Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Witajcie!

Pierwsi pielgrzymi udający się na Światowe Dni Młodzieży już pojawili się na Śląsku Cieszyńskim. We wtorek 19 lipca, parę minut po dwunastej w południe na skoczowski Stary Targ wjechał pierwszy autobus z francuską młodzieżą.

'Bienvenue à Skoczów' czyli 'witamy w Skoczowie' takimi okrzykami pielgrzymi byli witani w mieście pod Kaplicówka. Na skoczowskim Starym Targu zgromadzili się wolontariusze ŚDM oraz rodziny, które przez najbliższy tydzień gościć będą młodych Francuzów. Jako burmistrz Skoczowa serdecznie was witam i cieszę się bardzo, że przyjechaliście do nas. Życzę wam, żeby się wszystko podobało, zapraszam do zwiedzania Skoczowa, zapraszam na słynne Wzgórze Kaplicówka, módlmy się wspólnie, to wszystko będzie się udawało - mówił podczas powitania Mirosław Sitko.

Wiecie, że traktujemy to zaproszenie na ziemię Jana Pawła II i św. siostry Faustyny jako zaproszenia Boga i Jego błogosławieństwo. Pan Bóg i Jezus daje się widzieć w twarzach innych ludzi i wy jesteście tymi twarzami. Wielkie dzięki!
- mówił, witając się z mieszkańcami, Olivier Leborgne, biskup Amiens, którzy przyjechał do Skoczowa z młodymi Francuzami.

Agata Kołacz co rusz proszona była o pomoc. Nic dziwnego, lektorka języka francuskiego pomagała i tłumaczyła każde pytanie i odpowiedź. Bardzo się cieszę, że to Francuzi przyjechali do Skoczowa. Uczę ich języka, cieszę się, że będę miała kontakt z żywym językiem, na pewno będę pomagała w tłumaczeniu. - przyznaje.

Przygotowaliśmy się od dawna. Sprzedawaliśmy różne cegiełki, aby zebrać środki na rzecz Dni. Pomagaliśmy podczas przyjęcia pielgrzymów w trakcie Odpustu Sarkandrowskiego. Teraz największe zadanie dla nas, to pomoc przez najbliższe trzy dni, kiedy na Wzgórzu Kaplicówka codziennie będzie wielu pielgrzymów. Od środy do piątku będą odprawiane tutaj msze św. Później pomagamy przy wydawaniu posiłków. W piątek 29 lipca jedziemy do Krakowa, liczymy, że będzie to bardzo owocny i piękny czas - mówi wolontariuszka Zofia Rajwa.

3,5 tysiąca młodych ludzi z różnych stron świata – tylu pielgrzymów w najbliższych dniach ma gościć skoczowska Kaplicówka. Spodziewamy się gości z Kolumbii, Tokio, Chin - cały świat tutaj zawita. Coś dla ducha i dla ciała. Oprócz tego, że młodzi tutaj przyjdą, przejdą Drogę Krzyżową wspólnie będą przeżywać Eucharystię. Będzie dla nich zorganizowany również posiłek i różne zabawy towarzyszące – mówi ks. Tomasz Gwoździewicz, członek diecezjalnego centrum ŚDM i wikary skoczowskiej parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła.

Goszczę u siebie dwóch chłopaków. Obiad na dzisiaj już ugotowany, rolady i kluski śląskie. – śmieje się Jolanta Jezusek. Jak przyznaje - Kursu języka francuskiego nie było, mamy materiały z podstawowymi zwrotami. W ruch poszły 'rozmówki polsko-francuskie' i słowniki. Ja liczę na angielski – dodaje Ola Olenycz. U nas też będą dwie osoby, dom przygotowany, w lodówce nic nie braknie. Co do francuskiego to córki coś potrafią, do tego angielski. Poza tym mamy ręce – można się zawsze dogadać – mówi z uśmiechem Karol Kropka.

Jeszcze dzisiaj po południu w kościele parafialnym św. ap. Piotra i Pawła w Skoczowie odprawiono mszę świętą w języku francuskim. Od jutra pielgrzymi rozpoczną poznawanie regionu. Pielgrzymi pozostaną w Skoczowie do poniedziałku rana, wówczas wyruszą w dalszą drogę do Krakowa.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-19 19:31:35
zibi7: Ciekawe skąd burmistrz znalazł pieniądze na utrzymanie francuzów przez tydzień.<br />Skoczów jest jedynym Ciemnogrodem w powiecie Cieszyńskim.<br />Nikt już oprócz mocherów do Skoczowa nie przyjeżdza.<br /> Miasto idzie do upadku.Nastanie średniowiecze
2016-07-19 20:09:16
krokusik: Jak ta pani w okularach z głównego zdjęcia należy do młodzieży, to ja swoją babcię do zuchów zapiszę. Obłuda i tyle.
2016-07-19 20:42:34
elap: \&quot;Co do francuskiego to córki coś potrafią (...) Poza tym mamy ręce\&quot;.<br />Zdolna ta młodzież...
2016-07-19 22:14:07
Marzanna: Wstyd za tych co wpisali powyższe komentarze. Chciałam Wam powiedzieć ze to nie burmistrz utrzymuje pielgrzymów tylko rodziny które dobrowolnie się zadeklarowały. Pomyślcie czasem co piszecie bo może się okazać że jesteście bezmózgowce.
2016-07-19 22:46:42
sandman: Marzanna, a zainteresowałaś się ile nas podatników ta cała szopka kosztuje? Organizacja, służby itp? No chyba, że jest to za Bóg zapłać...
2016-07-19 22:50:43
krzysztof.mm: marzanko<br />nie wstydź się, ty nie jesteś niczemu winna<br />jesteś dobrą kobietą<br />Pan Bóg pokarze tych bezmózgowców<br />rozumu im nie odbierze, to jasne, ale na pewno obsieje trądem, wypali im chałupy, albo najlepiej niech ich zamieni w mohery.<br /><br />Pomódl się teraz ze mną za uchodźców z ogarniętych wojną Syrii i Afganistanu, których też chętnie będziemy w Skoczowie gościć.<br /><br />Ojcze nasz, któryś jest w niebie...
2016-07-19 23:17:24
krzysztof.mm: sandman<br />za Bóg zapłać to ci najwyżej ksiądz pozwoli sobie kopertę na kolędzie wręczyć<br /><br />\&quot;Tu jest Polska! Tu jest Polska!...\&quot;<br />Ucz się biznesu od biskupów:<br />\&quot;Kraków wyda miliony złotych na organizację Światowych Dni Młodzieży. Tymczasem strona kościelna za umieszczenie logotypu imprezy na okazjonalnych biletach MPK chciała zapłaty. Z tego powodu urzędnicy ostatecznie zrezygnowali z umieszczania znaku graficznego. Zamiast tego na biletach pojawił się m.in. napis ŚDM. (...) w budżecie miasta na 2016 rok na wydatki związane ze Światowymi Dniami Młodzieży zapisano 51 milionów złotych\&quot;<br />
2016-07-20 06:42:37
kebook: @elap: też mi się ta wypowiedź spodobała i skojarzyła ;) Pan Karol \&quot;Miszcz\&quot;.
2016-07-20 07:31:24
krolik bugs: Skoczowiaki wiecznie zadudrane
2016-07-20 08:45:39
cul: Dlaczego w Was tyle goryczy ? Fajni młodzi ludzie nas odwiedzają . Jak się zaczyna- ;rozliczac\' To zacznijcie od siebie . Nie tacy; generałowie\' w ostatnij chwili Boga szukali!<br />Omińcie niektórych księży i myslcie swoim rozumem , będzie Wam lepiej . Z Bogiem .
2016-07-20 09:22:09
krzysztof.mm: @ciul<br />rozliczanie zacznij od siebie<br />dlaczego w tobie tyle strachu?<br />małe dzieci a nie trzęsą portkami tak jak ty<br />nie bój się, generałem nie zostaniesz<br />omiń księży i myśl swoim rozumem, będzie ci lepiej<br />z PB
2016-07-20 09:56:21
alouette: Wiecie co, \&quot;komętatoży\&quot;.... Ogarnijcie się trochę. Przyjeżdżają do naszego kraju goście, z dobrymi zamiarami - mili, uśmiechnięci, pełni zapału do rzeczy dobrych. A Wy wylewacie pomyje i tylko pieniądze i pieniądze, i pieniądze.... W innych miejscach na ziemi płaczą i się zabijają, żyją w strachu. Tutaj mamy zdjęcia przynoszące radość i nadzieję. A Wy narzekacie, stękacie, obrażacie. Zastanówcie się nad sobą, naprawdę, Skąd w Was tyle jadu i niechęci do dobra.
2016-07-20 10:19:31
Jasiu F.: Zeby tylko któryś z tych gości nie zrobił w tłumie \&quot;bum\&quot;
2016-07-20 10:52:54
krzysztof.mm: Cacy3<br />zauważ, że katolyczka alouette nawet nie wspomniała o papieżu, jakby go wcale miało nie być, jakby ci goście na spotkanie z Rydzykiem albo Dziwiszem przyjechali<br /><br />skąd u niej tyle niechęci do głowy jej kościoła, do namiestnika Piotrowego?... <br />skąd ten jad nienawiści do Franciszka wśród tak zwanych \&quot;prawdziwych Polaków katolyków\&quot;?
2016-07-20 10:54:56
alouette: Cacy 3 - setki tysięcy ludzi wybierających się na ŚDM, później przed telewizorami, a także miliony, tak miliony Polaków naprawdę cieszą się z przyjazdu Papieża. Może Ty masz go za fałszywego proroka, bo tak Ci w kościele podszeptują, ale nie jest prawdą, że Polacy Franciszka tutaj nie chcą. Ja np. nie chciałam w Polsce Madonny, na którą z budżetu miliony szły i dyskusji tylu nie było... Ale rozumiałam, że są i tacy, którzy chcą i nie mnie się było wypowiadać w imieniu czterdziestomilionowego narodu. Ten zjazd młodzieży to piękna inicjatywa, jednocząca ludzi. Tego właśnie światu teraz potrzeba.
2016-07-20 11:40:23
Cacy 3: Najpierw przeczytaj z uwagą artykuł a później obrażaj, i pluj a nawiasem mówiąc Polaków jest ponad 38 mln minus ok. 4 miliony wyemigrowało za chlebem = ok. 34 miliony.
2016-07-20 11:46:30
alouette: Artukuły na wp.pl, interii, onecie itp. nie są obiektywne i warte tyle, co artykuły z Pudelka. To tak, jakbym chciała się dowiedzieć prawdy o PO na portalu PISu lub o PISie na portalu PO. Dlatego nie czytam o rzeczach, które znam osobiście od środka. Jeżeli ktoś wyemigrował do pracy na jakiś czas, Polakiem już nie jest? Nie rozumiem. \&quot;I pluj\&quot; :))))))))) dobre :))))))))) Nie jestem Tobą, sorry :)
2016-07-20 15:12:28
Ciekawy skoczowianin: jednym zdaniem Wielki Cyrk wjechał na Skoczów,tylko biorąć pod uwade jutrzejszy dzien targowy i zamkniety parking p[rzy takim dniu jak czwartek ,to jedynie moga idioci cos takiego zrobic ,ciekawe gdzie tyle samochodow teraz bedzie parkowalo w ten dzien,jak nawet jak jest czynny ten parking to cały skoczów stoi,gratulacje ,ale nie weim dla kogo,i kto zaplaci za te wszystkie słuzby medyczne ,straz pozarna ,policja i straż miejska,ja wiem ,MY,a jeszcze ten jeden straąk co stal i kierowal autokary na tym wielkim parkingu,mial kucyk na glowie jak by z kongo przyjechal razem z ŚDM,bu ha,ha,ha<br />
2016-07-20 16:02:31
Marcjan Gepfert: Na portalu ox.pl pojawia się sympatyczny artykuł, a pod nim ... ordynarne komentarze. <br />Nie rozumiem dlaczego właściciel portalu ox.pl zezwala na chamstwo. Na chamstwo, pod którym tchórze nie mają nawet odwagi podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem?
2016-07-20 17:21:42
mstudnicki: Podejrzewam, że najwięcej hejtu wylewają tu zwolennicy Przystanku Woodstock. Podsumowując imprezy typu ŚDM, płynie z nich nieporównywalnie więcej dobra, niż większość z Was potrafi przez wylewający się jad dostrzec. I to nie tylko dobra tymczasowego, ale takiego, które wykiełkuje na następne pokolenia. Już nawet pominę kwestie religijne (bo widzę, jak wielkiej wiary są niektórzy czytelnicy), ci ludzie wrócą do swoich krajów i zrobią lepszą robotę, niż słono opłacane ambasady. Na pewno ich rodziny i znajomi dowiedzą się, że Polska to nie 13-wieczna osada kryta mchem i trawą, gdzie technologii uczymy się od Flinstonów.. Ale o jakich ludziach opowiedzą w swoich ojczyznach zależy już tylko od tego, jak ich potraktujemy. Także na tym forum. Pozdrawiam.
2016-07-20 23:50:00
krzysztof.mm: @mstudnicki<br />O jakich ludziach po powrocie do domów opowiedzą goście SDM?..<br />Pewnie o różnych, zależnie od tego, jak bardzo zechcą poznać ten kraj i jego mieszkańców<br />Także od tego, czy wystarczy im propagandowa papka przygotowana przez kościół i rząd, czy też zechcą na własna rękę szukać prawdy o polskim tu i teraz.<br /><br />Na pomoc goszczących ich nie wiadomo, czy mogą liczyć. Polski MSZ w wydanej w 250 000 (!) egzemplarzy broszurze dla przyjmujących gości radzi wprost: <br />"Nie narzekaj. Goście zobaczą piękny kraj, przyjaznych ludzi, pełne kościoły i żywą wiarę. A problemy są w każdym kraju. Dokładny ich opis zabiera czas i wprowadza ryzyko, że będziesz źle zrozumiany".<br /><br />No ale jeśli któryś z gości się uprze i zechce poznać także nasze problemy, wtedy może zaniesie do domu na przykład opowieść o Tadeuszu Rydzyku - biznesmenie przebranym w sutannę, trzęsącym parlamentem i episkopatem, siejącym od lat nienawiść wśród ludu Bożego;<br /><br />o kardynale Dziwiszu - tym, co skłócił polski naród czyniąc z wawelskiej katedry narzędzie politycznych rozgrywek, i co wolę umierającego JP II miał za nic;<br /><br />o księdzu Międlarze - który z fanatyczną zajadłością głosi szatańską ewangelię nienawiści<br /><br />o biskupie Michaliku - co niedawno plunął w twarz milionom polskich obywateli z ambony przemyskiej katedry, a wcześniej był patronem i opiekunem pedofila w sutannie<br /><br />o polskim episkopacie, który jawnie już kupczy z politykami, przehandlowując poparcie kleru dla nich w zamian za ciężkie miliony naszych podatków;<br /><br />o wiejskich plebanach całkiem jawnie przeciw nauczaniu papieża Franciszka i ewangelicznemu występujących;<br /><br />o arcybiskupie Wesołowskim, wyświęconym i hołubionym przez JP II pedofilu, wstydzie po wsze czasy polskiego kościoła;
2016-07-20 23:57:52
krzysztof.mm: ...czy wreszcie o skoczowskim proboszczu, co zamienił świątynię Pana w jarmark politycznych harców, zezwalając na wieszanie w swoim kościele haniebnej \'tablicy smoleńskiej\'.<br />...<br />Aha - może goście wrócą także z opowieścią o kilkuset tysiącach młodych Polaków świetnie się bawiących na Przystanku Woodstock, bez setek milionów dotacji i bez pomocy państwa, pomimo deszczowej pogody, wbrew nieprzyjaznemu im rządowi i biskupom.<br /><br />Siema!
2016-07-21 00:22:33
krzysztof.mm: Szanowny Panie Gepfert,<br />stara mądrość ludowa mówi, że \'nie to ładne, co ładne, ale to ładne, co się podoba\&quot;.<br />Panu kiedy coś się nie podoba, to jest be. No i dobrze. Tak to działa. <br />Ale czemu od razu się pienić, od chamów i tchórzy wyzywać, cenzury się domagać?..<br />Jeszcze trochę i stosy Świętej Inkwizycji się Szanownemu przypomną?.<br /><br />Pan może zbyt starej daty, skoro nie rozumie konceptu anonimowości internetu. Ja dla przykładu zapewniam, że jeśli planował będę kampanię wyborczą do Rady Parafialnej albo na urząd Prezydenta RP - z cała pewnością pod własnym imieniem i nazwiskiem występował będę. <br />Póki co w przeciwieństwie do Pana nie widzę potrzeby autopromocji - nawet straganu z warzywami, a co dopiero jak Pan szkółki baletowej nie prowadzę.<br /><br />Za innych się nie wypowiadam. Domyślać się mogę, że komentatorzy krytyczni np. wobec obecnej władzy i episkopatu mogą unikać podawania swych danych w obawie przed powszechnym w środowiskach prawicowych, nacjonalistycznych czy zwących się katolickimi zjawiskiem zmasowanego , brutalnego hejtu. <br /><br />Zaś ludzie obyci i kulturalni wiedzą, że największy cham to ten, co innych od chamów wyzywa.<br /><br />Z Panem Bogiem.
2016-07-21 08:17:45
Teresa Papkala: \&quot;Słowa, słowa, słowa... Ulatują jak ptaki, tylko miłość pozostaje\&quot;.<br />Z Ewangelii wg św. Mateusza:<br />\&quot;Panie ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: \&quot;Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy\&quot;.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: