Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XLIV Górski Rajd Młodzieżowy ''Pożegnanie Lata''

W sobotę 3 października już po raz czterdziesty czwarty na beskidzkie stoki wyruszyła młodzież szkolna w ramach w organizowanego przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ''Beskid Śląski'' w Cieszynie dorocznego rajdu górskiego ''Pożegnanie Lata''. Kilkoma trasami, o różnorakim stopniu trudności do chaty na Grabowej dotarło wraz ze swoimi nauczycielami 864 uczniów z 26 szkół naszego powiatu. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z turystyczną przygodą.

Celem odbywających się od 22 lat dwa razy w roku Rajdów (Pożegnanie Lata i Powitanie Wiosny), jest przybliżenie wartości krajoznawczych i historycznych Śląska Cieszyńskiego i pasm Beskidu, promowanie zdrowego i aktywnego wypoczynku oraz poprawianie własnej kondycji fizycznej. W tym roku dodatkowo impreza ta wpisywała się w 105 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid”, którego kontynuatorem jest cieszyński Oddział PTTK, a także popularyzacja wznoszącego się nad Brenną pasma Starego Gronia.

Tegoroczna górska eskapada odbyła się przy słonecznej pogodzie i przy bardzo dobrej widoczności. Uczestnicy Rajdu mogli sobie przybić okolicznościową pieczątkę do książeczek Górskiej Odznaki Turystycznej autorstwa weterana cieszyńskiej górskiej turystyki pieszej Jana Koniecznego, który wykonał ją ręcznie. Warto w tym miescu wspomnieć, że uczniowie mieli też możliwość zweryfikowania Odznaki przez obecnych na miejscu przodowników GOT. 24 młodych turystów może już przypiąć Odznakę Popularną, a ośmiu Małą Brązową. Ponadto dwudziestu rajdowiczów wzięło udział w konkursie wiedzy o Beskidzie Śląskim, historii Śląska Cieszyńskiego - z uwzględnieniem historii rozwoju turystyki w naszym regionie i popularyzatorskiej roli PTT „Beskid” i Odziału PTTK „Beskid Śląski”, oraz pochwalić się znajomością gwary, a także zasadami ochrony przyrody.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Kacper Wolski ze SP nr 1 w Cieszynie, drugie Miriam Kaczmarzyk z Koniakowa a trzecie Anna Grelowska z Pruchnej. Wśród gimnazjalistów njlepiej popisał się swoją wiedzą Krzysztof Londzin z cieszyńskiego gimnazjum nr 1, a zaraz za nim była Karolina Teper z Kończyc Wielkich; „na pudle” znalazła się jeszcze Martyna Grzybek z Pruchnej. Z kolei w kategorii młodzieży ponadgimnazjalnej pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie z Zespółu Szkół Technicznych w Cieszynie - Mariusz Otawa i Daniel Michałek; trzeci był Filip Cieślar z cieszyńskiego LO im. Kopernika.

Jednocześnie wręczono pamiątkowe puchary ufundowane przez burmistrza Cieszyna i starostwo powiatowe szkołom, które wystawiły na rajdowych trasach największą liczbę uczestników. Okazuje się, że w Cieszynie najbardziej rozpropagowana turystyka górska jest w SP nr 1, Gimnazjum nr 1 oraz w Zespole Szkół Technicznych. Natomiast na skalę powiatu są to szkoły z miejscowości, z których w góry jest nieco dalej, a mianowicie SP z Zebrzydowic i Gimnazjum z Chybia. Ponadto podstawówki z Kończyc Wielkich i Marklowic Górnych otrzymały puchary „Za Wytrwałość”.

- Zauważyłem coraz lepsze przygotowanie nauczycieli do Rajdu - stwierdził z zadowoleniem jego Komandor Piotr Stebel. – Pedagodzy potrafią zainteresować młodzież zbieraniem odznak GOT i są bardzo dobrze zaznajomieni z trasą. Młodzież muszę pochwalić za bezpieczne pokonywanie tras i utrzymywanie porządku na mecie Rajdu.

(ÿ)

Więcej zdjęć autorstwa Krzysztofa Grenia na stronie PTTK Skoczów

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: