Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyskoczył przez okno

- Biegłem bardzo szybko. Liczyłem, że lot będzie długi, że będzie wysoko. Kawałki rozbitej szyby tkwiły w starej framudze. Wybiłem się w przód, z lewej nogi. Ręce złożyłem przed sobą - Wspomina Karol Makowski. Cieszyniak jest jednym z kilku sportowców, debiutujących w dyscyplinie freerun, których koledzy z Freestyle City nazywają kocurami.

 – Tam, gdzie każdy zamknąłby oczy, ja otwieram szeroko. W locie musze widzieć wszystko, tym bardziej kiedy świat odwraca się do góry nogami. – Kontynuuje Makowski. Wraz z kolegami założyli pierwszą w Cieszynie grupę zajmującą się wolnym biegiem, czyli freerunningiem. Chodzi o takie wykorzystanie funkcjonalności ludzkich mięśni i stawów, aby w sposób możliwie efektowny i spektakularny poruszać się w przestrzeni miejskiej. – Mięśnie nóg tłumią uderzenie. Lądowanie trwa. Siła bezwładności wymusza przewrót w przód. Wszystko trwa ułamki sekund. Każdy ruch musi być płynny. – Podkreśla Makowski. Zadebiutowali podczas piątkowej bitwy tanecznej King of The Freestyle, która również powstała z inicjatywy cieszyńskiej młodzieży. – Odwiedzili nas w biurze członkowie grupy 3EpicRun, którzy zrobili nad moim biurkiem salto. To wystarczy. Zaproponowałem uczestnictwo w naszym Festiwalu i choć nie odbył się w tym roku, to stworzyliśmy przestrzeń dla freerunu podczas bitwy tanecznej.  – Mówi Michał Paluch, koordynator Transgranicznego Centrum Wolontariatu, współtwórca Freestyle City Festiwal.

Adrian Opałka, Karol Makowski i Łukasz Majer pokazali na podwórku cieszyńskiej drukarni, że murki, rampy, kontenery, ławki i odskocznie to ich żywioł. Lot przez wspomniane okno to tylko jeden w wielu przypadków,  w których młodzi odnajdują się w przestrzeni własnego miasta. - To może się zmienić. Warto pomyśleć o jakimś starym magazynie lub miejscu, w którym młodzi akrobaci mieli by warunki do treningu. – Dodaje Wojtek Szczurek, szef biura Transgranicznego Centrum Wolontariatu.

Freerun wywodzi się z ekstremalnej dyscypliny Le Parkour, który powstał w latach 90, we Francji. Od pierwowzoru różni się ty, że biegnąc na określonym dystansie zawodnik ma się skupić nie tylko na prędkości ale przede wszystkim efektowności biegu. Elementy freerunningu wykorzystano w takich filmach jak Yamakasi i 13 Dzielnica. Od niedawna rozwija się w Cieszynie dzięki grupie 3EpicRun, której kontakt udostępniamy pod adresem: http://www.facebook.com/3EpicRun


ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>
Pisaliśmy: King of The Freestyle - kilka godzin naprawdę dobrej zabawy

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: