X lecie Fundacji „Pogranicze bez barier”
W 2014 roku bielszczanin, społecznik, harcerz, aktywny ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR Bogumił Kanik postanowił założyć organizację, która stawia sobie za cel przełamywanie barier fizycznych a zwłaszcza mentalnych, które często niepotrzebnie stawiamy przed sobą. W miniony czwartek (20.03.) odbyła się w Bielskim Centrum Kultury (BCK)im. Marii Koterbskiej uroczystość 10-lecia działalności Fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier”.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Rządu, władz województwa, powiatu, miasta, GOPR, Polskiego Związku Głuchych, Polskiego Związku Niewidomych i inni licznie zgromadzeni na widowni BCH.
Fundacja działa na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami umożliwiając im aktywny udział w zdobywaniu gór oraz w innych około górskich działaniach rekreacyjno-turystycznych.
Dzięki wsparciu wolontariuszy, pomocy ratowników GOPR oraz zdobyczy nowoczesnej techniki, ograniczenia tych osób przestają być przeszkodą w eksploracji górskich szczytów. Wolontariuszy, członków Fundacji, ratowników GOPR oraz beneficjentów można spotkać na szlakach zarówno tych beskidzkich jak i tatrzańskich a nawet najwyższych gór na świecie w tym Himalajów.
Z uwagi, że najważniejszym celem Fundacji jest zapewnienie dostępu do gór dla wszystkich, bez względu na ich możliwości czy ograniczenia prowadzone są prace nad specjalnymi rozwiązaniami, takimi jak terenowe wózki wspomagane elektrycznie dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, które umożliwią im samodzielne przemierzanie górskich szlaków.
Pierwszą inicjatywą fundatora było utworzenie górskiego szlaku narciarskiego dla osób niewidomych. Fundacja współpracuje z lokalnymi samorządami pogranicza z terenu Polski, Słowacji, Czech, organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problemami osób niepełnosprawnych oraz z uczelniami wyższymi. Obecnym, największym wyzwaniem jaki przed sobą postawiła Fundacja , to stworzenie w Bielsku-Białej wspólnie z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, nowoczesnego centrum górskiej aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Jubileuszowa uroczystość była nie tylko czasem świętowania, ale także okazją do poznania niesamowitych historii osób, które mimo swoich ograniczeń nie rezygnują z pasji do gór. Swoją przygodę z górami przedstawili: bielszczanka Ewelina Szczepańska – chorująca od kilku lat na stwardnienie rozsiane, poruszająca się na wózku, Angelika Chrapkiewicz-Gądek – również poruszająca się na wózku - od 3 roku życia towarzyszy jej rdzeniowy zanik mięśni, uczestniczka wypraw górskich m.in. na Dach Afryki — Kilimandżaro, na najwyższy szczyt Tatr, Gerlach oraz na Rysy oraz Bartosz Mrozek - – pasjonat gór, przyrody i sportów extremalnych, kilka lat temu doznał urazu rdzenia kręgowego z paraliżem kończyn dolnych i na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim. Cała trójka podzieliła się ze zgromadzonymi w BCK-u słuchaczami – w bardzo wzruszających wystąpieniach – swoimi osobistymi przeżyciami i wspomnieniami na temat własnych pasji i tego jak przełamują, wydawać by się mogło, bariery nie do pokonania.
W części artystycznej nie mogło zabraknąć również osób z dysfunkcjami. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się: Daria Barszczyk - niewidoma artystka, która ukończyła śpiew operowy na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz uczestniczka koncertu Debiutów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Remigiusz Szuman – niewidomy polski gitarzysta, kompozytor, wokalista i autor tekstów Oraz Janusz Kohut - znany kompozytor i pianista urodzony w Bielsku-Białej, który ma na swoim koncie 18 płyt autorskich.
Przez 10 lat działalności Fundacji przewinęło się mnóstwo beneficjentów z różnymi dysfunkcjami można powiedzieć z terenu całej Polski w tym również z naszego powiatu. Przyłączamy się do gratulacji i życzymy sił, energii oraz gotowych do pomocy wolontariuszy w kolejnych wyprawach, pomysłach i projektach.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.