Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wizyta parlamentarzystów w Jaworzu

Dziś (7.02) w Jaworzu odbyło się wyjazdowe spotkanie Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele gminy.

W skład zespołu wchodzi 21 posłów i posłanek z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-Kukiz15. Jego przewodniczącym jest Przemysław Koperski z Lewicy, który do Sejmu dostał się z naszego okręgu wyborczego. W grupie działa również posłanka Mirosława Nykiel.

Jaworze zostało wybrane na miejsce spotkania nieprzypadkowo. Gmina stawia na ekologię - aktywnie prowadzi program wymiany pieców, a ponadto mocno inwestuje w fotowoltaikę. Panele słoneczne zamontowano już przy magistracie, na budynku szkoły podstawowej i Gminnego Klubu Sportowego Czarni Jaworze oraz w sąsiedztwie przedszkola. - To jedyna instalacja postawiona na ziemi, dlatego dla bezpieczeństwa dzieciaków została ogrodzona. Pewnego "letniego" dnia w listopadzie postanowiliśmy ją przetestować. Włączyliśmy ją i okazało się, że zaspokoiła zapotrzebowanie całego przedszkola na prąd na cały dzień, a jeszcze około 2 kW oddaliśmy do sieci - mówił wójt Radosław Ostałkiewicz.

Warto podkreślić, że gmina obsługuje adres mailowy smog@jaworze.pl, na który mieszkańcy mogą wysyłać swoje pytania i wątpliwości związane z tematyką ekologiczną. Co więcej, trzy razy jakość powietrza skontrolowano przy użyciu... drona. - Ta akcja jest pokłosiem projektu z budżetu obywatelskiego, który złożył Uniwersytet Trzeciego Wieku. Oczywiście każdy wójt unika dronów, bo to niepopularne, ale skoro pomysł zdobył akceptację mieszkańców, to przeprowadziliśmy go. Skontrolowaliśmy obszar 3 kilometrów kwadratowych, sprawdziliśmy 1380 budynków. Szczegółowa kontrola 18. kominów, z których wydobywał się dym, wykazała, że ilość budynków wobec których zachodziło podejrzenie spalania odpadów, wyniosła trzy. W żadnym z nich nie stwierdziliśmy, aby były one spalane. Wszystko opiera się na jakości węgla, jakości pieca i metodzie spalania - opowiadał wójt Jaworza.

Jednym z poruszanych wątków w trakcie dyskusji była kwestia tzw. ubóstwa energetycznego. - Uważam, że żadne dotacje do wymiany pieców, program Czyste Powietrze, nie dadzą efektów, jeśli ceny gazu będą coraz wyższe. W ubiegłym roku wymieniłem piec w swoim domu - inwestycja kosztowała mnie tylko 7 tys. zł. Nawet, jakbym dostał dofinansowanie 2 tys. zł, to nie jest to współmierne do tego, ile muszę płacić teraz za gaz. Jeśli państwo i rząd nie spowoduje obniżek cen gazu, to nie ma co liczyć na zmniejszenie smogu - mówił Zbigniew Putek, przewodniczący Rady Gminy Jaworze.

- Wielu mieszkańców naszego kraju znajduje się w tej grupie ubóstwa - chcieliby ogrzewać swoje domy ekologicznie, ale ich na to nie stać. Gdyby za pośrednictwem gmin były subsydiowane zakupy energii elektrycznej lub gazu, albo ustawa mówiłaby o niższych cenach dla gospodarstw domowych w stosunku do gospodarki, to od razu mielibyśmy lepsze powietrze. To byłoby widoczne - zaznaczał poseł Przemysław Koperski.

Po zakończonym posiedzeniu zapytaliśmy przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego o znaczenie takich wyjazdowych spotkań. Czy pozwalają one nabrać odpowiedniej perspektywy? - Nas zawsze interesuje to, jak wygląda sytuacja z powietrzem na poziomie lokalnym: w gminach, miastach, powiatach. W Warszawie operujemy informacjami o programach za setki miliardów złotych: jak mówimy o programie Czyste Powietrze to wiemy, że ma być przeznaczone na niego 100 miliardów złotych w ciągu dziesięciu lat. Jest on prowadzony od dwóch lat, więc powinno być wykorzystanych 20 miliardów złotych. W Polsce na wymianę czeka 3 miliony "kopciuchów", czyli po dwóch latach, 600 tys. z nich powinno być wymienionych. Jednak jeśli zderzamy to z informacjami, które otrzymujemy z samorządów, to okazuje się, że tych pieniędzy jest po prostu mało i że ten program zaspokaja jedynie małą grupę odbiorców. Zależy nam na tym, aby to, co obiecał rząd, było realizowane - program jest dobry, ale słabo finansowany. Zamiast 10 mld rocznie, przeznacza się na niego 1-1,5 mld zł - powiedział w rozmowie z nami Przemysław Koperski.

Przyjazd posłów do Jaworza jest też bardzo ważny dla samej gminy. - Rzadko się zdarza, aby do naszej miejscowości przyjeżdżali posłowie z innych terenów. Może to zbyt wyświechtane słowo, ale chcemy być ambasadorem, pewnym przekaźnikiem informacji, że w takich małych społecznościach - 7-,10-,12-tysięcznych - smog jest problemem, z którym nie mogą one sobie poradzić. Smog to kwestia nie lokalna, a ogólnopolska, więc jest to zadanie rządowe, a nie samorządowe. Chcemy jednak współpracować z władzami centralnymi, wdrażać mechanizmy, które pomogą się z nim uporać. Mamy umiejętności, możliwości, wykwalifikowanych fachowców. Jednego, czego nie mamy, to są pieniądze - powiedział nam wójt Radosław Ostałkiewicz.

Parlamentarny Zespół Antysmogowy, oprócz Jaworza, odwiedził także tego samego dnia Bielsko-Białą i Rybnik.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-07 19:23:57
tom lem: ...czyli wójt usprawiedliwiony, gdy dron - pomysł zdobył akceptację mieszkańców. "Szczegółowa kontrola 18. kominów, z których wydobywał się dym, wykazała, że ilość budynków wobec których zachodziło podejrzenie spalania odpadów, wyniosła trzy. W żadnym z nich nie stwierdziliśmy, aby były one spalane. Wszystko opiera się na jakości węgla, jakości pieca i metodzie spalania" BRAWO!!!
2020-02-07 21:29:32
donekT: Gdzie diabeł nie może tam Nykiel pomoże! PS Tak nawiasem, co do tych dronów, należałoby się zastanowić, nad podstawami prawnymi tego rodzaju działań i kwestiami związanymi z potencjalną ingerencję w sferę wolności i praw obywateli.
2020-02-07 21:40:01
tom lem: ... należy rozszerzyć " kto bogatemu zabroni" bawić się dalej jak dziecko? Teraz się skarży "Jednego, czego nie mamy, to są pieniądze", co można tylko skwitować, chwała Bogu;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: