Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Więcej pieniędzy na leki dla seniorów

Końcem października w sejmie zapadała decyzja o zwiększeniu środków przewidzianych w budżecie na bezpłatne leki dla seniorów. W tym roku budżet państwa ma na ten cel przeznaczyć dodatkowe 50 mln złotych. Bezpłatne leki są dostępne dla seniorów, którzy ukończyli 75. Rok życia.

Program dostępności bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia, trwa od 1 września 2016 roku. Zgodnie z założeniami akcji, każdy senior, który ukończył ma 75 lat, lub więcej, niezależnie od statusu materialnego ma prawo do otrzymania bezpłatnych leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyrobów medycznych, które są wskazywane przez ministra zdrowia.

W 2018 roku na ten cel budżet państwa przeznaczył aż 643,3 mln złotych. Teraz sejm przyjął nowelę, zakładającą wzrost tej kwoty o 50 mln złotych. Jak wskazują osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu nowelizacji, którą sejm zdecydował się przyjąć, dodatkowe środki sprawią, że poprawi się dostępność leków, a ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego, budżet państwa stać na ten dodatkowy wydatek.

Lista leków, które seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie, jest dostępna m.in. w Internecie, na stronie Ministerstwa Zdrowia. Seniorzy mogą liczyć m.in. na bezpłatne leki stosowane w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, chorobie zakrzepowo-zatorowej, osteoporozie, astmie i wielu innych. Podstawą otrzymania bezpłatnych leków jest recepta wystawiona przez lekarza lub uprawnioną pielęgniarkę. W przypadku recept uprawnionych do nieodpłatnego otrzymania odpowiednich leków, w polu kodu uprawnień powinien zostać wpisany symbol „S”.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: