Więcej pieniędzy na leki dla seniorów
Program dostępności bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia, trwa od 1 września 2016 roku. Zgodnie z założeniami akcji, każdy senior, który ukończył ma 75 lat, lub więcej, niezależnie od statusu materialnego ma prawo do otrzymania bezpłatnych leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także wyrobów medycznych, które są wskazywane przez ministra zdrowia.
W 2018 roku na ten cel budżet państwa przeznaczył aż 643,3 mln złotych. Teraz sejm przyjął nowelę, zakładającą wzrost tej kwoty o 50 mln złotych. Jak wskazują osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu nowelizacji, którą sejm zdecydował się przyjąć, dodatkowe środki sprawią, że poprawi się dostępność leków, a ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego, budżet państwa stać na ten dodatkowy wydatek.
Lista leków, które seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie, jest dostępna m.in. w Internecie, na stronie Ministerstwa Zdrowia. Seniorzy mogą liczyć m.in. na bezpłatne leki stosowane w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, chorobie zakrzepowo-zatorowej, osteoporozie, astmie i wielu innych. Podstawą otrzymania bezpłatnych leków jest recepta wystawiona przez lekarza lub uprawnioną pielęgniarkę. W przypadku recept uprawnionych do nieodpłatnego otrzymania odpowiednich leków, w polu kodu uprawnień powinien zostać wpisany symbol „S”.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.