Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wyróżnieni odznaką - Za Opiekę nad Zabytkami

Irena French, Grzegorz Studnicki oraz Zofia Jagosz-Zarzycka wyróżnieni zostali odznaką ''Za Opiekę nad Zabytkami''. Uroczystość odbyła się podczas sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Irena French, Grzegorz Studnicki oraz Zofia Jagosz-Zarzycka pracownicy Muzeum Muzeum Śląska Cieszyńskiego zostali nagrodzeni odznaką nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami” nadawana jest jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest w szczególności osobom prowadzącym wieloletnią działalności w dziedzinie społecznej opieki nad dobrami kultury, posiadającym dorobek naukowy w zakresie ochrony i konserwacji zabytków oraz osiągnięcia w projektowaniu i wykonywaniu prac konserwatorskich, jak również zasłużonym w popularyzowaniu zagadnień ochrony i konserwacji zabytków. 

W miniony wtorek (29.05.2012) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego na ręce trzech pracowników Muzeum Śląska Cieszyńskiego Ireny French, Grzegorza Studnickiego i Zofii Jagosz-Zarzyckiej wyróżnienia wręczył Jerzy Nogowczyk Starosta Cieszyński i Stanisław Kubicius Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Krótki rys działalności wyróżnionych odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” (Starostwo Powiatowe):  Irena French jest historykiem sztuki, który od 2002 r. pracuje w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Tutaj właśnie dała się poznać jako dobry organizator wystaw, w tym również autorskich – stanowiących m.in. element stałej ekspozycji muzealnej oraz poświęconych historii regionu. Jej zainteresowania koncentrują się wokół Cieszyna i jego historii kulturowej, szczególnie zaś dotyczą okresu przedostatniego przełomu wieków. Jest współautorką lub autorką m.in. publikacji biograficznych oraz na temat instrumentów naukowych ks. Leopolda Jana Szersznika, znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Z języków obcych tłumaczy również teksty dotyczące historii Cieszyna. Grzegorz Studnicki – etnolog i etnograf – od 2002 r. pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, a następnie również wykładowca na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego zainteresowania zawodowe to zwłaszcza pamięć i tożsamość społeczno-kulturowa ze szczególnym uwzględnieniem Śląska Cieszyńskiego. W muzeum jest też współautorem oraz autorem wielu wystaw, zwłaszcza z zakresu etnografii naszego regionu z uwzględnieniem Zaolzia, gdzie ściśle współpracuje z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej. Zainteresowania naukowe zaowocowały wieloma publikacjami, szczególnie dotyczącymi obrazu etnograficznego naszego pograniczna. Zawartą w swoich pracach tematykę częstokroć upowszechniał również w formie prelekcji i odczytów na Śląsku Cieszyńskim, a także w kilku innych miejscach Polski. Zofia Jagosz-Zarzycka – archeolog – konserwator zabytków archeologicznych, od 2003 r. pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w tym od 2006 r. – muzealnego działu archeologii. Autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych – szczególnie z zakresu badań i nadzorów archeologicznych wykonywanych podczas prac rewitalizacyjnych, prowadzonych w ostatnich latach na Górze Zamkowej w Cieszynie. Ponadto – organizatorska wystaw w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, dotyczących wyników prac archeologicznych w regionie. Badania archeologiczne poza Śląskiem Cieszyńskim prowadziła również na Pomorzu Zachodnim. Efekty swojej pracy zawodowej upowszechniała zaś podczas międzynarodowych konferencji naukowych w Polsce i Czechach. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk / mat. pras. 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: