Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyższe kary za spacer z psem bez smyczy

Od 10 kwietnia wszyscy właściciele czworonogów muszą mieć się na baczności. Wszystko za sprawą zmiany przepisów. Kary za wyprowadzanie psa bez odpowiedniego dozoru poszybowały w górę.

Zgodnie z nowymi przepisami (nowelizacja kodeksu wykrzoczeń) opiekun zwierzęcia, który nie zachowa zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może zapłacić 250 złotych. Jeżeli jednak zwierzę będzie stwarzać zagrożenie, właściciel zapłaci dwukrotność tej stawki – 500 zł.

Co oznacza termin „zwykłe lub nakazane środki ostrożności”? To nic innego jak smycz. Zgodnie z przepisami, podczas spacerów w miejscu publicznym (ulica, park) musimy trzymać swojego pupila na smyczy.

Z kolei termin „stwarzanie zagrożenia” odnosi się do sytuacji czysto teoretycznych – pies nie musi nikogo ugryźć, żeby zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Wystarczy, że zaistnieje takie ryzyko. Uważać więc muszą osoby, które przewożą psa np. komunikacją publiczną. W takiej sytuacji zwierzę musi mieć założony kaganiec i również być na smyczy. Właściciela psów zaliczonych do ras niebezpiecznych muszą zadbać o to, aby zwierzak na spacerze kaganiec miał zawsze, gdyż zdaniem ustawodawcy, niektóre rasy stanowią zagrożenie z definicji – nie ma znaczenia, czy pies jest spokojny, czy nie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-10 15:14:29
św. Patryk.: i po tysiącu za obsrane chodniki i trawniki
2021-04-10 17:13:22
1234567890: No choc jedna dobra informacja tego dnia.
2021-04-10 20:04:14
Efob: Zwierzeta nie zagrazaja ludziom,to odwrotnie patologia ludzka zagraza zwierzetom.Pies to czlonek przyrody i powinien miec wolnosc.Jak mozna wymyslac takie paranoje,dobro dla zwierzat o to trzeba walczyc,namawiamy zeby adoptowac zwierzeta,a z drugiej strony trzeba tych ludzi karac bo maja psy.To jest paranoja,a gdzie sa mandaty dla huliganerii za tluczenie szkla,zasmiecanie miejsc publicznych,sranie i sikanie meskiej patologii,jeszcze ktos ma cos do powiedzenia.Logicznie pomyslec,jak agresywny jest czlowiek do czlowieka i do przyrody,nie ma nic gorszego i bardzej niebezpiecznego na tym swiecie jak sam czlowiek.Kocham zwierzeta,niuenawidze czlowieka !!!!
2021-04-10 21:41:59
św. Patryk.: efob nie kombinuj, to ludzie rozmnażają te nieszczęsne zwierzęta dla własnej przyjemności, kupują dzieciom na urodziny jak zabawki, to przez ludzi lądują potem te zabawki na ulicy albo w schroniskach, to ludzie są winni ich bólu i nędznego losu - kochasz zwierzęta, ciekawe czy też kupiłeś i mnożysz? trzymasz dla własnej przyjemności w domu? zbierasz choć psie kupy po mieście? czymś istotnym różni się "sikanie męskiej patologii" od psiego srania? wyluzuj
2021-04-10 21:46:56
św. Patryk.: "pies to członek przyrody" - śmieszny jesteś, chyba że masz na myśli psy dingo w Australii - bo te co ludzka patologia mnoży, nimi handluje, trzyma po domach to ozdoby i zabawki a nie przyroda, tych w ogóle nie powinno na świecie być
2021-04-11 07:26:23
marii84: Teraz mandaty będą za wszystko, państwo szuka pieniędzy.
2021-04-12 06:41:22
labraks: Efob widzę że nie masz pojęcia o Psach. Każda rasa cechuje się różnymi zachowaniami czy też instynktem. przykład puszczenie husky bez smyczy może skutkować tym, że będziesz szukał wiatru w polu bo mają bardzo silny instynkt łowiecki i żadne szkolenie ci nie pomoże. To samo się tyczy małych harczków do szczekania które skaczą do każdego napotkanego psa. Nie wspominając o rasach groźnych. Natomiast, żeby stworzyć tego typu zakaz trzeba stworzyć infrastrukturę ( wybiegi, place). Może jakieś wyłączenia z mandatu bo ciężko mi jest sobie wyobrazić nie rzucanie patyka psu.
2021-04-12 10:24:46
Gigi13: Taa tylko karać tych ludzi... Ok mandat powinien być solidny jeśli nie sprzęt ie się po swoim pupilu ale na wolnej przestrzeni że smyczą to absurd!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: