Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielki Tydzień - dziś poniedziałek

Dziś (06.04.2020) rozpoczął się Wielki Tydzień. Jak odpowiednio przygotować się do Wielkanocy? Czy faktycznie przez cały tydzień powinniśmy unikać wszelkich aktywności fizycznych? A może zgodnie z dawnymi przesądami powinniśmy podjąć pewne działania, aby zapewnić sobie szczęście, pomyślność i uchronić się od złego? Co na ten temat mówią lokalne zwyczaje.

Wielki poniedziałek, który w tym roku przypada szóstego kwietnia, to początek Wielkiego Tygodnia. Jakie działania podejmowano w ostatni poniedziałek przed Wielkanocą? - Przez cały Wielki Tydzień powstrzymywano się od wykonywania ciężkich prac fizycznych i polowych. Zaostrzano też post, choć kościół tego nie wymagał – wyjaśnił Czesław Stuchlik, miłośnik historii i lokalnego folkloru z Pogwizdowa. Czy jednak w każdym przypadku powstrzymywano się od wszelkich działań? Niekoniecznie.

Jak wspominają inni mieszkańcy Pogwizdowa, owszem, dawniej w Wielkim Tygodniu, od poniedziałku począwszy, starano się powstrzymywać od wykonywania niektórych prac, jednak wciąż pracowano w gospodarstwach i podejmowano odpowiednie aktywności związane z uprawą roli, czy hodowlą zwierząt. Kilkadziesiąt lat temu początek Wielkiego Tygodnia dla części rolników był znakiem, że czas posadzić ziemniaki. Należało jednak się sprężać, gdyż już od czwartku nie można było podejmować tego typu prac. Dla gospodyń domowych (ta tradycja często wciąż jest podtrzymywana) był to również znak, że zostało zaledwie kilka dni na przygotowanie się do świąt. Kompletowano wtedy produkty potrzebne do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych potraw i sprzątano w domach.

Wielki Poniedziałek był dopiero początkiem wprowadzanych każdego dnia dodatkowych „obostrzeń”, chociaż zwykle sam początek Wielkiego Tygodnia nie wiązał się na Śląsku Cieszyńskim z określonymi obrzędami (w innych regionach sprawa wyglądała nieco inaczej, np. w innych częściach Śląska odbywały się tego dnia procesje konne).

Już jutro na naszych łamach kolejny artykuł dotyczący Wielkiego Tygodnia. 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-06 17:14:05
koszor: Zamiast zająca lepiej wstawcie zdjęcie krzyża. Także obecna sytuacja powoduje, że widzimy na własne oczy, że cały system jest gigantem na glinianych nogach. Dlatego tylko szczera pokuta, post i przepraszanie Boga za grzechy pomogą nam pokonać własną pychę a także pozwolą nam godnie przeżyć Święta Wielkiej Nocy.
2020-04-06 19:05:09
krzysztof.nn: no co ty - krzyży już były miliony, i miliony z ich powodu ofiar, wystarczy - teraz pora na k a c z o r a, zajęcze uszy to chyba w zamyśle redakcji symbol jego tchórzostwa
2020-04-06 21:50:04
farorz: Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu. A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie - aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha.
2020-04-06 22:17:02
tuluza: krzysztof.nn. jak taka gnida jak ty się uchowała w naszym pięknym Cieszynie !!! bo jesteś wstrętną gnidą i taka jest prawda !!!
2020-04-06 22:27:16
krzysztof.nn: tuluza, mnie nawet najinteligentniejsza pisiacka chamówa do pięt nie dorasta, co dopiero ty, więc się nie obrażam - ale redakcji przypomnę jej regulamin: 3. Niedopuszczalne jest zamieszczanie wypowiedzi, które: 1. są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego; 2. naruszają prawa osób trzecich; 3. są wulgarne lub obsceniczne, zawierają treści pornograficzne; 4. propagują przemoc, nienawiść rasową lub religijną lub są w inny sposób naganne; 5. są reklamą; 6. zawierają linki referencyjne do stron innych niż zawarte na Portalu OX.PL. ⛪⛪⛪ za pokutę odmów 3x zdrowaś i umyj zęby, z panem bogiem
2020-04-06 23:07:41
politykier: Martyna Bunda "Polskie strategie przetrwania na trudne czasy" z 27 marca 2018: Szukając rozrywki przy świątecznym stole, udekorowanym kogucikami, zajączkami, z barankiem pomiędzy, można by zadać pytanie, w jakie role wchodzimy my sami: kogutów, zajęcy czy baranów? A potem, już serio, zastanowić się nad konsekwencjami. Ale kogutem zostaje się na dziesiątki innych sposobów. Gabriela Lazarek, fryzjerka z Cieszyna, która od pięciu miesięcy co dzień o siedemnastej staje na rynku swojego miasteczka z „Manifestem Szarego Człowieka”, robi to, żeby ofiara, jaką w październiku 2017 r. złożył Piotr Szczęsny, podpalając się w proteście w centrum Warszawy, nie została zapomniana. Można powiedzieć, że weszła w rolę koguta ze współczucia. Nie wie, czy skończy i kiedy.
2020-04-06 23:09:20
politykier: Jeśli porównać trzy powyższe strategie z perspektywy kosztów i strat, okaże się, że mimo wszystko to raczej koguty są górą. Bywa trudno. Niemałe są koszty fizyczne, psychiczne, czasem życiowe. Protestowanie zabiera ogromnie dużo czasu. A jednak w przypadku koguta koszty na ogół równoważą się przez wpływy. Tak relacjonują niemal wszyscy, którzy w jakichś trudnych okolicznościach wybierali strategię oporu. Człowiek przestaje zwracać uwagę na głupstwa. Zyskiem jest też brak dezorganizującego i paraliżującego lęku. Koguty mają poczucie, że coś od nich zależy. Nie stracą nadziei. Najmniej grozi im wypalenie, zniechęcenie, nie popadną w cynizm. W ostatecznym rozrachunku psychicznie, choć niekoniecznie życiowo, mają się najlepiej ze wszystkich.
2020-04-06 23:10:09
politykier: Najważniejszym kosztem, o którym mówią koguty, jest ciągły balans na granicy nienawiści. Własna złość jest trudno sterowalna; z jednej strony napędza człowieka do działania, ale z drugiej, pcha w rejony, które wyniszczają. Popadnięcie w nienawiść – do policjantów, którzy ciągną za nogi, polityków nimi sterujących, do biskupów, którzy rozpalają obłędne emocje – finalnie wypali nie tamtych, ale samego buntownika. – Wyhamować pozwala przypominanie sobie, że pośród tamtych ludzi też są tacy, którzy wierzą. Ideowe koguty. Z kierującymi się własną wrażliwością ideowcami można żyć w jednym społeczeństwie, nawet jeśli ich poglądy są inne – mówi Elżbieta Podleśna.
2020-04-06 23:13:44
politykier: A jaki jest żeński odpowiednik słowa "kogut"?
2020-04-06 23:22:23
: kaczor?
2020-04-07 00:18:51
daniel3ttt: No patrzcie naczelny troll, hejter i prowokator domaga się szacunku, kultury i śmie jeszcze powoływać się na regulamin. Wcale bym się nie zdziwił gdyby to też było jedno z twoich kont i sam byś sobie odpisywał. Praktyki dobrze nam znane bo wykorzystywane nieraz przez totalniaków i kodziarzy.
2020-04-07 07:19:43
donekT: Koryfeusz chóru nienawistników, pupilek cieszyńskiej pańci o ksywie cieć to typowy przykład zakłamania i załgania- robi to celowo w imię jego indywidualnie pojętej "moralności".
2020-04-07 07:48:06
rainman: Piekny dowod ciecia na jego wtorny analfabetyzm bo na permanentny ban wystarczyloby zastosowanie maksymalnie dwoch punktow regulaminu
2020-04-07 07:52:57
rainman: Przy calym wkurzeniu na obecna sytuacje warto pamietac, ze gdzies tam z boku lapczywym wzrokiem spogladaja na wszystko tzw. "obywatele" i obroncy "demokracji". Przestrzegam.
2020-04-07 07:58:54
jasper: No coz, w XXI wieku juz chyba nie moze sie wydarzyc, zeby jeden czlowiek (katolik) o asocjalnej osobowosci podzieli caly narod , a tych innych bedzie nazywac gorszym sortem i elementem animalnym. Tak po chrzescijansku. Prawda? donek, daniel, tuluza & Co.
2020-04-07 09:15:09
donekT: Jak możemy zauważyć, niektórzy i w XXI wieku czyjeś wyznanie lub jego brak traktują jako sprawę publiczną i przez pryzmat tegoż wyznania postrzegają człowieka- typowy objaw skołtunienia.
2020-04-07 10:17:09
krzysztof.nn: tuluza - wreszcie ktoś cię docenił [żartuję, to tylko łoś żałośnie postękuje na spóźnionym godowym bukowisku シ]
2020-04-07 10:21:15
krzysztof.nn: mam dwa pytania do paru tu aktywnych trolli-propagandystów: 1. waszymi idolami operacyjnymi są dzierżyński, beria, berman, prawda? 2. głosujecie regularnie na PiS i czujecie bliski koniec tej haniebnej formacji, czy tak? - dziękuję za uwagę, bóg zapłać i z panem bogiem
2020-04-07 12:41:44
rainman: PiS musialby jeszcze duzo narozrabiac zeby oplacalo go sie wymienic na srodowiska kodowskie. W zasadzie bylby to wtedy koniec Polski.
2020-04-07 15:49:17
: aleś ty głupi
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: