Wkrótce kwalifikacja wojskowa w powiecie
Kwalifikacja wojskowa w 2025 r. dla odbędzie się w dniach od 3 do 28 marca 2025 r.
Przeprowadzona zostanie w budynku Starostwa Powiatowego w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 29 (III piętro, pok. 200, 201, 202, 226).
Kto musi przyjść na komisję?
Do kwalifikacji wojskowej wzywa się mężczyzn urodzonych w 2026 roku, urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii, osoby, które wcześniej (2023-2024) uznano za czasowo niezdolne do służby, kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowe, osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej, osoby które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się na ochotnika do służby wojskowej.
Uwaga – niekoniecznie każda z tych osób dostanie list! Samo Obwieszczenie Wojewody Śląskiego jest już wezwaniem do stawiennictwa.
Co należy zabrać na kwalifikację?
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:
1) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
2) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
3) posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
4) wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność, o których mowa w art. 62 ust. 4 ustawy o obronie ojczyzny,
5) dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
6) wypełniony kwestionariusz danych do ewidencji wojskowej (dostarczony będzie wraz z wezwaniem do kwalifikacji wojskowej).
Co jeśli się wezwany się nie zgłosi?
Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby z obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie i miejscu wyznaczonym w obwieszczeniu Wojewody Śląskiego, jeżeli jest do tego zobowiązana.
Niedokonanie obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej lub odmowa poddania się badaniom lekarskim podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.