Wycinka drzew w Ochabach

Na przestrzeni ostatnich tygodni w Ochabach rozpoczęła się intensywna wycinka drzew. Drzewa są usuwane z wałów nad rzeką Wisłą, na odcinku Ochaby - Skoczów. W ostatnim czasie ściętych zostało ponad 300 metrów dębów, jesionów oraz innych drzew, które dotąd rosły wzdłuż rzeki. Działania te spotkały się z protestem mieszkańców, jednak są uzasadnione stanem samych wałów.

- Na dzień dzisiejszy do wycinki przeznaczonych jest około 90 drzew. Chociaż z zewnątrz mogą one wydawać się zdrowe i silne, w środku są chore, przez co nawet najmniejszy wiatr może doprowadzić do przewrócenia się drzewa - mówi Linda Hofman, Rzecznik Prasowy Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - sytuację taką możemy porównać do człowieka chorego na osetoporozę. Z zewnątrz wygląda na osobę zdrową, jego kości jednak są wątłe, w związku z czym łatwo dochodzi do złamań.

- Drzewa rosnące na wałach przy Wiśle uszkadzają skarpy wału, przez co same tracą grunt i stają się realnym zagrożeniem dla mieszkańców – możemy dowiedzieć się od Rzecznika Prasowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach – już w roku 2016 jedno z drzew w czasie wiatru przewróciło się na przyczepę kempingową powodując spore straty. W przyczepie znajdowała się rodzina, w związku z czym zagrożenie było ogromne.

Biorąc pod uwagę ostatnie wiatry oraz przewrócone w związku z nimi drzewa, ciężko jest odmówić takiej decyzji zasadności - Drzewa w tym miejscu są naprawdę bardzo niebezpieczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdrowie i życie ludzi, to jest dla nas najważniejsze. Drzewo, nawet bardzo stare przedstawia zdecydowanie mniejszą wartość niż życie człowieka, który pod zawalonym drzewem może nawet zginąć. Dodatkowo, jeżeli nawet drzewo spadnie do rzeki, to będzie tamą, której nie powinno tam być, co może powodować podtopienia - mówi Linda Hofman

Na pytanie, czy w związku z wycinką drzew zostaną zasadzone nowe Rezcnik Prasowy Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaznaczyła, że uzyskanie zgody na wycinkę drzew nie zakładało konieczności posadzenia nowych drzew. ZGWG nie wyklucza jednak sadzenia nowych drzew oraz nie wyklucza sadzenia nowych roślin. Jak jednak podkreśla rzecznik prasowy - z pewnością nie w miejscu, gdzie drzewa zostaną wycięte, ponieważ z czasem znów mogłyby zacząć sprawiać zagrożenie

Kwestia wycinki drzew podzieliła mieszkańców Ochab. Można spotkać się z tezą, że stare drzewa (jedno z drzew przeznaczonych do wycinki ma ok. 200 lat) są pomnikami przyrody, które powinny zostać pozostawione. Jednak bezpieczeństwo w tej kwestii jest podstawowym argumentem Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Prace trwają, a zgodnie z polityką proekologiczną drzewa zostaną zastąpione nowymi roślinami, tak aby równowaga w środowisku naturalnym nie została zakłócona.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-13 13:53:13
hanbes: Hm, na powyższym zdjęciu widać przekrój zdrowuśkiego pnia. Na chłopski rozum wały na których rosną drzewa powinny być bardziej stabilne poprzez ukorzenienie. Przykład, że drzewo zagraża polu kempingowemu też wydaje mi się nijaki gdyż w takim razie wolno bezpiecznie nocować w plenerze jedynie na Pustyni Błędowskiej. Szukanie na siłę usprawiedliwienia wycinki? Być może... Jak się chce uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie. No ale skoro można kosić równo prastarą Puszczę Białowieską to co znaczy tych niecałe sto drzew nad Wisłą...
2017-10-13 14:18:42
STEVEabc: A pieniądze ze sprzedaży wyciętych drzew bezpośrednio wysłać do Torunia z ominięciem szyszki. ((-:
2017-10-13 14:31:23
wojtoj: Powtórzę, to co już kiedyś pisałem przy okazji podobnego artykułu dotyczącego drzew w Cieszynie.<br />Ten kto ma własną działkę - zrozumie postępowanie RZGW i sam pewnie niejednokrotnie głowił się jak się pozbyć niechcianych drzew.<br />Ten kto mieszka w blokach będzie obrońcą przyrody - polecam takim osobom zasadzenie drzew przed własnym oknem i podziwianie \&quot;pomników przyrody\&quot;.<br /><br />Niestety żyjemy w takich czasach, w których za szkody wyrządzone przez drzewo rosnące na prywatnej działce odpowiada właściciel działki. Zapewne niejeden obrońca przyrody w razie uszkodzenia samochodu przez konar drzewa próbowałby dochodzić odszkodowania od właściciela terenu ze względu na złe utrzymanie drzewa.<br />Ot co.
2017-10-13 15:02:00
Teresa Papkala: Teresa Papkala<br />Do autora artykułu<br />Proszę o wskazanie, od kiedy Ochaby są gminą?
2017-10-13 15:38:10
hanbes: D wojtoj.<br />Nie do końca się z tobą zgadzam. Mieszkam w domu z ogrodem ze starymi drzewami. One każdemu miejscu nadają niepowtarzalny urok. Zgoda, jeśli drzewa są zagrożeniem dla ludzi, mienia to należy je zastąpić \&quot;młodzieżą\&quot; ale piszemy o pięknych, zdrowych okazach nad Wisłą. Przecież to są nasze płuca, naturalne filtry atmosfery! Czy wolałbyś wokół siebie betonową pustynię. Niby to tylko kilkadziesiąt drzew ale jeśli w takim tempie będziemy likwidować je pod pretekstem że uszkodzi mój samochód to należy wspomnieć słowa prezydenta Kwaśniewskiego: Sabo! (Wojtoju!) Nie idź tą drogą!
2017-10-13 18:22:47
JaSza11: UWAGA SZYSZKO W OCHABACH!
2017-10-13 21:21:44
krzysztof.mm: a te \&quot;ochaby\&quot; w tytule to forma jakiegoś manifestu autora notatki czy zwykłe niechlujstwo?
2017-10-13 21:33:30
Iwan: Pani Papkała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Skoczowie jak dobrze że zainteresowała się artykułem tylko tym co nie trzeba. Niech napisze co zrobił Urząd Miasta wraz z Radą Miasta w Skoczowie żeby przeciwdziałać zagładzie drzew znajdujących się nad Wisłą. Przecież to barbarzyństwo wycinać zdrowe drzewa jeżeli to są te jak na załączonym obrazku. Za chwilę będziemy zabetonowani, a przecież drzewa regulują gospodarkę wodną w przyrodzie. Kto na to zezwolił kto wydał na to pozwolenie. Ochabiacy obudźcie się z letargu i nie dopuście do dalszej wycinki.
2017-10-14 01:21:54
bronek91: @krzysztof.mm<br /><br />Co się stało, wycieli drzewa, nie w celach gospodarczych, argument ze zagrożeniem traktuję średnio, nowe drzewa nie zostaną posadzone i a wycinki nie zrobiły Lasy Państwowe.... Nie budzi to w Tobie oburzenia??? A gdyby to zrobiły Lasy Państwowe to wiedziałbyś jak i gdzie wylewać żale i popisywać się krytykanctwem. Konsekwencja!!! Zachowuj się konsekwentnie!!!
2017-10-14 08:07:27
Przepierón: W miastach stoją zbutwiałe drzewa i nikt ich nie wycina a skorumpowany Skoczów martwi się drzewami nad Wisłą. Obserwujcie uważnie to miejsce bo już niebawem mogą pojawić się tam firmy budowlane i budować hotel albo jeszcze coś innego.
2017-10-14 08:54:35
Teresa Papkala: Do Iwan<br />1. O wycince drzew i krzewów w międzywalu decyduje regionalny dyrektor gospodarki wodnej na mocy wydawanej decyzji.<br />2. Wycięcia na wałach od strony odpowietrznej 3 m od stopy wału są możliwe po nakazuje starosta.<br />3. Decyzje dyrektora RZGW i starosty muszą być uzgodnione z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.<br />4. Wszystkie te procedury opisuje Ustawa Prawo wodne, jeszcze obowiązująca.<br />5.Ustawodawca nie przewidział żadnych kompetencji w tej materii dla burmistrza czy rad miejskich.<br />6. Na wałach nie obowiązuje ustawa o Ochronie przyrody art.83 ust.1 i 2.<br />7. Od 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie nowe Prawo wodne.<br />8. Protesty ( pisma, telefony i inne przewidziane prawem działania mieszkańców) przesunęły wycinkę o dwa lata - rejon wałów strona prawa za mostem drogowym w Skoczowie, aż do oczyszczalni ścieków.
2017-10-14 09:19:40
Teresa Papkala: Punkt drugi powinien brzmieć \&quot;są możliwe po nakazie starosty \&quot;.
2017-10-14 09:47:05
Przepierón: To tymu sie tak śpiychocie bo od 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie nowe Prawo wodne. Niech Pani Papkala jeszcze zdradzi rąbka tajemnicy i napisze jaka inwestycja jest tam zaplanowana.
2017-10-14 11:27:51
Teresa Papkala: Do Przepieron<br />Na mój gust pierwsze inwestycje zrobią krety, piżmaki i bobry. Ze względu na specyfikę terenu może jeszcze utopce.<br /><br />
2017-10-15 16:04:23
Przepierón: Do Pani Papkala<br />Oby tak było. Będę uważnie monitorował to miejsce.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją