swoim prywatnym koncie w medium społecznościowym. Odnosząc się do ówczesnej sytuacji na granicy z Białorusią, oznaczając Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Obrony Narodowej, Straż Graniczną, Mateusza Morawieckiego oraz Prawo i Sprawiedliwość, napisał: „niczym się nie różnicie od nazistów. Niczym!”.

Do wpisu zastępca burmistrza dołączył fotografie przedstawiającą małych więźniów opuszczających niemiecki obóz Auschwitz oraz dzieci stojących za ogrodzeniem placówki Straży Granicznej w Michałowie.

Samorządowiec, po krytyce opublikowanych słów, przeprosił, ale podkreślał, że z niepokojem patrzył na kryzys migracyjny. Przekonywał, że „wpis nie był zamierzeniem celowym, a wyrażeniem opinii w stosunku do sytuacji, jaka miała miejsce na granicy z Białorusią”.

 Akt oskarżenia do sądu skierowała żywiecka prokuratura rejonowa.

19 grudnia 2022 r. cieszyński sąd rejonowy uznał, że Przemysław Major znieważył publicznie premiera Mateusza Morawieckiego i pomówił instytucje państwowe, w tym Straż Graniczną, MON i MSWiA. Umorzył jednocześnie sprawę samorządowca na roczną próbę.

Sąd uznał, że wpis miał charakter znieważający konstytucyjny organ państwa – prezesa Rady Ministrów. „Użyte w nim sformułowania przyrównywały go do nazisty (…). Znieważenie miało charakter publiczny, ponieważ dokonane zostało na ogólnodostępnym profilu internetowym oskarżonego (…)” – powiedział sędzia Sławomir Korcz w ustnym uzasadnieniu. Jak wskazał, sformułowanie zrównujące de facto premiera z nazistą „niewątpliwie uwłaczało czci i przekraczało granicę dozwolonej krytyki”. 

 Zdaniem sądu, Przemysław Major zniesławił też Straż Graniczną, MON i MSWiA, a także partię PiS.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

32
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-14 17:36:35
ceart: powinien zostać u karany i ponieść konsekwencje swoich wypowiedzi jest osobą publiczną i powinien wiedzieć co i kiedy można mówić.
2023-03-14 18:04:34
oxjas1: Karac za prawde jak za czasow komuny.
2023-03-14 18:23:26
1234567890: A co na to Kurdej-Szatan?;)
2023-03-14 18:33:24
perpetua: PiS ma nieograniczony dziś dostęp do kasy, prokuraturę całą pod sobą, może się Ziobro za nasze pieniądze sądzić z lekarzem przez lata to i można byle kogo za byle co po sądach ciągać
2023-03-14 18:35:37
perpetua: sprawę podsumowuje zgrabnie jeden z ostatnich memów z propagandowym hasłem "Beata Szydło. Spotkajmy się w drodze" - "Sebastian Kościelnik spotkał się z nią w drodze i przez 6 lat nie mógł wyjść z sądów"
2023-03-14 18:37:28
perpetua: wszystkich tych apelantów, PiS-owskich BMW lizodupów trzeba będzie bez wątpienia weryfikować po najbliższych wyborach
2023-03-14 19:41:59
krzysztof  mm: pisdzielców prawda w oczy kole, działa na nich jak woda święcona na diabła - tak z tymi migrantami, tak samo z Wojtyłą, a im bardziej się pienią, charczą i plują tym ta prawda wyraźniejsza się staje i w glebę ich wgniata, dziadów yebanych
2023-03-14 21:05:09
one: Emil Czeczko, Janina Ochojska... Tyle w temacie
2023-03-14 21:09:27
"tom": ... uśmiałem się do rozpuku, po przeczytaniu powyższych komentarzy, bo nad komentarzem viece Gosposi, można tylko płakać ;-)
2023-03-14 22:14:23
Boska Adela: w lasach przygranicznych znajdowane są liczne zwłoki migrantów, PiS-owska prokuratura gładko umarza w tych sprawach postępowania, ale o słowa szczerej opinii na temat działań bandyterki w mundurach polskich formacji będzie do ostatnich swoich dni po sądach ludzi ciągać - propagandowym jazgotem i siłą jednak jeszcze nikt prawdy nie pokonał
2023-03-15 06:20:13
Mach: Czy prokuratura w Żywcu postawi akt oskarżenia niemieckiemu dziennikarzowi "TAZ" Casparowi Shallerowi za tekst o sytuacji na granicy polsko- białoruskiej? ..." W ciągu niespełna dwóch lat na granicy polsko- białoruskiej zginęło więcej osób niż w ciągu 50 lat na granicy między NRD a RFN. To morderstwo- pisze niemiecki dziennik "Tageszeitung"("TAZ"). Na ziemi niczyjej pomiędzy pilnie strzeżonymi granicami Polski i Białorusi rozgrywa się tragedia, ludzie umierają z głodu ,pragnienia zamarzają na śmierć lub umierają z powodu obrażeń zadanych im przez polskich lub białoruskich pograniczników"- pisze "TAZ". Dodaje, że polska straż graniczna uczestniczy w nielegalnych "pishbackach", czyli nie dopuszcza uchodźców do terytorium na którym legalnie mogli by się starać o azyl. "Często funkcjonariusze biją uchodźców, spryskują ich armatkami wodnymi w temperaturze poniżej zera, wyrzucają ich z połamanymi kośćmi w las. Przedtem zabierają im wszystko, co mają-telefony, butelki z wodą, jedzenie"- czytamy. Niemiecki dziennik powołuje się na dane organizacji pomocowej Grupa Granica. Ostatecznie autor artykułu stwierdza Trzeba jasno powiedzieć: funkcjonariusze, którzy wrzucają ludzi z powrotem do morza lub zimą do lasu, są mordercami. Politycy, którzy nakazują "pushbacki" są mordercami. A społeczeństwo ,które na to pozwala, jest społeczeństwem morderców"- podkreśla autor.
2023-03-15 07:02:21
"tom": Ja, deutsche Journalisten schreiben immer die Wahrheit und sie haben Recht, und ihre Papageien schwingen nur mit, weil sie unschuldig sind. ;-)
2023-03-15 07:07:13
Życzliwy: Dla mnie osobiście zastępca burmistrza jest kompletnym cymbałem! Panie burmistrzu, bez urazy. Wyrażam tylko moją opinię wobec zaistniałej sytuacji.
2023-03-15 08:31:53
oxjas1: Rowne prawo dla wszystkich ? W cywilizowanym kraju jakby ktos z bronia ( tak jak minister sprawiedliwosci Ziobro) lazil po zgromadzeniach publicznych lub strzelał z granatnika na komendzie ( jak komendant Szymczyk) siedzialby za kratkami. I teraz niech pisiory odpowiedza, jaki prokurator zajmie sie bezstronnie tym zlamaniem prawa !?
2023-03-15 09:55:11
GrzegorzK330: Sprawa jest banalnie prosta. Jest winny bez dwóch zdań. Ktoś kto pełni taką funkcję powinien z honorem przyjąć do wiadomości że popełnił błąd i do widzenia. Wyrok bez zawiasów i wysoka grzywna. Tak jak zwykły obywatel musi ponosić konsekwencje swojego działania. Nie rozumiem ludzi którzy go bronią. Napisał to co napisał i powinien zachować się w porządku i sam zrezygnować z funkcji. A po odbyciu kary wstawać na szóstą do roboty.
2023-03-15 10:25:32
perpetua: grzesiu mam podobne do ciebie zdanie na ten temat, tyle że odnośnie tych bandytów z kręgów władzy co zbrodnicze rozkazy wydawali mundurowym na granicy, i tych co je ze świadomością ich nielegalności wykonywali też - nie mam jednak złudzeń co do zdolności honorowej bandy PiS i spółka, więc liczę na niezależne sądy, wcześniej niż później, a po odbyciu kary grawitacyjnie na śmietnik historii cała ekipa
2023-03-15 11:00:29
"tom": ... nie mam złudzeń perpetua, że gdyby nieznajomy do twojego mieszkań wchodził oknem zamiast drzwiami, ty przyjąłbyś go chlebem i solą. Podaj adres, a będziesz mógł się sprawdzić z własnej gościnności o honorze nie wspomnę ;-)
2023-03-15 11:35:40
oxjas1: Az tylu potomkow „szmalcownikow“ na ox. Nie dziwi tylko przynaleznosc takich do PiS.
2023-03-15 11:39:25
koszor: Grzegorz- zgadzam się z tobą. Natomiast Perpetua i reszta lewactwa zatraciła instynkt samozachowawczy. A co się sprawy tyczy- moim zdaniem Major nie przeprosił, tylko wykręcił się dyplomatycznie. Okropny typ człowieka na stosunkowo ważnym stanowisku. Szkoda Cieszyna.
2023-03-15 12:54:28
Mach: Jednym zdaniem, prokurator tym razem sądzi się z Sądem Rejonowym w Cieszynie skoro stwierdził, że z warunkowym umorzeniem sprawy się zgadza, ale jego zdaniem zostały naruszone przepisy prawa materialnego, czyli przepisy, które regulują stosunki cywilnoprawne oraz wynikające z nich roszczenia. Zgodzić się z wyrokiem a jednocześnie go podważyć to hipokryzja czystej wody- tym razem szykana dla p. majora i jednocześnie wobec sędziego z którego orzeczeniem prokurator się zgodził jednocześnie a z drugiej strony nie. Dlatego te paragrafy daje się tak pięknie wykrzywiać. Dalej cytując za "TAZ" Shallerem ..."Polska, jako kraj, który przez 50 lat był za żelazną kurtyną, teraz opuściła sama własną kurtynę- militarnie zabezpieczoną nieprzekraczalną granicę, bardziej zabójczą niż jej oryginał- kontynuuje dziennik, apelując podobnie jak kiedyś R.Regan do prezydenta A.Dudy -"Zburz ten mur".
2023-03-15 14:56:45
perpetua: tom, koszor - tu nikt drzwiami i oknami do naszych domów nie wchodził, to uchodźcy próbowali szukać lepszego miejsca do życia uciekając przed wojną czy głodem - a to co prezentujecie w swoich komentarzach nosi nazwę faryzeizm, od ewangelicznych faryzeuszy. To postawa często spotykana w teoretycznie ultrakatolickiej Polsce. "Plemię jaszczurcze"; "pobielane groby"; ci którzy nie dostąpią miłosierdzia, ponieważ go nie wyglądają, i nie czują jego potrzeby; "grzech przeciw Duchowi Świętemu" który nie będzie odpuszczony ani w tym ani w przyszłym życiu. Stróżowie Świętego Świętych, którzy "sami nie wchodzą i innym wejść nie dają" – bo ich postawa i czyny są nieustającym zgorszeniem dla tych, których oni nazywają celnikami. Tak o was i wam podobnych Jezus się podobno wypowiadał. Ja mówię krótko - szuje i mendy.
2023-03-15 15:01:43
"tom": ...tymi słowy!!! miłość przez ciebie perpetua przemawia ;-) Nie bredź, gdy nie rozumiesz co cytujesz.
2023-03-15 19:17:04
"tom": ....pytasz Mach czy prokuratura w Żywcu postawi akt oskarżenia niemieckiemu dziennikarzowi? Niemiecka gazeta Tageszeitung oburza się na polskie władze po decyzji polskiej Straży Granicznej, która wydaliła z kraju obywatela Niemiec (przez pięć lat nie będzie mógł wjechać) za nielegalne działania przy granicy z Białorusią. Obraz „Polaka mordercy” pokazywany jest w kontekście kryzysu na białorusko – polskiej granicy. Dziennikarz powołuje się w swoim artykule na informacje grupy Granica, która twierdzi, że między sierpniem 2021 a lutym 2023 na granicy zginęło co najmniej 37 osób, a ponad 300 uważa się za zaginione. Co istotne, Grupa Granica wielokrotnie wchodziła w spór ze Strażą Graniczną, z powodu działań na rzecz osób, nielegalnie przekraczających granicę. Zdaniem Caspara Shallera, autora materiału, „rażące łamanie praw człowieka przez państwo polskie zostało zapomniane z powodu wojny na Ukrainie”. Niemiecki pismak zarzuca Polsce, że chętnie pomaga uchodźcom z Ukrainy. Mało tego, jeszcze chwali się swoją hojnością i solidarnością. „Zabijają innych uchodźców”. Dziennik Tageszeitung szybko znajduje odpowiedź na to „nierówne traktowanie”: „Najbardziej oczywistym powodem jest rasizm: Ukraińcy są (w większości) biali i chrześcijanami”. Autor paszkwila nie może pojąć, że na granicy „ukraińscy uchodźcy są ciepło przyjmowani przez Polaków”, a „uchodźcy szukający ochrony w Europie umierają”. Co więcej, umierają „z powodu obrażeń zadanych im przez polskich lub białoruskich funkcjonariuszy granicznych”. Padają też inne oskarżenia o bezwzględność polskich służb względem migrantów. „Trzeba powiedzieć jasno: urzędnicy, którzy spychają ludzi z powrotem do morza lub do zimowego lasu, są mordercami. Politycy, którzy nakazują odepchnięcie, są mordercami. A społeczeństwo, które na to pozwala, jest społeczeństwem morderców” – obwieścił Caspar Shaller. Można się spodziewać , że Caspar Shaller nie będzie chciał więcej przekraczać żądnej polskiej granicy, po takich tekstach a zastępca Gosposi szybko znajdzie u niego pracę z powodu zbieżności poglądów i zwolni stołek w magistracie;-)
2023-03-15 19:42:41
oxjas1: Czy to z kosciola wynosicie ta milosc nieskonczona do innych? To te wasze slynne wartosci katolickie, tom&co ?
2023-03-15 20:12:07
"tom": ... a co jasperQ, chciałbyś się zapisać?
2023-03-15 20:39:11
Dzony12: Tylu ....... pokroju Wiceburmistrza już dawno nie czytałem . Napiszcie jeszcze że to pisiory przywieźli ich na granicę no nic innego jak POmyleńcy .
2023-03-15 22:11:08
Mach: Tom, co ja mogę za to żeś taki ograniczony i masz tak stępioną wrażliwość. Moje pytanie było retoryczne do prokuratora z Żywca a ty przytaczając powtórnie tekst wcale też nie dajesz na nie odpowiedzi. Tom paszkwil, czy smutne fakty i głębokie przemyślenia autora tekstu z polsko- białoruskiej granicy ,które słusznie oburzają co wrażliwszych ludzi. Waga kategorycznych stwierdzeń Shallera o wiele mocniej uderza w polskie służby graniczne, polskich polityków i w nasz niby chrześcijański naród niż wypowiedź pana Majora na prywatnym profilu bo została rozpowszechniona w całym wolnym świecie w środkach masowego przekazu i nikt z polskich służb jej nie zaprzeczył ,nie "zaprosił" ambasadora Niemiec na dywanik , nie wystosowano noty dyplomatycznej do władz Niemiec bo rzeczywistość być może jest jeszcze gorsza od tej przedstawionej przez autora . Ta ekspresja autora tekstu choć przerysowana musi poruszać sumieniami czytelników bo takie jest generalne przesłanie pracy dziennikarskiej osoby żyjącej naprawdę w wolnym kraju. Różnica pomiędzy Shallerem a panem Majorem polega na tym, że w Polsce w przeciwieństwie do Niemiec na nowo od kilku lat można za apelowanie do ludzkich sumień być zawleczonym przed sąd. Myślę ,że w przeciwieństwie do ciebie Pan Major może chodzić z podniesionym czołem bez względu na rozstrzygnięcie sądowe.
2023-03-16 08:55:37
"tom": ... przecież wiem, żeś nieograniczenie oświecony, bezgranicznie wolny, nieskończenie swobodny, gigantycznie rozwinięty, niezmiernie nieogarnięty, niezawisły i suwerenny, nieskończenie poszerzony i obszerny. Cóż można zrobić z faktem, który ma płacone za 24h reprezentowania miasta w którym się urodziłem i tłumaczy jak dzieciak swój wpis ogólnie dostępny, że był jego prywatnym przemyśleniem. Facet wykształcony, nie rozumie że pewnych rzeczy się nie mówi, tym bardziej pisze, gdy wielu może je przeczytać lub usłyszeć. Oczywistym że to nie kwestia wykształcenia, tym bardziej hipokryzji ale podstawowego wychowania, czego Sądy nie sądziły i nie będą sądzić. Co do różnic pomiędzy Shallerem a panem Majorem nie będzie żadnych, gdy pan major zacznie pisać paszkwile i będzie reprezentował siebie. Przestanie udawać, że w samorządzie sam się rządzi i podniesioną głową reprezentuje tylko siebie ;-)
2023-03-16 14:25:07
Mach: Co ty wypisujesz, Tom? Tobie nie jest obojętny los przerażonych dzieci oderwanych od rodziców w zupełnie obcym świecie wychłodzonych i wycieńczonych wielodniową tułaczką po lasach stojących za drutami co musi budzić jak najgorsze skojarzenia z minionej wojny, który to widok wywołał w ojcu wielodzietnej rodziny, a nie koniecznie wiceburmistrzu spontaniczny protest ,któremu dał wyraz we wPisie na prywatnym profilu- co w tym złego? Wykształcony ,świadomy i wrażliwy samorządowiec ojciec wielodzietnej polskiej rodziny, wierzący i wychowujący swoje dzieci na przyszłych świadomych Polaków i Europejczyków. Z faktu ,że jest zastępcą burmistrza wyprowadzasz wniosek, ze nie wolno mu prezentować własnych poglądów zwłaszcza w tak drażliwej sprawie jak przerażonych dzieci oderwanych przemocą od rodziców stojących za drutami Chciałbyś jego skazania a nie oburza cię złodziejski proceder obecnie rządzących elit, poniewieranych na korytarzach sejmowych, niepełnosprawnych dzieci oczekujących godziwych warunków życia gdy w świetle prawa prezesi i zarządy spółek skarbu państwa dokonują przelewów na kampanie wyborcze swoich prominentów, którzy im te posady zapewnili, itd. To takiego polskiego ładu sobie życzysz,?
2023-03-16 16:28:34
"tom": ... już ci pisałem Mach, żeś nieograniczenie oświecony, bezgranicznie wolny, nieskończenie swobodny, gigantycznie rozwinięty, niezmiernie nieogarnięty, gdy porównujesz faktycznie przerażone dzieci oderwane przemocą od rodziców stojące za drutami niemieckiego obozu koncentracyjnego z umęczonymi dziećmi, które z premedytacją zostały ustawione za drutami przygranicznej strefy, dla uzyskania foto i skojarzeń o które pan samorządowiec oskarża polskie organy państwowe. Nie jest też obojętne, jak kto się zachowuje publicznie i prywatnie w swoim domu, bo w tej sytuacji wyłania się obraz wychowania przynajmniej własnego, by nie wspominać o wychowaniu maluczkich, będących pod opieką. Czyż jakiekolwiek zwierzę kala własne gniazdo i nie broni własnego terytorium a tylko człowieczeństwo jest odwrotnością? Z faktu, że jest zastępcą burmistrza wyprowadzam tyle, że pan Major nie reprezentuje wyłącznie siebie, lecz także mieszkańców Cieszyna, którym powinien służyć, zamiast epatować publicznie prywatną wrażliwością, zwłaszcza ukierunkowaną na opluwanie Polski. Mało mnie obchodzi czy ktoś się uważa za europejskiego unijczyka, bezpaństwowca czy kundla bez rodowodu i lojalności. Pogubił się najwyraźniej w narracji Caspra Shullera, albo do szpiku z nią się zgada, co dyskwalifikuje z zajmowanego stanowiska w administracji a pretenduje do pisania paszkwili w szmatławcach. Na pewno nie życzę panu Majorowi czego sobie bym nie życzył, ale jestem pewny, że ta sprawa pociągnie się za nim jeszcze długo. Najwyraźniej sam się już tym własnym krótkim wpisem ukarał i nie ulega wątpliwości że osobiście na karę zapracował ;-)
2023-03-16 19:05:00
Mach: Z premedytacją ,Tom, to odbywa się teraz skok na publiczną kasę upadającej ekipy, której wiernie kibicujesz i czego starasz się nie dostrzegać a przecież to środki publiczne, które transferowane są do domów obecnych prominentów. A miało być skromnie w służbie publicznej a jest rozrzutnie no i gdzie jest prokuratura a, już wiem dopatruje się w niewinnym człowieku naruszenia prawa materialnego w czasie gdy z kasy różnych instytucji państwowych pod auspicjami rządzących uciekają grube miliony. Czyż jakikolwiek zacny obywatel okrada własną ojczyznę- przecież oni Ciebie reprezentują. I to ci nie przeszkadza? Tak ci honor i rozum skarlał ,że gotów jesteś ukamieniować obrońcę dzieci emigrantów i wspierać jednocześnie złodziejską hołotę. Pogubiłeś się Tomie. fala wzbiera a gniew społeczny znajdzie wszystkich- spisane będą czyny i rozmowy- jak napisał Cz. Miłosz.
2023-03-16 19:55:11
"tom": ... toś mi dowalił Cz. Miłoszem jak pałką. Jestem ciekaw skąd przekonanie, że rozdawnictwo publicznego grosza jest złodziejstwem, gdy dofinansowanie fundacji i stowarzyszeń pozarządowych odbywa się zgodnie z prawem, których "CELEM" jest zaspokojenia potrzeb obywateli. Mniejsza o kumoterstwo z którego wszyscy korzystają, nie tylko politycznie ale i prywatnie w budżetówce oraz biznesie. Czy mam się domyślać, że brakło dla "SWOICH" fundacji i stowarzyszeń lub innych organizacji pozarządowych finansowanych z budżetów publicznych, które nigdy nie śmierdziały groszem, by nazywać się fundacjami a najwyżej kartonowymi pudłami w ręku żebraka. Nie nazwał bym tego okradaniem a raczej ubezwłasnowolnieniem obywateli, przez prawo które decyduje o możliwości wydania własnych dochodów w 1% na dofinansowanie potrzebujących, gdy politykierzy wszelakich maści decydują w 100% o wydatkach pobranych podatków na dofinansowanie fundacji, stowarzyszeń, organizacji, niosącym pomoc i kulturę. No właśnie "miało być skromnie w służbie publicznej a jest rozrzutnie no i gdzie.." jest opozycja, ze swoimi programami i propozycjami zmiany lub wymiany spróchniałego koryta. Pewnie liczy, że choć truchło się rozpadnie to i tak dla niej coś zostanie ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: