Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wisła: korki a opłata miejscowa

Dojeżdżający z i do Wisły zdążyli już „przywyknąć” do korków, które tworzą się na odcinku remontowanej drogi wojewódzkiej 941. Zdarza się, że podróż samochodem do Ustronia może zająć nawet 2 godziny. Czy taki stan rzeczy może mieć znaczący wpływ na zanieczyszczenie powietrza? Jeśli tak, to czy istnieje możliwość zawieszenia tzw. opłaty miejscowej (zwanej także klimatyczną)?

Na wstępie warto powiedzieć, czym ta opłata jest. Pobiera się ją od każdej osoby fizycznej, która przebywa dłużej niż dobę w miejscowości o szczególnych walorach krajobrazowych i klimatycznych. Ważny jest także cel takiego pobytu: musi być on turystyczny, wypoczynkowy lub szkoleniowy. Minimalnymi warunkami, które musi spełniać gmina pobierająca taką opłatę, jest występowanie na jej terenie m.in. lasów, parków narodowych, zabytków czy muzeów.

- Wisła jakiś czas temu pobierała opłatę uzdrowiskową i była prowadzona sprawa w sądzie, chodziło nawet o powietrze. Wtedy miasto utraciło możliwość pobierania jej i wprowadzono opłatę miejscową - mówi nam Magdalena Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje, trudno na chwilę obecną oszacować, jaki wpływ mogą mieć prace remontowe na jakość powietrza. - Korki zawsze były, teraz są większe, ale to nie znaczy, że wcześniej ich nie było. Jeśli chodzi o pomiary - ciężko to różnicować, ponieważ ciągle mieszkańcy grzeją w domach, sezon grzewczy się nie skończył – zauważa ekolożka.

Czy zatem korki (i ewentualne większe zanieczyszczenie powietrza) mogą wpłynąć na atrakcyjność turystyczną Wisły? - Jeszcze nie wiemy czy i o ile mniejszy będzie ruch turystyczny w Wiśle w związku z prowadzonym remontem drogi. Być może odwiedzający Wisłę przekonają się i korzystać będą znacznie częściej z transportu kolejowego, do czego serdecznie namawiam. Miasto Wisła nie prowadzi tej inwestycji, remont jest realizowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach i nasz wpływ na przebieg prowadzonych prac jest ograniczony. Inwestor organizuje cotygodniowe narady z wykonawcą robót oraz nadzorującymi pracę specjalistami. Uczestniczymy w tych naradach i bieżące informacje na temat remontu przekazujemy użytkownikom drogi na stronie internetowej miasta – stwierdza w rozmowie z nami burmistrz Tomasz Bujok.

Jak mówi włodarz miasta, opłata miejscowa ma pozytywny wpływ na rozwój turystyczny gminy. - Widzę zwiększenie wpływu z opłaty miejscowej. Mamy zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej wydatki związane również z turystyką i wypoczynkiem. Realizujemy między innymi budowę basenu, ośrodka edukacji ekologicznej na Jonidle, skansenu - to wszystko także z myślą o odwiedzających nas turystach. Jesteśmy miejscowością turystyczną i głównie turystyka stanowi dla naszego miasta dochód pozwalający na rozwój. Pozbawieni wpływów z opłaty miejscowej nie moglibyśmy realizować wielu zadań, których wydatki zaplanowano w budżecie miasta. Podpisane są umowy z wykonawcami prac i mamy określone zobowiązania finansowe, podejmowanie na tym etapie decyzji o zmniejszeniu dochodów byłoby nierozważne. Nie mamy bowiem innego źródła dochodu z którego moglibyśmy je pokryć - mówi burmistrz.

AKTUALIZACJA

Od Damiana Cieślara, skarbnika Miasta Wisła, otrzymaliśmy pismo z wyjaśnieniem dotyczącym wypowiedzi Magdaleny Koc o prowadzonej sprawie w sądzie. Poniżej załączamy jego treść:

Informacja nieprawdziwa:
"- Wisła jakiś czas temu pobierała opłatę uzdrowiskową i była prowadzona sprawa w sądzie, chodziło nawet o powietrze. Wtedy miasto utraciło możliwość pobierania jej i wprowadzono opłatę miejscową - mówi nam Magdalena Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego."

1) Gmina Wisła nigdy nie pobierała opłaty uzdrowiskowej, gdyż nie jest zlokalizowana na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych - stosownie do przepisów art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
2) Zarówno w reżimie obowiązującej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jak również wcześniej obowiązujących przepisów w tym zakresie, Gmina Wisła pobierała i pobiera opłatę miejscową.
3) Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach w latach 2015-2016 toczyły się dwa postępowania dotyczące legalności poboru opłaty miejscowej w Wiśle. W konsekwencji rozstrzygnięć sądowych potwierdzono legalność uprawnienia Gminy Wisła do poboru opłaty miejscowej. Szczegółowe omówienie oraz dokumenty źródłowe z tym z związane są opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Wisła w sekcji Urząd Miejski zakładka Podatki i opłaty/Ważne informacje/Opłata miejscowa. [http://bip.wisla.pl/oplata-miejscowa-2]

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-12 16:23:47
kluzo4@wp.pl: Chciałem sprostować :to nie jest remont drogi tylko symulacja.Na trzech zwężeniach nikt nie pracuje,w soboty zero pracujących.Rozmawiałem z paniami z Biedronki ,które pracują obok jednego ze zwężeń-nikogo tam nie ma całymi dniami.Dlatego sprostowanie-to nie remont tylko symulacja i gra na cieprliwości kierowców.Ciekawe czy ktoś sie tym zainteresuje -choc pewnie ważniejsze są "miesięcznice,allachy do o.Tadeuesza i mianowanie nowych miejsc imieniem wybitnego pana K.brata "wyroczni naszej"
2019-05-13 07:24:37
alouette: W Wiśle ważniejsze miesięcznice? Hmmmm, chyba sie panu coś lekko pomieszało...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: