Wielki Tydzień - dziś poniedziałek
Wielki poniedziałek, który w tym roku przypada szóstego kwietnia, to początek Wielkiego Tygodnia. Jakie działania podejmowano w ostatni poniedziałek przed Wielkanocą? - Przez cały Wielki Tydzień powstrzymywano się od wykonywania ciężkich prac fizycznych i polowych. Zaostrzano też post, choć kościół tego nie wymagał – wyjaśnił Czesław Stuchlik, miłośnik historii i lokalnego folkloru z Pogwizdowa. Czy jednak w każdym przypadku powstrzymywano się od wszelkich działań? Niekoniecznie.
Jak wspominają inni mieszkańcy Pogwizdowa, owszem, dawniej w Wielkim Tygodniu, od poniedziałku począwszy, starano się powstrzymywać od wykonywania niektórych prac, jednak wciąż pracowano w gospodarstwach i podejmowano odpowiednie aktywności związane z uprawą roli, czy hodowlą zwierząt. Kilkadziesiąt lat temu początek Wielkiego Tygodnia dla części rolników był znakiem, że czas posadzić ziemniaki. Należało jednak się sprężać, gdyż już od czwartku nie można było podejmować tego typu prac. Dla gospodyń domowych (ta tradycja często wciąż jest podtrzymywana) był to również znak, że zostało zaledwie kilka dni na przygotowanie się do świąt. Kompletowano wtedy produkty potrzebne do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych potraw i sprzątano w domach.
Wielki Poniedziałek był dopiero początkiem wprowadzanych każdego dnia dodatkowych „obostrzeń”, chociaż zwykle sam początek Wielkiego Tygodnia nie wiązał się na Śląsku Cieszyńskim z określonymi obrzędami (w innych regionach sprawa wyglądała nieco inaczej, np. w innych częściach Śląska odbywały się tego dnia procesje konne).
Już jutro na naszych łamach kolejny artykuł dotyczący Wielkiego Tygodnia.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.